Zpět

Život bedňáka aneb Obsluhoval jsem Freddieho Mercuryho

recenze, , 31.10.2019
Queen – Neznámá historie
„Tohle je Ratty. Jeho skutečné jméno zní Peter Hince a jezdí s námi už léta.“ Takto během jednoho z nabitých koncertů představil Freddie Mercury publiku svého pódiového technika. Po zpěvákově úmrtí jej tato kvalifikace přímo předurčovala k napsání vzpomínkové biografie. Vznikla tak Neznámá historie, jedna z nejsyrovějších a nejupřímnějších knih, která o rockové skupině Queen existuje.
Textů o nezaměnitelném frontmanovi Queen vyšlo mnoho. Aby ne, příběh Zanzibarce, který se přes indické internátní školy a provozování londýnského butiku dostal až na největší světová pódia, aby nakonec předčasně podlehl AIDS, lidi magicky přitahuje. Mezi povětšinou bulvárně laděnými tituly, líčícími zpěvákův život od dětství až do posledních dní, Neznámá historie vyčnívá. Nesnaží se být chronologickým životopisem, notoricky známé skutečnosti spíše vynechává. Naopak předkládá víceméně neuspořádané vzpomínky ze zákulisí. Hince se staral o techniku Freddiemu i basákovi kapely Johnu Deaconovi, byl s Queen na všech jejich velkých turné, při natáčení některých studiových alb i nejznámějších videoklipů. Díky tomu má všechny předkládané historky z první ruky, takže může například prozradit, co nesmělo Mercurymu na koncertech chybět, kdy bylo lepší se zpěvákovi klidit z cesty, či jaké panovaly mezi členy Queen vztahy. Nyní se poprvé o své zážitky podělí i s posluchači.
 

K těm se Hinceho vzpomínky dostávají prostřednictvím vydavatelství Bookmedia. Režisér nahrávky Jan Jiráň tentokrát sáhl po netradičním interpretovi, zpěváku a herci Jiřím Kornovi. Ten se sice v úvodních pasážích, kdy má zahrát temperamentního Freddieho, svým projevem drží až příliš při zemi, situace se však obrací, když se přehoupne do pozice vypravěče. Jako stárnoucí bedňák, vzpomínající na mládí strávené na cestách s největší kapelou své doby, zní interpret přirozeněji a uvěřitelněji. Až na drobné výjimky si také slušně poradil i s anglickými výrazy.

V nahrávce jsou výrazně zastoupeny i hudba a ruchy. Ty zahrnují například potlesk fanoušků či zvuky ulice. Hudební doprovod využívá kromě původních krátkých předělů i úryvky originálních písní Queen. Snaha obohatit audioknihu o autentické melodie je chvályhodná, slušela by jí však větší péče. Vybrané skladby jsou zpočátku spíše náhodné. Namísto dobově odpovídajících písní jsou nejčastěji užity songy z posledních alb, které kapela nikdy nehrála živě. Rozhodně nesedí k vyprávění o době, kdy si skupina svou slávu teprve získávala. Nejlépe působí, když se podařilo podkreslit část textu, zmiňující okolnosti vzniku konkrétní písně, právě úryvkem z ní. Naopak zamrzí, když skladba, o níž se před chvílí mluvilo, zazní až v momentě, kdy už je řeč o úplně jiné písni. Tvůrci se také občas netrefili hudební dramaturgií do nálady textu, smutná komorní balada tak například hraje ve chvíli, kdy se vypravěč rozplývá nad vřelým přijetím zámořskými fanoušky. V sedmé kapitole se pak nakupily i technické potíže. Podkresová hudba tu přehlušuje Kornovo vyprávění, hlasitost písní výrazně kolísá a střihy zní necitlivě.

Pokud máte rádi hudbu této legendární anglické rockové kapely, knihu Queen: Neznámá historie nesmíte minout. Jestli už o skupině máte z dřívějška načteny základní informace, nabídne vám nový, nepřikrášlený pohled na čtyři často idealizované osobnosti, které sice stály za mnoha dodnes populárními hity, ale měly i své slabší stránky. Na Kornův hlas si po pár kapitolách zvyknete a známé melodie váš zážitek umocní. Skalní fanoušci kapely, kteří Hincův text plný britského humoru a narážek nejlépe ocení, mohou ale na zdánlivě pečlivě naleštěné audioknize odhalit několik smítek. Nebýt jich, byl by audioknižní zážitek takřka dokonalý.