Zpět

Audioknihy Vlastimila Brodského 1

téma, , 15.12.2020
V těchto dnech si připomínáme 100. výročí narození herce Vlastimila Brodského. Kromě divadelních, televizních a filmových rolí jej mohou dobře znát i rozhlasoví a audioknižní posluchači. Především pro ně jsme připravili třídílný seriál o zvukovém odkazu Vlastimila Brodského. V jeho prvním dílu se budeme věnovat nahrávkám realizovaným pod značkou nejstaršího českého vydavatele mluveného slova, Supraphon.

Brodský dospělým

Patrně nejstarší dochovaný snímek s hlasem Vlastimila Brodského pochází z roku 1946. Je jím známá scéna z hospody U Kalicha, v níž je zatčen hostinský i dobrý voják Švejk. Právě titulní postavu slavného románu Jaroslava Haška Brodský ztvárnil. Nahrávku, v níž dále účinkuje František Suchomel a Emil Kadeřávek najdete na albu Osudy dobrého vojáka Švejka – raritní bonus.
 
V roce 1967 vznikla slavná Menzelova filmová adaptace Vančurova Rozmarného léta a o pět let později vychází v Supraphonu její zvuková podoba rovněž v Menzelově režii. Obsazení, až na dvě výjimky, vycházelo z filmu, a tak si Brodský i ve zvukové verzi zahrál Majora. Rok 1980 přinesl Horčičkovu dramatizaci sedmi Čapkových povídek Vědecké metody komisaře Mejzlíka. Brodského nalézáme v posledním příběhu Pád rodu Votických v postavě rybáře Divíška. V témže roce se herec představil i jako vypravěč, a to v povídkách Oty Pavla na albu Sedm deka zlata.
 

Supraphon reflektoval i Brodského angažmá v Divadle na Vinohradech. Připravil několik ukázek z divadelních inscenací a také kompletní zvukovou adaptaci Tylovy Tvrdohlavé ženy, v níž si Brodský zahrál Ezechiela. Poslední nahrávkou pro dospělé je téměř čtyřhodinová četba z Poláčkovy knihy Muži v ofsajdu.
 
 

Brodský dětem

Pohádkovou kariéru Vlastimila Brodského zahájil rozhlasový skřítek Hajaja a Supraphon z jeho vyprávění nabízí audioknihu Z deníku kocoura Modroočka. Zajímavostí je, že Josef Kolář napsal svého Modroočka původně právě pro tento rozhlasový cyklus, teprve později vznikla knížka. Modroočko se vysílal ve dvou sériích v 1. polovině 60. let a v téže době vyšel i na gramofonových deskách. Nahrávka byla později několikrát reedována a upravována, zájemci o kompletní snímek, nechť se dívají po 96minutové stopáži.
 

V roce 1969 se na trhu objevily dvě nahrávky s Vlastimilem Brodským. Tou první byla EP deska s dramatizací edukativní pohádky O holčičce, která při jídle zlobila. Herec zde ztvárnil roli vypravěče a v titulu se vedle dalších účinkujících představili i Spejbl s Hurvínkem. Příběh je možné aktuálně najít v supraphonské kompilaci Pohádky 7. Druhou deskou z roku 1969 je dramatizace Pinocchia, v níž si Brodský zahrál Gepetta.
 

Z roku 1971 pochází pohádka Jiřího Kafky Kulda Kulíšek. Příběh vypráví o dobrodružství modrého medvídka, kterého lidé zapomněli v lese. V nahrávce kromě Brodského dále účinkovali Jaromír Hanzlík, Jaroslav Kepka, František Hanus a Zdeněk Řehoř. O pět let později se k posluchačům dostává interpretovo vyprávění O makové panence a motýlu Emanuelovi a také první část hravé dramatizace Sekorova Ferdy mravence – Brodský v ní hrál Ferdu a Karel Höger ztřeštěného brouka Pytlíka. Druhý díl Ferdy vyšel v roce 1977. K mání jsou aktuálně obě části v mírně zkrácené podobě na albu Příhody Ferdy Mravence a brouka Pytlíka.
 

V roce 1980 vydal Supraphon Pohádky z bílého pyžámka. Napsala je Ludmila Pelcová a kromě Vlastimila Brodského se ve snímku představila Antonie Hegerlíková a Tomáš Holý. O dva roky později vyšly Pohádky pro zimní spáče – Marie Kubátová napsala sny pro medvídka, sysla, jezevce či hlemýždě. Ukolébavky, které vznikly pro každou pohádku, nazpívala Marie Rottrová. V roce 1984 vyšla zvuková adaptace divadelní hry Jana Drdy Dalskabáty, hříšná ves aneb Zapomenutý čert, v níž si Brodský zahrál Trepifajskla, Plajznerkou byla Gabriela Vránová.
 
V roce 1985 se na trhu objevily Vánoční pohádky Zbyňka Malinského. V nahrávce se ve vyprávění příběhů střídá Vlastimil Brodský s Petrem Nárožným. Ze stejného období pochází i Hurvínek a drak, v němž Brodský účinkoval coby doktor Aspirín, a jednohlasá četba z knihy Ondřeje Sekory Kuře Napipi.
 

O rok později se k malým posluchačům dostává půvabné dramatizované vyprávění o holčičce Mínce, která dostala na Vánoce lyže, odjela na hory a dostala angínu. Každý den se o ni stará tatínek a jeho pět kamarádů. V rolích vypravěčů účinkovali Vlastimil Brodský a Irena Kačírková, z dalších herců jmenujme Josefa Dvořáka, Rudolfa Hrušínského, Petra Nárožného či Jiřího Lábuse. Titul Pět báječných strýčků najdete v kompletu nazvaném Nepil dětem.
 

V roce 1987 vychází jednohlasé vyprávění Markéty Zinnerové Drak Mrak. Písničky do nahrávky nazpívali Waldemar Matuška a Lída Nopová.
 
Supraphon natáčel s Vlastimilem Brodským i po revoluci. V roce 1990 vznikla zvuková podoba slavného filmu Pod Jezevčí skálou, v níž Brodský ztvárnil roli Vaškova dědy. Ze stejného období pochází i půvabná pohádka Marie Křepelkové Princezna z Nemanic aneb Trampoty s truhlou. Příběh vypráví o staré pravdě, která říká, že „šťastní jsou bohatí, ne bohatí jsou šťastní“. Kromě Brodského se ve snímku představili Eva Horká, Eduard Cupák, Josef Bláha, Otakar Brousek ml., Jaroslav Kepka, Lubomír Lipský, Václav Postránecký, Boris Rösner a Pavel Trávníček.
 

V roce 1995 se na trhu objevily tři díly Pohádek z Šumavy, v nichž Adolf Daněk sepsal příběhy o vodnících, rusalkách a divém muži. S brodským se ve vyprávění pohádek střídá Jiřina Jirásková. Poslední Brodského nahrávkou pro vydavatelství Supraphon je Pohádkový dědeček Eduarda Petišky z roku 1998. Brodský v nich s Jiřinou Jiráskovou vypráví posluchačům o cestě vlakem, která dětem pomalu ubíhá. Dědeček proto Martínkovi vykládá pohádky o všem, co je možné zahlédnout z okna.