Zpět

Ota Pavel: Devadesát

téma, , 02.07.2020
Sportovec, sportovní reportér, rozhlasák, spisovatel, milovník řek, ryb a lidí, citlivý a křehký člověk, bojovník sám se sebou. Tím vším byl Ota Pavel, jehož 90. výročí narození si 2. července připomínáme. O jeho krátkém životě i literárním díle bylo již mnoho napsáno, my se pokusíme obsáhnout jeho tvorbu prostřednictvím audioknih a rozhlasových nahrávek.
Budeme se věnovat záznamům, které si můžete koupit, i těm, které aktuálně v prodeji nejsou. Pro zachování přehlednosti ovšem vynecháme nejrůznější kompilace, které obsahují třeba jen jednu Pavlovu povídku. Nebudeme se striktně držet chronologického výčtu, ale podíváme se na produkci jednotlivých vydavatelství.

V 90. letech se rojili vydavatelé jako houby po dešti a mnozí se specializovali i na mluvené slovo. Toho tehdy byla na magnetofonových kazetách nadprodukce a audioknihy, byť jsme jim tak ještě neříkali, zažily podobný boom jako dnes. Není divu, že došlo i na Otu Pavla.

K dnes jen těžko dostupným nahrávkám té doby patří titul nazvaný lapidárně Povídky Oty Pavla z roku 1991. 60minutová audiokazeta vydavatelství Český lev obsahovala povídky Žluté růže, Halo, taxi! a Alfréd Jindra, jejichž interpretem byl herec Aleš Jarý.

V roce 1998 vydalo nakladatelství G&B v podobné stopáži nejslavnější Pavlovu reportážní novelu Dukla mezi mrakodrapy v osobité interpretaci herce Petra Nárožného. O rok později připravil stejný vydavatel dvě povídky z knihy Smrt krásných srnců: Ve službách Švédska a Otázka hmyzu vyřešena, obě v podání Karla Heřmánka. Ty můžeme chápat jako jakési doplnění Miroslavem Horníčkem dříve načteného, nekompletního vydání Smrti krásných srnců, ke kterému se ještě dostaneme. V roce 2000 pak vydal opět G&B Music audioknihu O rybách a řece v podání Miroslava Horníčka. Ta vyšla znovu v roce 2006 u B.M.S./Master Music v sérii Mluviti stříbro.
 
 

Multisonic vydal v roce 2005 soubor povídek Oty Pavla Povedený tatínek a já v podání Petra Haničince. Nejedná se ovšem o nahrávku pásma z pražského Divadla Viola z roku 1977, jak se píše na obalu, ale o nové studiově natočené snímky.

Roku 2011 vydal Klub přátel Josefa Masopusta a Tympanum Povídky z prvního a druhého poločasu. Nahrávka vznikla výběrem povídky a úryvků z knihy Oty Pavla Dukla mezi mrakodrapy a podle povídek Petra Feldsteina z knihy Fotbal jménem Masopust. V režii Jana Jiráně četli Ivan Trojan, Michal Pavlata, David Novotný a Vladimír Brabec.

Výčet menších vydavatelství ukončíme souborem Miroslav Donutil čte povídky Oty Pavla, který v roce 2017 vydala Fonia. Donutil v ní interpretuje své oblíbené Pavlovy povídky, v kompletu proto najdeme jak ty sportovní, tak i ty o řece.
 

Opakovaně se tvorbě Oty Pavla věnovalo vydavatelství AudioStory. To již v roce 1991 přichází s nahrávkou Veliký vodní tulák v podání Pavla Zedníčka a o tři roky později pak s titulem Nejen o rybách, na němž rybí a sportovní povídky kouzelně interpretuje (ne poprvé) Vlastimil Brodský. Kromě povídek obsahuje audiokniha i ukázky hlasu Oty Pavla a nahrávky jeho rodiny, což z ní činí v pravdě vzácný snímek. V obou případech se produkce a režie ujala Jindřiška Nováková a obě nahrávky jsou díky reedicím dodnes dostupné.
 

Popron v roce 2011 připravil hned dva tituly podle textů Oty Pavla: dramatizovanou četbu novely Pohádka o Raškovi v režii Jana Jiráně s Jiřím Lábusem, Petrem Vackem, Michalem Pavlatou, Simonou Stašovou a dalšími a 2CD s výmluvným názvem Zlatí úhoři s interpretem Rudolfem Hrušínským mladším.

Radioservis vydal roku 2014 CD Rybí povídky na podporu Centra Paraple. Nepřekvapí proto, že jedním z účinkujících je i patron Paraplete Zdeněk Svěrák, uslyšíme ale i Jiřího Lábuse, Miroslava Táborského a Marka Ebena. O čtyři roky později přišel Český rozhlas a posléze Radioservis u příležitosti ZOH 2018 s četbou Pohádky o Raškovi, tentokrát ve svébytném podání Oldřicha Kaisera a v režii Aleše Vrzáka.
 

Nejdelší tradici ve vydávání nahrávek povídek Oty Pavla má bezpochyby Supraphon. Už v roce 1976 vychází deska Jak jsem potkal ryby v kouzelné interpretaci Jiřího Sováka, o rok později pak již zmiňovaný výběr ze souboru Smrt krásných srnců v podání Miroslava Horníčka. Trojlístek nahrávek ze 70. let uzavírá deska Sedm deka zlata v podání Vlastimila Brodského, obsahující tři sportovní povídky Oty Pavla z knihy Plná bedna šampaňského a Povídku o Sargasovém moři.

Malá odbočka od díla Oty Pavla: nahrávek s jeho hlasem je opravdu málo. Zmiňovali jsme už tu, obsaženou na titulu Nejen o rybách vydavatelství AudioStory. Jediná rozhlasová z kraje 70. let pak vyšla na LP Ač zemřeli, ještě mluví IV z produkce Supraphonu, které je dostupné v digitální distribuci.

Konečně se dostáváme k jednomu z audioknižních vrcholů letošního roku – u příležitosti Pavlových nedožitých 90. narozenin vychází komplet nazvaný Povídky. Na dvou discích ve formátu mp3 je obsaženo téměř vše, co Supraphon dříve vydal + něco ze starší produkce Popronu a G&B Music + nově natočený cyklus Povídky z šuplíku.
 

První disk shrnuje dříve vydané snímky, o kterých již byla řeč. Začíná deskou Sedm deka zlata, v níž ovšem chybí Povídka o Sargasovém moři, která nepatří do sbírky Plná bedna šampaňského. Ta byla naopak doplněna o povídku Jak Bohoušek Váňů oplatil hořký slzy Marušky Kettnerový, kterou načetla Martina Fričová a která nedávno vyšla i v rámci digitální řady Supraphon vypravuje. Povídka o Sargasovém moři nebyla do supraphonského kompletu zařazena vůbec a posluchač ji tedy musí získat z digitální reedice původní desky s Vlastimilem Brodským.

V kompletu následuje Pohádka o Raškovi v režii Jana Jiráně a celek Smrt krásných srnců, obsahující jak povídky s Miroslavem Horníčkem z roku 1976, tak i povídky v o 23 let mladší interpretaci Karla Heřmánka. Navazuje Jak jsem potkal ryby s Jiřím Sovákem a ústřední povídka tohoto dvojCD Zlatí úhoři s Rudolfem Hrušínským ml.

Druhý disk pak obsahuje nově natočené texty z pozůstalosti Oty Pavla, které pod názvem Povídky z šuplíku knižně vydalo v roce 2017 nakladatelství Sláfka. Najdeme mezi nimi Pavlovy sportovní postřehy, něco rybích povídek i textů o rodině, např. Jak šel táta Afrikou či Běh Prahou. Celkem 11 povídek zaznívá hlasy herců Igora Orozoviče, Miloslava Königa a Radúze Máchy.
 

Igor Orozovič při natáčení Povídek z šuplíku

Ota Pavel patří k největším českým spisovatelům 20. století. Svou poetikou dokáže oslovit mnoho dnešních čtenářů a díky audioknihám mohou jeho dílo vnímat také jejich posluchači.