Zpět

Audiokniha roku 2021: Nejlepší interpret

zpráva, , 03.05.2022
Všech pět mužů nominovaných v kategorii Nejlepší interpret se může pochlubit nejen zvučnými hlasy, ale také schopností zaujmout odbornou porotu natolik, že je vybrala z celkem 26 přihlášených. Kdo z nich je nejlepší se dozvíme již 12. května.
Tomáš Hanák nepatří mezi často obsazované audioknižní interprety. Samostatně jsme ho mohli slyšet před deseti lety v Chandlerově Divokém spánku, větší prostor dostal také při načtení Šabachova Máslem dolů, poslední dobou bývá obsazován v povídkových audioknihách vydavatelství Témbr. To mu také dalo příležitost při četbě tří kratších próz Daniela Hradeckého, které vyšly v režii Jana Drbohlava pod společným názvem Tři kapitoly. Za svůj výkon byl Hanák nominován v kategorii Nejlepší interpret.
 
 

To Lukáš Hlavica je ostříleným rozhlasovým i audioknižním tvůrcem a na předávání ocenění Audiokniha roku je téměř jako doma. Přestože na nejvyšší interpretační cenu si sáhl zatím pouze jednou (za Spalovače mrtvol), audioknihy v jeho podání se často umisťují mezi nominacemi i na stupních vítězů. Letos oslovil odbornou porotu svou interpretací sci-fi Andyho Weyra Spasitel, kterou vydal Témbr v režii Jana Drbohlava.
 
 

Herec Dejvického divadla Jaroslav Plesl se v mužské interpretační kategorii Audioknihy roku umístil za rok 2018 na 2. místě za svou četbu Remarquova Na západní frontě klid a Fowlesův Sběratel v jeho (a Lucie Pernetové) podání se stal nejlepší dramatizovanou četbou roku 2015. Tentokrát Plesl coby interpret zaujal porotu svým výkonem v audioknize Piranesi vydavatelství OneHotBook. Ostatně přečtěte si, jak Pleslův výkon v režii hodnotí recenze.
 
 

Šikmý kostel se vrací na Audioknihu roku! Zatímco ovšem loni získala první část románové kroniky ztraceného města Karin Lednické ocenění za interpretaci Vilmy Cibulkové, letos může úspěch zopakovat druhý díl mapující léta 1921–1945 v interpretaci herce Jana Szymika. Více než 25hodinovou četbu v režii Radovana Lipuse a s hudbou Jaroslava Brabce vydal Radioservis.
 
 

Podle příjmení abecedně posledním z pětice nominovaných v kategorii Nejlepší interpret Audioknihy roku 2021 je Jan Vlasák, který má už svých zářezů také pěknou řádku. Jako interpret byl oceněn nejvyšší cenou předloni za Maigreta na dovolené. Letos má šanci svůj úspěch zopakovat s četbou románu Cormaca McCarthyho Tahle země není pro starý, kterou v režii Petra Gojdy vydalo ve své edici Legendy Tympanum.
 
 

Kompletní přehled nominací v jednotlivých kategoriích cen Audiokniha roku 2021, najdete na naposlech.cz/audiokniha-roku.