Zpět

Audiokniha roku 2021: Jednohlasá četba

zpráva, , 19.04.2022
Z celkem 28 audioknih přihlášených do kategorie Jednohlasá četba vybrala odborná porota cen Audiokniha roku 2021 pětici těch nejlepších. Dalším hlasováním se pak rozhodne, které tři stanou na stupních vítězů a který titul bude tím nejúspěšnějším.
S Babičkou Boženy Němcové se audioknižní posluchači pochopitelně nesetkávají poprvé. Nominovaná audiokniha vychází z knižního vydání s poetickými ilustracemi Míly Fürstové, z nichž si půjčuje alespoň titulní obrázek. Dalším ženským elementem jsou interpretka Magdaléna Borová (pod vedením režiséra Petra Gojdy) a hudební skladatelka a zpěvačka Dorota Barová.
 
 

Do zvukového zpracování světoznámého románu Hodiny Michaela Cunninghama se v roce 2021 pustilo vydavatelství AudioStory a zdá se, že šlo o velmi dobrý krok. Audiokniha je nominována v kategorii Jednohlasá četba a herečka Simona Postlerová zase coby Nejlepší interpretka. To jsou dvě želízka v ohni pro režisérku a majitelku prvního českého audioknižního vydavatelství Jindřišku Novákovou.
 
 

Bestseller Patrika Hartla Prvok, Šampón, Tečka a Karel se v loňském roce dočkal odložené premiéry svého filmového zpracování a u té příležitosti vydal Supraphon i jeho audioknižní podobu. Obálka pracuje s motivem filmového plakátu a interpretace příběhu čtyř kamarádů se ujal filmový představitel jednoho z nich, Martin Hofmann. Bonusem pro posluchače je autorův doslov a píseň z filmu.
 
 

Také Sňatky z rozumu – první díl románové pentalogie Vladimíra Neffa – se dočkaly filmového, či lépe řečeno televizního zpracování a to už v roce 1968. Interpret David Novotný a režisérka Jitka Škápíková tak museli počítat s tím, že posluchači budou mít hlavní postavy celé ságy pevně spojené právě s tímto více než 50letým seriálem. Nominace pro vydavatelství OneHotBook svědčí o tom, že se jim práce podařila.
 
 

Z produkce stejného vydavatele pochází také audiokniha Winterbergova poslední cesta. První německy psaný román Jaroslava Rudiše vyšel u nás v překladu Michaely Škultéty, audioknižně pak v režii Michala Bureše a v podání Pavla Baťka. Připomeňme na tomto místě, že cenu Audiokniha roku již dříve získaly dvě jiné Rudišovy audioknihy – Český ráj a Národní třída.
 
 

Kompletní přehled nominací v jednotlivých kategoriích cen Audiokniha roku 2021, najdete na naposlech.cz/audiokniha-roku.