Zpět

Hlas paní Boženy Němcové

téma, , 04.02.2020
Hlas paní Boženy Němcové
​Před dvěma sty lety, 4. února 1820 se narodila nejslavnější sběratelka lidové slovesnosti, paní Božena Němcová. Její dílo je právem řazeno ke klasické literatuře a není proto divu, že se mu audioknižní trh věnoval od svých samotných počátků. Během let vzniklo množství zvukových zpracování děl Boženy Němcové, zdaleka ne všechny se však dočkaly reedic. Náš přehled se proto zaměří především na nahrávky, které jsou aktuálně k dispozici.
Pohádky Boženy Němcové bohužel nenajdeme v žádném rozsáhlém souborném vydání. Existují sice na Němcovou zaměřené sestavy nahrávek, mnohem častěji se ovšem její pohádky objevují v kompilacích spolu s ostatními autory. Supraphon nabízí hned několik souborů z různých období, často se stejné nahrávky objevují ve více titulech. Nejvíce autorčiných textů v jednom kompletu najdeme v Klasických českých pohádkách, které jsou tematicky zaměřeny právě na Němcovou a Erbena. Na čtyřech nosičích vyšly archivní četby i vícehlasá pojetí v podání například Karla Högera, Antonína Jedličky, Ladislava Peška, Luďka Munzara, Jany Hlaváčové nebo Jiřího Adamíry.
 

Několik autorčiných textů nabízí 50 nejznámějších pohádek, které obsahují novější nastudování s Václavem Vydrou či Janou Bouškovou. Dramatizace O mluvícím ptáku, živé vodě a třech zlatých jabloních, Sůl nad zlato, Potrestaná pýcha a O kocouru, kohoutu a kose ze 70. let jsou obsaženy v kompilaci s názvem Pohádky Boženy Němcové. Stejný název sestavy je vyčleněn i pro další tituly, z nichž za zmínku stojí pouze k digitální distribuci vytvořený titul s nahrávkami z 50. let (Král času, O neposlušných kozlatech či O bílém hadu). Ze stejného časového období je i Sůl nad zlato, kterou v roce 1955 načetla Otýlie Beníšková.

Další spisovatelčiny pohádky obsahuje i dvacetidílná edice Album pohádek – Supraphon dětem (namátkou Chytrá horákyně a Cesta k slunci a měsíci v podání Růženy Naskové) a desetidílný cyklus s názvem Pohádky (např. Perníková chaloupka v interpretaci Dany Medřické).

K mání jsou však i starší záznamy. Jak se Honzík učil latinsky, Kdo je hloupější nebo Dvanáct měsíčků najdete na albu Pohádky (historické nahrávky, 1946). Škoda jen, že se reedice nedočkal pravděpodobně jeden z nejstarších dochovaných snímků Smolíčka z roku 1928 v podání Marie Hübnerové.
 

Zahanbit se samozřejmě nenechá ani produkce Československého, resp. Českého rozhlasu. Jeho vydavatelství Radioservis však v prodeji mnoho titulu nemá. K dispozici jsou pouze nedělní dramatizované pohádky: dvě verze Moudrého zlatníka (1968 a 1987), O dvanácti měsíčkách (1983), Princezna se zlatou hvězdou na čele (1988) a Bajaja (1962). Pro ty, kteří preferují četbu, nabízí digitální distribuce třídílného Hajaju v podání Gabriely Vránové O Slunečníku, Měsíčníku a Větrníku.

Vydavatelství AudioStory už několikrát reedovalo Národní pohádky Boženy Němcové. Antonie Hegerlíková v nich načetla méně známé texty Růžové poupě, Jak pásl Jeník kobylku nebo Petrovu čepici. Bohužel stále není k dispozici kompletní nahrávka z roku 1991 – opětovná vydání stále míjejí Krásnou zlatovlasou pannu.
 

Patrně nejznámějšímu dílu Boženy Němcové, Babičce, se vydavatelé věnovali velmi často. Nejstarší dochovanou nahrávkou je desetidílná četba na pokračování z roku 1952 v podání Růženy Naskové. Snímek je sice z dnešního pohledu možná interpretačně zastaralý, s jazykem předlohy ovšem funguje v dokonalé souhře. Růžena Nasková se ještě v 50. letech k Babičce vrátila a spolu s Vlastou Fabiánovou načetla pro Supraphon znovu několik kapitol. Ty již ke koupi jsou, stejně jako druhá archaická nahrávka Babičky v titulní roli s Jarmilou Kurandovou. Právě pro Kurandovou šlo o životní roli – zahrála si ji jak před filmovou kamerou, tak v divadle a pár měsíců před smrtí i v rozhlasové adaptaci.

V roce 2000 načetla kompletní Babičku Stella Zázvorková a o šest let později pro vydavatelství Prostor také Eva Holubová. Ani jedna k dispozici není, posluchačům se tak nabízí pouze nezkrácená verze knihy v podání Jiřího Štědroně. Větší výběr už je v krácených četbách Babičky: půvabné profesionální rozhlasové načtení s Hanou Kofránkovou, dvě upravené nahrávky pro děti s Libuší Šafránkovou a Taťjanou Medveckou, kratičkou ukázku z knihy v podání Jiřiny Švorcové přinesl také Supraphon v albu Česká umělecká próza.
 

Z ostatních próz Boženy Němcové je v digitálním prodeji bohužel už jen povídka Dobrý člověk – na nahrávce z roku 1981 se představili Jorga Kotrbová, Miloš Hlavica a Věra Galatíková. Prostřednictvím někdejšího Čtenářského deníku Českého rozhlasu je ovšem zdarma k dispozici celá řada nahrávek děl Boženy Němcové. Namátkou četba povídky Baruška s Danielou Kolářovou, seriál Z korespondence Boženy Němcové s Růženou Merunkovou, či Divá Bára s Hanou Kofránkovou. Třídílná nahrávka Chyže pod horami s Violou Zinkovou však na své zpřístupnění posluchačům teprve čeká.