Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Audiokniha roku 2020 zná vítěze

O Audioknize roku

Ve čtvrtek 20. května byli vyhlášeni vítězové už 8. ročníku ceny Audiokniha roku. Tu každoročně uděluje Asociace vydavatelů audioknih nejlepším audioknihám a interpretům v několika kategoriích. Letos ji získali například Vilma Cibulková, Jan Potměšil, audiokniha Šikmý kostel, či zvuková podoba Vlastníků.

Jméno nového držitele Zvláštní ceny Asociace vydavatelů audioknih bylo oznámeno již dříve. Stal se jím herec Jiří Lábus, který si coby interpret velkého množství audioknih získal srdce především mladších posluchačů. Podrobně jsme se mu věnovali v sérii tří článků.

Kompletní přehled výsledků ceny Audiokniha roku 2020 najdete pod článkem.

Nejvíce ocenění si letos odnáší audioknižní vydavatelství OneHotBook, které získalo prvenství v sedmi z celkem jedenácti soutěžních kategorií. Zabodovalo především audioknižním zpracováním románu Karin Lednické Šikmý kostel, který se stal Absolutním vítězem a Vilma Cibulková získala za jeho četbu cenu v kategorii Nejlepší interpretka. Jejím mužským protějškem, nejlepším interpretem, se stal Jan Potměšil za četbu románu Růže pro Algernon, v jehož divadelní podobě exceluje už od roku 1993. 

Také v kategoriích Jednohlasá a Vícehlasá četba si vítězství odnáší OneHotBook, konkrétně za audioknihu Egypťan Sinuhet v podání Lukáše Hlavici, a zpracování románu Margaret Atwoodové Svědectví v tříhlasém provedení Taťjany Medvecké, Veroniky Khek Kubařové a Evy Josefíkové (a Martina Myšičky v poslední kapitole). K tomu OneHotBook přidává také ocenění za Nejlepší audioknihu pro děti a mládež H2O a tajná vodní mise Petra Stančíka v interpretaci Jiřího Lábuse. 

Lábus je současně jedním ze 14 účinkujících ve vítězné audioknižní dramatizaci Vlastníci z produkce Audiotéky. Dvě vítězství patří Audionautu, spadajícímu pod produkční společnost Bionaut: audiodokument Anatomie strachu (Mluvené slovo mimo kategorie) a true-crime podcast Pohřešovaná (Nejlepší zvukový design). Audioknihou s nejlepším grafickým designem se stala Vražda potřebuje reklamu (OneHotBook), Cenu posluchačů, o které rozhodli posluchači veřejným hlasováním, získal titul Šlachta – Třicet let pod přísahou vydavatelství Témbr. 

 

Vítězové cen Audiokniha roku 2021

Výsledky Audiokniha roku 2020

Nejlepší audiokniha – jednohlasá četba

  1. Egypťan Sinuhet (OneHotBook)
  2. Sophiina volba (OneHotBook)
  3. Jediný příběh (Témbr)
  4. Tapetář (Témbr)
  5. Prolhaný život dospělých (Radioservis)

Nejlepší audiokniha – vícehlasá četba

  1. Svědectví (OneHotBook)
  2. Mengeleho děvče (Témbr)
  3. Možnosti milostného románu (Radioservis)
  4. Tkaničky (Voxi)
  5. Velká vlaková loupež (Radioservis)

Nejlepší audiokniha – dramatizace

  1. Vlastníci (Audiotéka)
  2. Strašidlo cantervillské (Supraphon)
  3. Strážmistr Cuff (Audiotéka)
  4. Černá káva (Audiotéka)
  5. Okno smrti (Radioservis)

Nejlepší audiokniha – mluvené slovo mimo kategorie

  1. Anatomie strachu (Audionaut)
  2. Pohřešovaná (Audionaut)
  3. V první linii: Armádní generál Petr Pavel (Témbr)
  4. Zápisník alkoholičky (Voxi)
  5. Terapie sdílením (Audionaut)

Nejlepší audiokniha pro děti a mládež

  1. H2O a tajná vodní mise (OneHotBook)
  2. Jak se zbavit Mstivý Soni (Tympanum)
  3. Temný pán: Školní roky (OneHotBook)
  4. Říkali mi Leni (Albatros)
  5. Osm světel (Supraphon)

Nejlepší interpret

  1. Jan Potměšil (Růže pro Algernon, OneHotBook)
  2. Lukáš Hlavica (Planina, Radioservis)
  3. Igor Bareš (Imaginární přítel, Témbr)
  4. Viktor Preiss (Jediný příběh, Témbr)
  5. Vojtěch Kotek (Medvídek Pú, Tympanum)

Nejlepší interpretka

  1. Vilma Cibulková (Šikmý kostel, OneHotBook)
  2. Tereza Dočkalová (Baletky, Tympanum)
  3. Jitka Ježková (Mengeleho děvče, Témbr)
  4. Veronika Lazorčáková (Černooká, Témbr)
  5. Zuzana Kronerová (Opice z našej police, Wisteria Books)

Audiokniha roku – absolutní vítěz

  1. Šikmý kostel (OneHotBook)
  2. Egypťan Sinuhet (OneHotBook)
  3. Mengeleho děvče (Témbr)

Nejlepší design

  1. Vražda potřebuje reklamu (OneHotBook)
  2. Tři kamarádi (OneHotBook)
  3. Sophiina volba (OneHotBook)
  4. Chyba (Témbr)
  5. Planeta opic (OneHotBook)

Nejlepší zvukový design

  1. Pohřešovaná (Audionaut)
  2. Anatomie strachu (Audionaut)
  3. Terapie sdílením (Audionaut)
  4. Tma (OneHotBook)
  5. Šantaram (Kristián Entertainment)

Cena posluchačů

  1. Šlachta – Třicet let pod přísahou (Témbr)

Porota 2023

Tomáš Macháček (předseda poroty) – dlouholetý posluchač a recenzent  mluveného slova, šéfredaktor audioknižního online magazínu naposlech.cz.

Tomáš Kaplan Fojtík – knižní bloger, literární kritik a zakladatel skupiny Literární s(n)obi na Facebooku.

Jan Frič – režisér Národní divadla. Pochází z Košíř, je spícím členem Společnosti doktora Krásy.

Lukáš Gregor – vedoucí Ateliéru Animovaná tvorba UTB Zlín, audioknižní recenzent.

Andrea Hanáčková  – vyučující na Katedře divadelních a filmových studií Univerzity Palackého, specializace Televizní a rozhlasová studia. Teoretička rozhlasové tvorby, lektorka kurzů rozhlasové kritiky, autorka odborného blogu na stránce Dokrevue.cz.

Přemysl Hnilička – rozhlasový publicista, tvůrce webu Panáček v říši mluveného slova.

Anna Hrnečková – lektorka Divadla Drak v Hradci Králové, redaktorka odborného časopisu Tvořivá dramatika a učitelka na KVD DAMU.

Radim Kopáč – literární a výtvarný kritik, publicista. „Čtu knihy, recenzuju knihy, píšu knihy – a taky poslouchám knihy.“

Tomáš Králíček  – PR manažer, blogger, recenzent, mediální poradce, bývalý novinář a tiskový mluvčí. Nadšenec pro literaturu v písemné, audioknižní i divadelní podobě.

Přemysl Krejčík – Studoval literaturu, doktorát získal v oboru historie. Napsal několik knih (poezii, prózu, odbornou monografii), za román Malej NY (Host, 2019) byl nominován na Cenu Jiřího Ortena. 
Obdržel několik zahraničních i domácích tvůrčích rezidencí. V letech 2015–2021 byl šéfredaktorem literárního časopisu Partonyma. Kromě audioknižních recenzí pro naposlech.cz píše také recenze knižní, nejčastěji pro iLiteratura.cz, pro časopis Tvar, příležitostně i pro další periodika.

Michal Mašek– recenzent na řadě českých audioknižních portálů, od roku 1995 je čtenářem slepecké Knihovny a tiskárny Karla Emanuela Macana v Praze.

Zoja Mikotová – divadelní režisérka, profesorka, kostýmní návrhářka, učitelka, režisérka a výtvarnice 

Iveta Novotná – absolventka Ateliéru rozhlasové a televizní dramaturgie a scenáristky na brněnské JAMU, na stejné škole absolvovala doktorské studiu disertační prací o rozhlasových hrách s dramaticko-publicistickou strukturou, recenzentka audioknižního průvodce naposlech.cz. Spolupracuje s Českým rozhlasem, pro který autorsky připravuje četby na pokračování a nejrůznější publicistické pořady. Má pedagogické zkušenosti s praktickou výukou auditivní tvorby. 
 

Štěpán Pácl – kmenový režisér Činohry NdB, je pedagogem herectví na DAMU, kde učí již od roku 2009, s krátkým přerušením, během něhož působil na ostravské konzervatoři.

Jaroslav Provazník – někdejší proděkan DAMU, pedagog katedry výchovné dramatiky, od konce 70. let se věnuje práci s dětskými divadelními a loutkářskými soubory, vedení dramatických kroužků dětí s lehkou mozkovou dysfunkcí.

Jiří G. Růžička – publicista, knihovník a včelař. Redaktor A2 kulturního čtrnáctideníku a přispěvatel do Knižního servisu na Radiu 1. Vedle pravidelného recenzování audioknih se věnuje komiksům, beletrii i odborné literatuře, ale také divadelním představením nebo hudbě.

Klára Smolíková – spisovatelka knih určených převážně dětem, recenzentka audioknižního průvodce naposlech.cz. Lektoruje čtenářské workshopy a semináře zaměřené na rozvoj čtenářské gramotnosti, ve kterých propaguje poslech audioknih.

Marek Tarnovský –  od dětství se pohyboval v divadelním prostředí, kde byli zaměstnání jeho rodiče. Zahrál si několik dětských i dospělých rolí v divadle ABC, zkušenosti má i z rozhlasové práce. Studoval moderní dějiny, filozofii a český jazyk, nicméně se živí jako komerční grafik, webdesigner a copywriter na volné noze. 

Lukáš Trpišovský – divadelní režisér, vystudoval pražskou DAMU a spolu s Martinem Kukučkou režíruje pod značkou SKUTR. Vytváří vlastní autorské projekty od pohybového divadla a nového cirkusu přes opery, balet až po činohru.

Lukáš Vavrečka – spisovatel a audioknižní bloger, zakladatel FB skupiny Posloucháme knihy. Jako vydavatelský redaktor a vyučující působí na Univerzitě Pardubice.

Emilie Zámečníková – pedagožka, lektorka, režisérka, autorka scénářů a odborných publikací, herečka. V současné době se teoreticky a metodicky věnuje mladému divadlu, divadlu pro děti, dětskému divadlu, scénickému čtení, tvorbě scénářů (i pro audioknihy) a zejména  přednesu.

Přejít nahoru