Zpět

5× Sherlock Holmes

téma, , 21.10.2020
Jestliže byly v hledáčku naší volné audioknižní řady prozatím interpretační a autorské osobnosti, zaměříme se tentokrát trochu jinam. 5× Sherlock Holmes představí stěžejní audioknihy, v nichž se posluchači mohli setkat s postavou nejslavnějšího detektiva všech dob. A neomezíme se pouze na ty z pera jeho stvořitele Arthura Conana Doyla.
Ještě před nástupem audioknih, tak jak je známe dnes, byly případy Sherlocka Holmese samozřejmě adaptovány v Československém rozhlase. Vedle solitérních povídek vznikly i dramatizované série založené vždy na jednom hlavním představiteli. Holmesovské audioknihy z produkce Radioservisu s Viktorem Preissem i ty s Milošem Kopeckým jsou aktuálně většinou staženy z nabídky digitálních distribucí, některé si však poslechnout lze. Naše ukázka je případu Umírající detektiv, ve kterém se vedle Miloše Kopeckého představil v roli Dr. Watsona Rudolf Hrušínský.
 
  Staršího data je dnes legendární Pes baskervillský, který byl v rozhlase natočen v roce 1962 v režii Josefa Červinky. Mnozí pamětníci dodnes vzpomínají na mimořádně sugestivní zvukové zpracování, které v 60. letech strašilo nejednoho posluchače. Desetidílná dramatizace vyšla později na 4 LP Supraphonu a ještě později u téhož vydavatele v necitlivě krácené verzi na 2 CD. V digitální distribuci je však dnes (až na chybějící shrnutí předchozího děje) i kompletní nahrávka.
 

U rozhlasu ještě zůstaneme, protože v jeho studiích byla natočena celá řada případů Sherlocka Holmese, jejichž autorem není Arthur Conan Doyle. Jde o tzv. pastiše a audioknižním posluchačům je většina z nich k dispozici v podobě dvou ucelených audioknih 15 případů Sherlocka Holmese. Autory těchto dobrodružství slavného detektiva, které byly vysílány v rozhlasovém pořadu Meteor, byli Rudolf Čechura, Josef Kleibl a Wacław Gołembowicz.
 

Se systematickým vydáváním holmesovských povídek začalo v roce 2008 Tympanum, když pro prodej v trafikách připravilo 11 případů ze sbírky Vzpomínky na Sherlocka Holmese. Pro interpretaci byli tehdy osloveni Vladimír Čech, Jiří Ornest, Otakar Brousek ml. a Aleš Procházka, režii měl Dimitrij Dudík. Škoda, že se vydavatel nepokusil v podobném formátu pokračovat – mohl tak audioknižním posluchačům dopřát zvukovou podobu celého kánonu Kánonu Sherlocka Holmese, který čítá 56 povídek a 4 romány.
 

O kompletaci holmesovských povídek se znovu pokusil o deset let později Václav Knop. Sám načetl a ve vlastním vydavatelství Kanopa postupně vydal jednotlivé případy ve formě samostatných jednohlasých četeb. Ty byly následně sdruženy do kolekcí odpovídajících knižním sbírkám povídek se Sherlockem Holmesem. Všechny dosud vydané jsou k dispozici v digitální distribuci (ty první pod vydavatelskou značkou Saga) a aktuálně k posluchačům každé pondělí připlouvají povídky ze sbírky Vzpomínky na Sherlocka Holmese.
 

Těšme se, že se Václav Knop odhodlá i k nahrání všech čtyř románů se Sherlockem. Audioknižním posluchačům by se konečně dostalo celistvé holmesovské dílo Arthura Conana Doyla v jednotné podobě.