Vítězné audioknihy roku 2018
O Audioknize roku
Minulé ročníky
Již v březnu bylo oznámeno jméno nového držitele ceny za mimořádný přínos v oblasti mluveného slova. Po Martinu Stránském, Janu Jiráňovi, Haně Maciuchové a Zdeňkovi Svěrákovi se stal pátým laureátem tohoto ocenění Josef Somr. U té příležitosti a také jako medailonek k Somrovým 85. narozeninám jsme připravili přehled jeho zásadních auditivních prací.
Absolutním vítězem ceny Audiokniha roku 2018 se stala, a současně prvenství v kategorii Vícehlasá četba získala audiokniha Terror z vydavatelství OneHotBook. K obdobné situaci došlo loni, kdy ve stejných kategoriích zvítězilo To Stephena Kinga stejného vydavatele. OneHotBook bodovalo i v kategorii Jednohlasá četba, kde se vítězem stala audiokniha Český ráj Jaroslava Rudiše. V kategorii Dramatizace získala prvenství Jedlová samota z vydavatelství AudioStory. Jako nejlepší audioknihu pro děti a mládež vybrala odborná porota titul Prašina Vojtěcha Matochy v interpretaci Matouše Rumla.
Nejlepším interpretem se stal Petr Čtvrtníček za četbu románu Jáchyma Topola Citlivý člověk. Bez zajímavosti jistě není, že Čtvrtníček je i interpretem oceněného Českého ráje. Nejlepší ženskou interpretkou je Taťjana Medvecká za četbu audioknihy Dopisy Milady Horákové. Medvecká získala stejnou cenu už před třemi lety, tehdy za svůj výkon v audioknize Himmlerova kuchařka.
Jako nejlepší audioknihu v kategorii Mluvené slovo mimo kategorie porota zvolila četbu z knihy Erika Taberyho Opuštěná společnost v interpretaci Jiřího Dvořáka a Ivana Trojana. Audioknižní Opuštěná společnost už přitom začátkem března získala oceněné Český bestseller v kategorii audioknih.
Stejného vítěze mají kategorie Nejlepší design (dříve Nejlepší obal) a Nejlepší zvukový design (obdoba dřívější kategorie Nejlepší zvuk). Stal se jím titul Povídání o pejskovi a kočičce, který vydavatelství OneHotBook v režii Jitky Škápíkové natočilo s ansámblem Dejvického divadla.
Z veřejného hlasování vzešel vítěz kategorie Cena posluchačů, kterým se stala audiokniha Jedlová samota. Obliba u široké posluchačské obce tak potvrdila volbu odborné poroty v kategorii Dramatizace.
Audiokniha roku – absolutní vítěz
- Terror (OneHotBook) recenze
- Jedlová samota (AudioStory) recenze
- Český ráj (OneHotBook) recenze
- Dopisy Milady Horákové (Bookmedia) recenze
- Opuštěná společnost (Bookmedia) recenze
Nejlepší audiokniha – jednohlasá četba
- Český ráj (OneHotBook) recenze
- Prašina (Tympanum) recenze
- Stín kapradiny (OneHotBook) recenze
- První dámská detektivní kancelář (Radioservis) recenze
- Hastrman (Tympanum) recenze
Nejlepší audiokniha – vícehlasá četba
- Terror (OneHotBook) recenze
- Cizinci v noci (AudioStory) recenze
- Hana (OneHotBook) recenze
- Příšerné příběhy strýce Montaguea (Tympanum)
- Svatební cesta do Jiljí (Supraphon) recenze
Nejlepší audiokniha – dramatizace
- Jedlová samota (AudioStory) recenze
- 451 stupňů Fahrenheita (Plus) recenze
- Případů se ujímá Jeeves (Radioservis)
- Její pastorkyňa (Radioservis)
- Petr Pan (Tympanum)
Nejlepší audiokniha pro děti a mládež
- Prašina (Tympanum) recenze
- Jim Knoflík, Lukáš a lokomotiva Ema (OneHotBook) recenze
- Hoši od Bobří řeky (Albatros) recenze
- Ztracený princ Margarín (Pikola)
- Prasátko Pigy a kouzelná pohlednice plná písniček (Supraphon)
Nejlepší audiokniha – mluvené slovo mimo kategorie
- Opuštěná společnost (Bookmedia) recenze
- Don Giovanni (Radioservis)
- Příběhy Staré dámy (OneHotBook)
- Vanilkové rohlíčky (Fonia) recenze
- Leonardo da Vinci (Bookmedia) recenze
Nejlepší interpret
- Petr Čtvrtníček (Citlivý člověk, Radioservis) recenze
- Jaroslav Plesl (Na západní frontě klid, OneHotBook) recenze
- Martin Stránský (Terror, OneHotBook) recenze
- Jaromír Meduna (Cizinci v noci, AudioStory) recenze
- Matouš Ruml (Prašina, Tympanum) recenze
Nejlepší interpretka
- Taťjana Medvecká (Dopisy Milady Horákové, Bookmedia) recenze
- Tereza Bebarová (Taková normální rodinka, XYZ) recenze
- Zuzana Slavíková (Proč máma pije, Motto) recenze
- Hana Maciuchová (Robin, Supraphon) recenze
- Milena Steinmaslová (Stará dáma vaří jed, OneHotBook) recenze
Nejlepší design
- Povídání o pejskovi a kočičce (OneHotBook) recenze
Nejlepší zvukový design
- Povídání o pejskovi a kočičce (OneHotBook) recenze
Cena posluchačů
- Jedlová samota (AudioStory) recenze
Porota 2023
Tomáš Macháček (předseda poroty) – dlouholetý posluchač a recenzent mluveného slova, šéfredaktor audioknižního online magazínu naposlech.cz.
Tomáš Kaplan Fojtík – knižní bloger, literární kritik a zakladatel skupiny Literární s(n)obi na Facebooku.
Jan Frič – režisér Národní divadla. Pochází z Košíř, je spícím členem Společnosti doktora Krásy.
Lukáš Gregor – vedoucí Ateliéru Animovaná tvorba UTB Zlín, audioknižní recenzent.
Andrea Hanáčková – vyučující na Katedře divadelních a filmových studií Univerzity Palackého, specializace Televizní a rozhlasová studia. Teoretička rozhlasové tvorby, lektorka kurzů rozhlasové kritiky, autorka odborného blogu na stránce Dokrevue.cz.
Přemysl Hnilička – rozhlasový publicista, tvůrce webu Panáček v říši mluveného slova.
Anna Hrnečková – lektorka Divadla Drak v Hradci Králové, redaktorka odborného časopisu Tvořivá dramatika a učitelka na KVD DAMU.
Radim Kopáč – literární a výtvarný kritik, publicista. „Čtu knihy, recenzuju knihy, píšu knihy – a taky poslouchám knihy.“
Tomáš Králíček – PR manažer, blogger, recenzent, mediální poradce, bývalý novinář a tiskový mluvčí. Nadšenec pro literaturu v písemné, audioknižní i divadelní podobě.
Přemysl Krejčík – Studoval literaturu, doktorát získal v oboru historie. Napsal několik knih (poezii, prózu, odbornou monografii), za román Malej NY (Host, 2019) byl nominován na Cenu Jiřího Ortena.
Obdržel několik zahraničních i domácích tvůrčích rezidencí. V letech 2015–2021 byl šéfredaktorem literárního časopisu Partonyma. Kromě audioknižních recenzí pro naposlech.cz píše také recenze knižní, nejčastěji pro iLiteratura.cz, pro časopis Tvar, příležitostně i pro další periodika.
Michal Mašek– recenzent na řadě českých audioknižních portálů, od roku 1995 je čtenářem slepecké Knihovny a tiskárny Karla Emanuela Macana v Praze.
Zoja Mikotová – divadelní režisérka, profesorka, kostýmní návrhářka, učitelka, režisérka a výtvarnice
Štěpán Pácl – kmenový režisér Činohry NdB, je pedagogem herectví na DAMU, kde učí již od roku 2009, s krátkým přerušením, během něhož působil na ostravské konzervatoři.
Jaroslav Provazník – někdejší proděkan DAMU, pedagog katedry výchovné dramatiky, od konce 70. let se věnuje práci s dětskými divadelními a loutkářskými soubory, vedení dramatických kroužků dětí s lehkou mozkovou dysfunkcí.
Jiří G. Růžička – publicista, knihovník a včelař. Redaktor A2 kulturního čtrnáctideníku a přispěvatel do Knižního servisu na Radiu 1. Vedle pravidelného recenzování audioknih se věnuje komiksům, beletrii i odborné literatuře, ale také divadelním představením nebo hudbě.
Klára Smolíková – spisovatelka knih určených převážně dětem, recenzentka audioknižního průvodce naposlech.cz. Lektoruje čtenářské workshopy a semináře zaměřené na rozvoj čtenářské gramotnosti, ve kterých propaguje poslech audioknih.
Marek Tarnovský – od dětství se pohyboval v divadelním prostředí, kde byli zaměstnání jeho rodiče. Zahrál si několik dětských i dospělých rolí v divadle ABC, zkušenosti má i z rozhlasové práce. Studoval moderní dějiny, filozofii a český jazyk, nicméně se živí jako komerční grafik, webdesigner a copywriter na volné noze.
Lukáš Trpišovský – divadelní režisér, vystudoval pražskou DAMU a spolu s Martinem Kukučkou režíruje pod značkou SKUTR. Vytváří vlastní autorské projekty od pohybového divadla a nového cirkusu přes opery, balet až po činohru.
Lukáš Vavrečka – spisovatel a audioknižní bloger, zakladatel FB skupiny Posloucháme knihy. Jako vydavatelský redaktor a vyučující působí na Univerzitě Pardubice.
Emilie Zámečníková – pedagožka, lektorka, režisérka, autorka scénářů a odborných publikací, herečka. V současné době se teoreticky a metodicky věnuje mladému divadlu, divadlu pro děti, dětskému divadlu, scénickému čtení, tvorbě scénářů (i pro audioknihy) a zejména přednesu.