Zpět

Připojí se audioknihy k Harryho dvacetinám?

téma, , 22.08.2017
Harry Potter a Kámen mudrců
Říká se, že J. K. Rowlingová přivedla Harry Potterem znovu děti ke čtení. Faktem zůstává, že se z dobrodružství kouzelnického školáka stal fenomén. Mimořádnou událost v oblasti mluveného slova ovšem zaznamenal i jeho úvodní díl ve zvukové podobě.

Kámen mudrců

V roce 2001 byla na osmi magnetofonových kazetách vydána četba prvního dílu řady, Harry Potter a Kámen mudrců. Zatímco dnes jsme už zvyklí na rozsáhlé audioknihy, tehdy se k posluchačům dostávaly tituly jen v minimalistické stopáži na co nejmenším počtu zvukových nosičů. Ondřej Müller, který čaroděje pro české čtenáře objevil, však připravil s dalšími tvůrci nezkrácenou audioknihu. Úctu si v současnosti ale stále zasluhuje její neobvyklé provedení. Jediný interpret, Jiří Lábus, namluvil v režii Jana Jiráně desítky modulačně odlišených postav. Nezvykle pestrý hudební doprovod Zdeňka Zdeňka nejen že podbarvoval obrovské množství situací, ale kromě nich spolu se zvukovými efekty téhož autora tvořil mozaiku rozličných ruchů.

Projekt se ve studiu Svengali připravoval půl roku, což už samo o sobě je v aktuální době pro komerční vydavatele jen těžko představitelné. Velké časové možnosti přípravy pomohly sestavit dílo do co největších podrobností. Došlo na propracovanou stereobázi, zařazování hrdinů do konkrétních zvukových prostředí probouzejících představivost chodeb, velkých místností, sportovního utkání či Zapovězeného lesa. Cit pro detaily ukázalo například i zahaprování mikrofonu komentátora famfrpálového zápasu.

Zedníčkova Tajemná komnata

O tři roky později vyšla u nakladatelství Albatros na osmi MC také Harryho Tajemná komnata. Interpretace se ujal pod vedením dalšího významného rozhlasového a audioknižního režiséra Jana Fuchse Pavel Zedníček. I když nahrávka hudební složku neobsahovala, ve srovnání s první částí se však nedalo říci, že by se jednalo o nepovedené zpracování. Zedníček se rovněž pustil do náročné práce vytvoření charakteristických hlasů zúčastněných, komnatu doplnila rovněž pestrá ruchová ambaláž. Neotřelým a pokud mě paměť neklame, i nikdy více nezopakovaným prvkem představovalo výrazné šustění papírových stránek oddělující od sebe jednotlivé kapitoly, které by s dnešním pojmem "audiokniha" souznělo ještě mnohem lépe než dříve. 

Reedice a následující díly

15. 9. 2008 se uskutečnilo předání platinové desky za Kámen mudrců a zároveň křest téže nahrávky vydané poprvé na CD. Od dalšího dne až do začátku prosince bylo možné zakoupit u prodejců novin a časopisů postupně celý snímek, z kapacitních důvodů rozložený na 12 nosičů. Možná se ptáte, proč byl zvolen tento způsob prodeje – některé nahrávky mluveného slova se tehdy běžně distribuovaly do trafik na audio CD s minimální prodejní cenou. Rozšíření formátu mp3 přišlo na trh s audioknihami až později. Komu se ovšem nechtělo běhat každý týden do stánků pro další pokračování, mohl si v následujícím roce pořídit titul v jednom kompletu, v současnosti již neprodávaném.

Tajemná komnata se bohužel reedice nedočkala a zůstala pouze na magnetofonových kazetách. Ostatní díly už Albatros nenatočil. Nabízelo by se sice řešení vydat snímky Macanovy knihovny v podání Jana Hyhlíka, nejsem si ale jistý, že by před posluchači obstály. Knihovna nemá ambice vyrábět plnohodnotně umělecké tituly, jejím cílem je svými silami jako služba zprostředkovat zrakově postiženým co nejvíce literatury. Tomu odpovídá i úroveň kvantitativně nahrávaných zvukových knih. 

A co na to letošní výročí?

Nové vydání Kamene mudrců a Tajemné komnaty či dotočení ostatních částí se neplánuje, protože, jak nám bylo nakladatelstvím Albatros sděleno, „z autorsko-právních důvodů reedice prvních dvou nahrávek HP nemůžeme připravit a případné dotočení dalších dílů ve složení, v jakém jsme natočili první knihu, též nechystáme.“ Bohužel.