Zpět

Spejbl a Hurvínek: Zvuková historie 10

téma, , 21.07.2020
Ze hry Na řadě Dr. Spejbl, později uváděno jako Hurvínek a drak
Světoznámé Divadlo Spejbla a Hurvínka si v roce 2020 připomíná řadu významných výročí: Spejbl se ve zdraví oslavil 100 let, Mánička se psem Žerykem o deset méně. 90 let bude divadlo profesionálním souborem, třičtvrtě století sídlí v Praze, z toho 25 let v Dejvicích. Téměř po celou dobu existence Divadla vznikaly vedle jevištních inscenací i audio nahrávky, které zachycují kromě vývoje S+H také vývoj audioknižního průmyslu od jeho počátků až do současnosti. Rozhodli jsme se je během celého tohoto roku mapovat.
◄ Zpět k předchozímu dílu seriálu
 

Supraphonské nahrávky 1984–1991

Jak jsme již psali v předchozí části, gramofonové desky S+H se na počátku 80. let držely dvou linií: vycházely rozmanité příběhy a zábavně vzdělávací tituly. V dalších letech Divadlo ve vytyčených směrech pokračovalo. 

1984

První polovina roku 1984 nebyla pro Divadlo Spejbla a Hurvínka vůbec příznivá. Helena Štáchová v březnu utrpěla těžkou autohavárii – vinou protijedoucího bezohledného řidiče prolétla předním sklem svého auta, což jí zdevastovalo celý obličej. Zpočátku nebylo jasné, bude-li vůbec vidět. Dny ve tmě mimo jiné trávila poslechem audioknihy Obsluhoval jsem anglického krále v podání jejího spolužáka Miroslava Masopusta. Později nebylo ani jisté, jak dopadnou plastické operace a zda tedy bude herečka ve své profesi pokračovat. Budoucnost divadla byla vážně ohrožena, neboť najednou neměl Máničku a Bábinku kdo mluvit. Z těchto důvodů byla na poslední chvíli z chystané divadelní premiéry Hurvínek a přeslička role Máničky vyškrtnuta a narychlo přepsána pro holčičku Karolínku, kterou hlasově ztvárnila Květa Plachetková. Je až neuvěřitelné, že už v červnu 1984 Štáchová spolu s ostatními herci natočila v Supraphonu audiohru Hurvínek a kluci Mameluci.

Hurvínek s Máničkou se v parku seznámí se dvěma zlými hochy Cvaldou (Michal Pešek) a Frňousem (Jindřich Hynke), a protože se darebáci Hurvínkovi posmívají, že tráví čas s holkou a psem, je jeho hrdost dotčena. Hurvínek od sebe Máničku se Žerykem odežene a začne se s uličníky kamarádit. Společně ničí záhony a rozstřílí vzduchovkou lampu, po jejíchž střepech Bábinka uklouzne a ošklivě se zraní. Hlídač (Václav Kaňkovský) chytí jen Cvaldu s Frňousem a ti veškerou vinu svedou na Hurvínka. Mánička pravdu sice zjistí, ale protože nechce žalovat, jen tiše trpí a na otázky dospělých odpovídá vyhýbavě. Nahrávka se poprvé ve zvukové historii Divadla zabývala vážným společenským tématem špatně nastavené komunikace mezi rodiči a dětmi.
 

1985–1986

V lednu 1985 Supraphon natočil volné pokračování Hurvínkovy černé hodinky s názvem Na černé hodince u Spejblů. Připomeňme, že v první části ze 70. let vypadl v domě proud a rodinka pozvala po vzoru předků své sousedy muzikanty, aby si společně zpívali písničky, vyprávěli říkanky, hádanky a pohádky. V novém pokračování se výchozí situace změnila: Spejbl s Kateřinou luští křížovku a odmítají si na děti udělat čas, i když jim slíbili vytvořit si černou hodinku. Hurvínek s Máničkou dospělým zhasnou světlo, a tak je donutí slib splnit.

Hudební sousedé jsou opět přizváni, obsazení nástrojů se však částečně proměnilo. Zatímco v prvním dílu klavír doprovodil lesní roh a klarinet, ve druhé části se k pianu a lesnímu rohu přidala zobcová flétna, jedno Hurvínkovo sólo na kytaru a Spejblovo na dudy. Obě části černých hodinek jsou dostupné na albu Na černé hodince u Spejblů.
V listopadu a lednu 1985/1986 jsou dokončeny dva díly První pomoci. Mánička v nich nutí Hurvínka, aby si s ní hrál na zdravotnici a raněného. Hurvínek protestuje a Spejbl v diskusi zjistí, že ani jeden z nich nezná základy první pomoci. Zatímco Hurvínek přizná, že vědomosti nemá, Mánička předstírá, že všemu rozumí a sdělované informace už „měla na jazýčku“. Spejbl postupně dětem vysvětlí, co je předlékařská pomoc, jaké jsou pro život nejdůležitější orgány lidského těla, objasní, co nemá ve zdravotnické brašně chybět, představí první pomoc při pořezání, utopení, poleptání kyselinou, psím kousnutí apod.
 

Obal LP První pomoc 

Lekce jsou rozděleny do dvanácti ukončených epizod, přičemž konec každé části obsahuje shrnutí probírané látky. Povídání je několikrát okořeněno hrou na první pomoc, při níž je Spejbl požádán, aby nemluvil a nijak nezasahoval. Protože ale děti plácají páté přes deváté, stane se ze Spejbla velmi upovídaná ryba či pěna. Nahrávka vyšla na dvou samostatně prodávaných nosičích, které jsou v původní podobě dostupné pouze v digitálním prodeji.
 

V roce 1985, po třech letech od natočení, vychází deska Hurvínek a drak, o níž jsme již podrobně referovali v 8. dílu našeho seriálu a uvádíme ji zde z důvodu chronologie.
 

V červnu 1986 dokončil Supraphon titul Hurvínek v televizi. Spejbl má od očního lékaře zakázáno dívat se na televizi a tak neví, že se ve vysílání objevila výzva k přihlášení se do vědomostní soutěže Děda Vševěda, jejíž výhrou je barevný televizor. Hurvínek však onu výzvu zahlédne a rychle pošle přihlášku. Pro jazykové zkomolení ovšem nepřihlásí taťuldu, jak zamýšlel, ale sebe. Ve vtipně vypointovaném příběhu vedle titulních postav účinkovali Vladimír Hrubý (profesor), Jiří Bruder (vrátný), Milan Mach (redaktor), Luděk Kopřiva (notář) a Jarmila Horčičková (hlasatelka). Deska byla naposledy reedována v roce 1999 a aktuálně ji v prodeji nenajdeme.

1987–1989

Rok 1987 přinesl na trh již natočené snímky, nové tituly se začaly nahrávat až v roce 1988, přičemž část z nich vyšla až v roce následujícím. V březnu 1988 byl dokončen Hurvínkův hajaja. Snímek reagoval na oblibu rozhlasového skřítka a držel se osvědčených sedmidílných sérií. Po krátkém úvodu, ve kterém chce Mánička poslouchat rádio a Hurvínka tím ruší, následuje sedm příhod. Pět z nich se točí kolem Čapkova Povídání o pejskovi a kočičce – Hurvínek s Máničkou chtějí upéct dort, přemýšlejí, jaké rasy byl pejsek, chtějí se sušit na šňůře a přitom ji urvou apod. Dvě epizody se tématu pejska a kočičky nedržely – Spejbl v nich dětem povídal pohádky o zlaté rybce a o kůzlátkách.

S jistotou víme, že právě tyto příhody byly dříve natočeny pro rozhlas a Supraphon je na desku nahrál znovu. Nepodařilo se však zjistit, jestli pejskokočičkovské epizody vznikly pouze pro gramofonovou desku, nebo zda i ony existovaly v rozhlasové podobě. Téměř kompletní záznam lze najít na stejnojmenném albu, z nahrávky ovšem z neznámých důvodů Supraphon vystřihl několik tónů před závěrečným příběhem a Spejblovo úvodní vzdychání z poslední příhody.

V říjnu 1988 je dokončen další zábavně edukativní titul Hurvínek a červený kohout. Spejbl, Hurvínek a Mánička slyší hasičské fanfáry a Spejbl se rozhodne, že ratolesti poučí o historii hasičů, o tom, co dělat, když děti spatří požár a o preventivních opatřeních. V nahrávce poprvé v edukativní řadě zazněly tematické písničky. Hurvínek a červený kohout je dostupný pouze v digitálním prodeji.
 

1990–1991

V roce 1990 se na trhu objevil Hurvínek a pohádka s hádankou, dokončený v říjnu 1988. Hurvínek a Mánička prosí Spejbla a paní Kateřinu, aby jim vyprávěli pohádku. Dospělým se nechce a taťulda se snaží žadonění odbýt tvrzením, že by se děti měly místo pohádky raději poučit. Mánička však prohlásí, že pohádky jsou náramně poučné a Spejbl s Kateřinou tedy začnou povídat o princezně Chytrušce a princi Ňoumínkovi a přitom děti nenásilně učí znát stará řemesla. Ve snímku, který je dostupný v sestavě Hurvínek a pohádky, opět zaznívá mnoho souvisejících písní.
 

V březnu 1990 vzniká Robot Roby u Spejblů. Končí školní rok a zatímco Mánička má samé jedničky, Hurvínek dopadl špatně. Bojí se jít domů a tak nejprve zkusí taťuldu na situaci připravit telefonicky. Doma to však zvedne strojově znějící hlas pana Spejbla, nenechá syna nic vysvětlit a vyzve jej k nahrání vzkazu na záznamník. Po příchodu do bytu děti zjistí, že otec k vysvědčení koupil Hurvínkovi robota Robyho, aby si kluk mohl hrou rozšiřovat vědomostní obzory. Mánička pro změnu od Bábinky za známky dostala všechny naspořené peníze a úplnou volnost s jejich naložením. Bábinka si myslela, že dívenku tak naučí hospodařit, Mánička se však spustí a začne chodit na diskotéky s podivnými individui. Tak jako v případě Mameluků i zde se příběh opírá o vážné společenské téma přílišné liberalizace ve výchově. Robot Roby navíc reagoval na tehdejší otevření hranic a náhlý přístup k v Československu dříve nedostupné elektronice.
 

V květnu 1990 vzniká poslední edukativní nahrávka Miloše Kirschnera Je Hurvínek OP? Mánička se chce Hurvínka zeptat, jestli je OP, čili ochránce přírody. Hurvínek prohlásí, že samosebou, ale jak Spejbl zjistí, ani jeden netuší, jak se má příroda chránit. Spejbl se tedy pustí do vysvětlování a o zábavu není nouze. Autorsky se na nahrávce poprvé podílela Helena Štáchová, zároveň jde o poslední desku, která nepracuje se scénickou muzikou.  V nezkrácené podobě ji najdete pouze v digitální distribuci na stejnojmeném albu.
 

Dodejme, že Robot Roby a Je Hurvínek OP? vyšly v roce 1991 a protože se Supraphon jakožto bývalý státní podnik ocitl po několik let v existenční nouzi a na trh se začalo probojovávat více vydavatelů, jedná se zároveň o poslední Kirschnerovy nahrávky pro vydavatelství Supraphon.

Další část Zvukové historie S+H přineseme 16. srpna. Tento den odehrálo Divadlo v roce 1930 první představení jakožto profesionální soubor. Za laskavé poskytnutí fotografií opět děkujeme Divadlu Spejbla a Hurvínka.

Seriál Spejbl a Hurvínek: Zvuková historie

  1. První republika a Protektorát
  2. Poválečné období Josefa Skupy
  3. Začátky druhého interpreta S+H Miloše Kirschnera
  4. Mániččiny proměny
  5. Hurvínek a Supraphonská léta sedmdesátá 1
  6. Hurvínek a Supraphonská léta sedmdesátá 2
  7. Rozhlasové nahrávky Miloše Kirschnera 1
  8. Rozhlasové nahrávky Miloše Kirschnera 2
  9. Supraphonské nahrávky 1980–1983
  10. Supraphonské nahrávky 1984–1991
  11. Hurvínkovy nahrávky mimo Supraphon 1
  12. Hurvínkovy nahrávky mimo Supraphon 2
  13. Hurvínek v českých dějinách
  14. Hurvínkovy supraphonské nahrávky do roku 2006
  15. Supraphonské nahrávky 2007–2017
  16. Hurvínek v němčině 1
  17. Hurvínek v němčině 2
  18. Hurvínek v němčině 3
  19. Hurvínek v němčině 4
  20. Závěrem
  21. Hurvínkovo audio mezi lety 2021 a 2022