recenze Statečný kovář Mikeš ve zvuku
Na počátku byla klasická pohádka Boženy Němcové Neohrožený Mikeš. S jejím zpracováním jsme se mohli potkat mnohokrát, ať už v obraze (např. stejnojmenná televizní pohádka z roku 1969 v režii Ludvíka Ráži) nebo ve zvuku (rozhlasová nastudování Jana Bergera z roku 1981 a Jaroslava Kodeše z roku 2013). Došlo na ni i na audioknižním trhu: v roce 2002 vznikla dramatizace v produkci a režii Milana Bally, v roce 1998 zaznamenal Jan Jiráň vypravěčský výkon Jiřího Schmitzera. Je s podivem, že až letos došlo k nahrávce s Pavlem Křížem, představitelem Mikeše ze zpracování nejslavnějšího – z filmu O statečném kováři režiséra Petra Švédy z roku 1983. Zná ho asi každý čtenář tohoto článku, nechybí totiž v žádném vánočním televizním programu. Pod filmovým názvem vyšla nejnovější audiokniha. Nutno konstatovat, že nahrávka Supraphonu z května 2020 není úplně bez chyb.
zpráva Nové audioknihy od Aristokratky po Zrcadlového muže
Pojďte si s námi projít 22 čerstvých audioknižních novinek od Aristokratky po Zrcadlového muže.
recenze S neurochirurgem do hlubin mozku
Vladimír Beneš je přední český neurochirurg, jehož tým operuje ty nejzávažnější případy. Celý jeho život je protkán vzpomínkami na medicínu, a tak je celkem jasné, že jeho biografie bude do značné míry vzdělávací publikací. Co všechno umí mozek? Co si lékař může dovolit a co už nikoli? A je pravda, že mozek jako jediný orgán v těle nebolí?
téma 5× Sherlock Holmes
Jestliže byly v hledáčku naší volné audioknižní řady prozatím interpretační a autorské osobnosti, zaměříme se tentokrát trochu jinam. 5× Sherlock Holmes představí stěžejní audioknihy, v nichž se posluchači mohli setkat s postavou nejslavnějšího detektiva všech dob. A neomezíme se pouze na ty z pera jeho stvořitele Arthura Conana Doyla.
recenze Poněkud unavená smrt
Po šesti letech se pozornost Českého rozhlasu opět obrátila k britské spisovatelce P. D. Jamesové, kterou právem řadíme mezi následovnice Agathy Christie nebo Dorothy Sayersové, a současnice Caroline Grahamové. Zatímco podle prvního románu s Adamem Dalglieshem vznikla v roce 2014 čtyřdílná rozhlasová hra Zahalte jí tvář, sedmou knihu s postavou policejního komandera Pachuť smrti natočil (pod vedením téhož režiséra) Český rozhlas coby četbu na pokračování. Premiéru měla v červnu letošního roku na Dvojce, načež ji Radioservis vydal na CD i k downloadu. Návrat k dílu autorky však tentokrát nebyl tak slavný.
recenze Žádné audioknižní šarlatánství
Jan Mikolášek považoval své léčitelské schopnosti za dar od Boha. Dokázal určit diagnózu z lahvičky moči, předepisoval pečlivě připravené bylinné směsi a dlouhým frontám pacientů, kteří stáli před jeho domem po mnoho hodin, někdy i dní, neúčtoval za své služby horentní sumy. Přesto, nebo možná právě proto, se stal terčem jak nacistů, tak i pozdějšího komunistického režimu.
zpráva Audioknižní Ceny Bystrouška 2020 znají vítěze
Nejlepší audioknihy pro děti a mládež vydané ve školním roce 2019–2020 vyhlásil 2. ročník Ceny Bystrouška. Uspěla Hilda, Prášil a Naslouchač.
téma Udělat audioknihu 17: Umění číst dětem i dospělým I
Neměli bychom zapomínat, že značné procento posluchačů mluveného slova tvoří děti. Stejně tak bychom ale neměli zapomínat, že audioknihy pro děti nezřídka poslouchají i dospělí. Pakliže zaujmout dětského posluchače a udržet jeho pozornost je umění, o to větší výzvou je natočit takovou audioknihu pro děti, kterou si s potomky rád vyslechne i jejich rodič nebo prarodič – a to dokonce opakovaně.
recenze Jak nahrát velrybí stoličku
Televizních filmů, které se staly diváckou klasikou, můžeme v historii najít celou řadu. Jen málokterý si ale vydobyl své pevné místo v čase vánočním, jako oblíbený Jak vytrhnout velrybě stoličku Marie Poledňákové z roku 1977. Právě tento rodinný příběh si vybral Supraphon pro další kousek volné edice, v níž představuje důvěrně známé filmové příběhy ve zvukové podobě.
recenze Smysluplná práce
Když v dřívějších letech tu a tam vyšla některá z próz Agathy Christie v audioknižní podobě, šlo vždy o vítané zpestření audiální produkce. Teprve až v poslední době ale můžeme mluvit o cílevědomém uvádění jejích sérií s Poirotem nebo Jane Marplovou na český audioknižní trh. Vydavatelství Voxi skupiny Albatros Media uvedlo Smysluplnou vraždu coby pátý díl marplovské série. Abychom mohli říct, jak do ní tento nový titul zapadá, popřípadě jak ji rozvíjí, musíme se nejdříve podívat na díly předchozí.
téma Spejbl a Hurvínek: Zvuková historie 15
Jak už víte, Divadlo Spejbla a Hurvínka si letos připomíná řadu výročí: Spejbl, doufejme, bude pokračovat v oslavách 100. narozenin, Mánička se Žerykem měli 90. Stejně dlouho je Divadlo S+H profesionálním souborem, 75 roků sídlí v Praze, z toho třetinu v Dejvicích. Téměř po celou dobu jeho existence vznikaly souběžně s jevištními inscenacemi také zvukové nahrávky, a právě těm se věnujeme v tomto seriálu. Mapují totiž nejen vývoj Divadla Spejbla a Hurvínka, ale vlastně i historii celého našeho audioknižního průmyslu.
zpráva První říjnové nové audioknihy
První říjnové týdny přenesly 24 audioknižních novinek. Pojďte si vybrat tu svou.
Zobrazeno: 1 - 12 z 2756
předcházející 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 následující