Zpět

Audiokniha roku 2021: Vícehlasá četba

zpráva, , 21.04.2022
Do kategorie vícehlasých nahrávek bylo letos vydavateli přihlášeno celkem 16 titulů. Seznamte se s pěti, které odborná porota vybrala jako nejlepší a nominovala je na cenu Audiokniha roku 2021.
Začátkem loňského roku vyšlo hned několik audioknižních zpracování kultovního románu George Orwella 1984. Přihlášku do klání o titul Audiokniha roku však podalo pouze vydavatelství AudioStory. Jeho vícehlasá četba v režii Daniela Tůmy a v podání Jaromíra Meduny, Jitky Moučkové a Jana Vondráčka získala od poroty dostatečný počet bodů k tomu, aby se ucházela o vítězství.
 
 

Jan Vondráček je jedním z interpretů i v případě další nominované audioknihy. Spolu s Jaromírem Dulavou, Klárou Sedláčkovou Oltovou a Jitkou Ježkovou totiž propůjčil svůj hlas jedné z postav audioknihy Hostující profesoři. Důstojné vícehlasé zpracování knihy Davida Lodgeho v režii Hynka Pekárka vydal už počátkem března OneHotBook a porota ho svým hlasováním zařadila mezi pět nejlepších.
 
 

Vydavatelství OneHotBook má v kategorii vícehlasých četeb ještě jedno želízko v ohni. Je jím novela Les oběšených lišek finského autora Arta Paasilinny, jejíhož zvukového zpracování se ujala režisérka Jitka Škápíková. Hlasy hlavním protagonistům propůjčili hned čtyři herci: David Novotný, Jan Zadražil, Libuše Švormová a Petr Jeništa.
 
 

Mnohem početnější je obsazení audioknihy Mistr a Markétka ze superprodukce vydavatelství Audiotéka. Na titulním obrázku jsou sice pouze tři hlavní postavy – Martin Myšička coby Mistr, Markétka Anna Fialová a Jiří Lábus v roli Wolanda – herecký ansámbl pod vedením režisérky Natálie Deákové čítá ovšem dalších více než 55 jmen.
 
 

O poznání skromnější je obsazení audioknihy Zuzany Dostálové Soběstačný, kterou vydává Témbr. Režisérka Alexandra Bauerová zvolila pro interpretaci příběhu jedenáctiletého Štěpána dosud málo obsazovaného Lukáše Hejlíka a zvolna se etablující Zuzanu Kajnarovou. Tuto volbu odborná porota ocenila udělením jedné z pěti nominací v kategorii.
 
 

Kompletní přehled nominací v jednotlivých kategoriích cen Audiokniha roku 2021, najdete na naposlech.cz/audiokniha-roku.