Zpět

Z Chaosu povstalo mistrovské dílo

recenze, , 08.03.2021
Mýty
Kdo se v těch řeckých božstvech, titánech a dalších mytických stvořeních má vyznat? Možná v nich máte chaos – staří Řekové a Stephen Fry by vám však rádi vysvětlili, že Chaosem to všechno teprve začíná.
Autorem knihy Mýty je známý britský komik, ale také herec vážnějších rolí, průvodce mnoha televizními dokumenty, zapálený obdivovatel historie a také – ano – interpret řady audioknih. Mýty jsou první z jeho knižní řady, která přibližuje antickou mytologii, vylepšuje ji o britský humor, moderní pohled na věc a doplňuje o souvislosti – vysvětlí třeba která slova pocházejí právě od starořeckých božských předchůdců. Druhý díl Hrdinové u nás vyšel loni, třetí Trója, se zatím českého překladu nedočkala.
 
Mýty jsou smysluplně a systematicky rozděleny do částí, které jdou zpočátku chronologicky – tedy od Chaosu přes prapůvodní božstva, jejich potomky a potomky jejich potomků, které měli s vlastními sourozenci, až ke stvoření lidstva. Dále se kapitoly drží spíš jednotlivých osobností, událostí, příčin a následků. Samotný obsah je zajímavý, i když ne strhující. Autor si vyjma krátkých vsuvek nemohl příliš vymýšlet, přesto je spousta obecně známých událostí v Mýtech podána mírně odlišně, např. Prométheova játra neoklovávají orli, nýbrž supi.
 
Oddělovat knihu od jejího autora je zejména v případě Mýtů bezpředmětné. Z každé strany doslova dýchá Fryova osobnost a tak stál Otakar Brousek ml. před úkolem opravdu nesnadným, snad bychom řekli titánským. Jistě i proto, že Stephen Fry sám je zkušeným audioknižním narátorem: kromě svých knih (Mýty nevyjímaje) načetl v angličtině také kompletního Harryho Pottera, Stopařova průvodce galaxií a souborné vydání Sherlocka Holmese včetně předmluv a doslovů, které čítá neuvěřitelných 72 hodin! Brousek se však s Fryem může směle srovnávat: oba se narodili ve stejném roce a český herec má za sebou taktéž pěknou řádku filmových i divadelních rolí a načtených audioknih. Jeho charisma je odlišné, avšak svým způsobem vlastně bližší českému posluchači. Vedle britského humoru přidává do antických mýtů také něco „našeho“.
 
 

Jako by přesně věděl – a nebo jej režisér Hynek Pekárek vhodně navedl – kde se uchýlit k mírně komickému přednesu, kde božsky zahřímat z výšin Olympu a kde jen tak mezi řečí zmínit: „Gaio…, nepřibrala jsi trochu?“ Postav a přímých řečí je v knize tolik, že nemělo smysl hledat pro jednotlivé postavy vlastní hlasy, přesto je vždy patrné, kdo zrovna mluví. Žádný z projevů, ani těch ženských, přitom nepůsobí přehnaně nebo parodicky.
 
Příjemné a spolu s dějem gradující tempo doplňují melodie Ondřeje Brouska, které jsou na audioknihu poněkud delší, avšak stylově zcela adekvátní. Navíc se také díky nim podařilo docílit neuvěřitelné shody s anglickým originálem: česká verze od OneHotBook je pouze o jednu minutu delší než její anglická sestra (nutno podotknout, že anglické audioknihy jsou většinou znělek prosté).
 
Audiokniha Mýty je vhodná pro široké publikum posluchačů: od žáků, které obecný přehled z učebních osnov uvede do širšího kontextu, přes hráče počítačových her, kterým poskytne nový náhled na virtuálně prožívaná dobrodružství, až po studenty vysokých škol, jimž se bude hodit zejména doslov, který má až filozofický charakter.
 
Nezbývá než doufat, že druhý díl Fryovy série, Hrdinové, také rozšíří obzory posluchačů – příhody Iásóna, Oidipa nebo Herákla si o to přímo říkají. A nemám obavu, že by v tomto ohledu Otakara Brouska ml. čekala sisyfovská práce.