zpráva První nové audioknihy roku 2020
Po měsíci jsme tu zpět s přehledem nových audioknih. Vítejte a podívejte se, co vše je pro vás nachystáno.
zpráva Průzkum ukázal, jak posloucháme audioknihy
Už po šesté uspořádal Audiolibrix pravidelný Velký audioknižní průzkum. Obsáhlý dotazník zahrnující otázky na posluchačské preference žánru, délky, formy zpracování, ale také samotného poslechu audioknih vyplnilo letos celkem 3109 respondentů.
recenze První audioknižní Pecka
Povídková tvorba bývá audioknižní produkcí často opomíjena, o té české ani nemluvě. Vydavatelé mnohem raději volí rozsáhlé romány zahraničních bestselleristů a k malým literárním formám sahají jen zřídka. O to více potěší, že tým vydavatelství Tebenas připravil dvanáctihodinový výbor z tvorby spisovatele, politického vězně 50. let, chartisty Karla Pecky s názvem Souhvězdí Gulag.
téma Karel Čapek: Rozhlas a audioknihy 2
„Mnoho číst neznamená hltat knihy, nýbrž dobře si přečíst pár těch nejlepších,“ prohlásil kdysi Karel Čapek. Jeho vlastní díla mezi ta nejlepší určitě také patří. Pojďme se dnes již podruhé podívat blíže na některá z nich. Tentokrát se zaměříme na rozhlasové nahrávky a audioknihy určené spíše mladším posluchačům. Velkým průvodcem nám při hledání byl mimo jiné významný portál věnující se rozhlasové tvorbě Panáček v říši mluveného slova.
recenze Cesta za filmařským snem
Jan Svěrák je tvůrcem, jehož projekty právem budí očekávání. Oscarový režisér nejednou dokázal, že umí vyprávět dobré filmové příběhy. Ale nejen proto jeho nový literární počin Bohemia stojí ve zvukové verzi za pozornost.
recenze Kdo je Asad?
Minulost členů oddělení Q kodaňské policie byla v knihách Jussiho Adlera-Olsena dlouho velkou neznámou. To se s blížícím se koncem série postupně mění. V předchozím příběhu Selfies jsme se dozvěděli podrobnosti o sekretářce Rose, v osmém pokračování Oběť 2117 se dostalo na Asada. Exotického asistenta komisaře Carla Mørcka nyní dostihlo to, čemu se poslední roky snažil uniknout. Pomoci z potíží mu může jedině Carl, který se i za cenu nasazení vlastního života vydá svému příteli na pomoc. Co přesně před ním i ostatními vlastně Asad celou dobu skrýval a proč?
recenze Když chřadne strom
Přiznám se bez mučení, že mé rozhodnutí poslechnout si Tobiáše Lolnesse souvisí s oceněním titulu v audioknižních Cenách Bystrouška. Umístil se na třetím místě v kategorii mladší žáci. Cena vyhlašovaná Asociací vydavatelů audioknih po zásluze obrací pozornost k novinkovým titulům pro děti a mládež. Ještě před pár lety se totiž zdálo, že v tomto segmentu audioknih kralují archivní nahrávky a Wericha, Högera či Kirschnera z pomyslného trůnu nikdo nesesadí. Těžko také konkurovat zlatému fondu mluveného slova, když částka, za kterou posluchač nově namluvené knihy pořídí, bývá více než dvojnásobná.
recenze Povědomý výlet do alternativních dějin
Základní poučka historiografie sice zní zcela pominout otázku „co by se stalo, kdyby“, zároveň každý dobrý historik přinejmenším neveřejně přizná, že tato otázka je z hlediska oboru nejzajímavější. Podobnou si položili autoři mystifikačního výletu do československých dějin, který vede po stezkách, jež nikdy neexistovaly, a umně propojuje pět úžasných, žánrově těžko zařaditelných povídek, jimž rozhodně nechybí velká porce napětí a prvků fantasy.
recenze Čím větší auto máš, tím dál pro tebe musí traktor zajet
Cestopisy představuji jeden z osvědčených způsobů, jak poznat cizí země. A to nejen skrze (známá) fakta, ale především prostřednictvím autorovy prožité zkušenosti. Ta mnohdy otevírá dvířka nejen napínavým dobrodružstvím, ale také humorným situacím, díky nimž lze mnohem plastičtěji vykreslit kultura a specifika dané země.
téma Spejbl a Hurvínek: Zvuková historie 1
V roce 2020 čeká Divadlo Spejbla a Hurvínka celá řada významných výročí. Spejbl slaví 100 let, devadesátiny si připomíná Mánička se Žerykem, stejný počet roků bude divadlo profesionálním souborem, 75 let sídlí v Praze a 25 v Dejvicích. Po celou dobu existence vznikaly vedle divadelních inscenací i audio záznamy, které ukazují nejen vývoj charakterů loutek, ale také vlastně vývoj audioknižního průmyslu. Náš seriál se věnuje právě nahrávkám Divadla Spejbla a Hurvínka.
recenze Svědomí poslední válečné zimy
Knihy Ruty Sepetysové, americké autorky s litevskými kořeny, u nás vydává v překladu Petra Eliáše nakladatelství CooBoo. Pod touto vydavatelskou značkou vyšla ještě audioverze knihy V šedých tónech. Novinkový audiotitul Sůl moře je již vypraven do světa jako produkt audiovydavatelství Voxi, které nedávno ohlásilo svůj vznik. Voxi sdružuje veškerou audioknižní produkci stále se rozrůstající skupiny nakladatelství sdružených pod Albatros Media, mezi které CooBoo patří.
recenze Zdařilá dvojnásobná premiéra
Napoleon „Nap“ Dumas se stal policistou poté, co jeho dvojče Lea našli s jeho dívkou mrtvé na železničních kolejích. Téhož večera navíc zmizela i Napova životní láska Maura. Tyto nevysvětlené události mu už patnáct let nedávají spát. Není proto divu, že když se nyní objevily nové stopy, vrhá se po nich, aniž by při tom myslel na důsledky. Možná by bylo lepší, kdyby se pravdu nikdy nedozvěděl. Nemůže si však pomoct. Jako by mu cosi neustále našeptávalo Nenech to být.
Zobrazeno: 1 - 12 z 2452
předcházející 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 následující