Byli vyhlášeni vítězové cen Audiokniha roku 2021
Audiokniha roku je výroční ocenění udělované Asociací vydavatelů audioknih (AVA) audioknihám a jejich tvůrcům. Odborné poroty hlasují pro nejlepší audioknihy a interprety vydané v konkrétním kalendářním roce. Spolu s Audioknihou roku bývá udělována Zvláštní cena osobnosti, která se výraznou měrou zasloužila o přínos v oblasti mluveného slova. V kategorii Cena posluchačů rozhoduje v otevřeném hlasování také posluchačská veřejnost.
O Audioknize roku
Po dvou ročnících, kdy se vzhledem ke covidové situaci a vládním nařízením nemohlo vyhlášení cen Audiokniha roku konat v uzavřených prostorách, se slavnostní ceremoniál vrátil do pražského Kina Atlas. Ve čtvrtek 12. května tam prestižní audioknižní ceny převzali tvůrci, interpreti a zástupci vydavatelů.
Vítězové cen Audiokniha roku 2021
Audiokniha roku 2021 – Absolutní vítěz
- Agent (Audiotéka)
- Anima (Audiotéka)
- Winterbergova poslední cesta (OneHotBook)
Nejlepší jednohlasá četba
- Winterbergova poslední cesta (OneHotBook)
- Hodiny (AudioStory)
- Sňatky z rozumu (OneHotBook)
Nejlepší vícehlasá četba
- Mistr a Markétka (Audiotéka)
- Les oběšených lišek (OneHotBook)
- Hostující profesoři (OneHotBook)
Nejlepší dramatizace
- Agent (Audiotéka)
- Anima (Audiotéka)
- Velký Gatsby (Radioservis)
Nejlepší audiokniha pro děti a mládež
- Warren XIII. a Vševidoucí oko (Tympanum)
- 1918 aneb Jak jsem dal gól přes celé Československo (Témbr)
- Vzpoura strašidel / Kristýna se (ne)v(z)dává! (OneHotBook)
Nejlepší mluvené slovo mimo kategorie
- Svědectví o životě v KLDR (OneHotBook)
- Audioskop (Audiotéka)
- Rozpojené státy (Radioservis)
Nejlepší interpret
- Lukáš Hlavica (za audioknihu Spasitel, Témbr)
- Jan Vlasák (za audioknihu Tahle země není pro starý, Tympanum)
- Jaroslav Plesl (za audioknihu Piranesi, OneHotBook)
Nejlepší interpretka
- Zuzana Slavíková (za audioknihu Peníze od Hitlera, Témbr)
- Dana Černá (za audioknihu Hlas kukačky, Audiotéka, Moba)
- Simona Postlerová (za audioknihu Hodiny, AudioStory)
Nejlepší zvukový design
- Agent (Audiotéka)
- Mistr a Markétka (Audiotéka)
- Hodiny (AudioStory)
Audiotéka bodovala se svou superprodukcí, v níž dává vzniknout audioknihám s početným obsazením a s výrazným zvukovým designem. Znásobila tak svůj loňský úspěch s audiopodobou hry Jiřího Havelky Vlastníci. Havelka je rovněž autorem a režisérem zvukové rekonstrukce vraždy Alexandra Litviněnka Agent, která vyhrála kategorii dramatizací, zvukového designu a stala se absolutním vítězem letošního ročníku. V kategorii vícehlasé četby zvítězila audiokniha Mistr a Markétka v režii Natálie Deákové.
Vydavatelství OneHotBook zopakovalo po třech letech úspěch s audioknihou Jaroslava Rudiše – za rok 2018 získala prvenství v kategorii jednohlasých četeb s Českým rájem, tentokrát porota přidělila nejvíce hlasů audioknize Winterbergova poslední cesta v režii Michala Bureše a v podání Pavla Baťka. Úspěšné bylo OneHotBook také v kategorii Mluvené slovo mimo kategorie s audioknihou Niny Špitálníkové Svědectví o životě v KLDR.
Obě interpretační kategorie opanovalo vydavatelství Témbr patřící do skupiny Euromedia Group. Spasitel Andyho Weyra vyneslo prvenství ostřílenému Lukáši Hlavicovi a Peníze od Hitlera Radky Denemarkové zase poprvé herečce Zuzaně Slavíkové. V kategorii audioknih pro děti a mládež zvítězil příběh Warren XIII. a Vševidoucí oko, který si malí posluchači a jejich rodiče mohou poslechnout v podání otce a syna Otakara a Ondřeje Brouskových.
Cenu za celoživotní přínos mluvenému slovu získal od Asociace vydavatelů audioknih ještě před slavnostnm vyhlášením Viktor Preiss, kterému jsme u příležitosti jeho letošních 75. narozenin věnovali samostatný článek. A svého favorita vybrala z přihlášených titulů také laická veřejnost v každoročně udělované Ceně posluchačů: nejvíce z vás dalo v internetovém hlasování svůj hlas audioknize Odovzdávanie ohňa vydavatelství Publixing.
Porota 2023
Tomáš Macháček (předseda poroty) – dlouholetý posluchač a recenzent mluveného slova, šéfredaktor audioknižního online magazínu naposlech.cz.
Tomáš Kaplan Fojtík – knižní bloger, literární kritik a zakladatel skupiny Literární s(n)obi na Facebooku.
Jan Frič – režisér Národní divadla. Pochází z Košíř, je spícím členem Společnosti doktora Krásy.
Lukáš Gregor – vedoucí Ateliéru Animovaná tvorba UTB Zlín, audioknižní recenzent.
Andrea Hanáčková – vyučující na Katedře divadelních a filmových studií Univerzity Palackého, specializace Televizní a rozhlasová studia. Teoretička rozhlasové tvorby, lektorka kurzů rozhlasové kritiky, autorka odborného blogu na stránce Dokrevue.cz.
Přemysl Hnilička – rozhlasový publicista, tvůrce webu Panáček v říši mluveného slova.
Anna Hrnečková – lektorka Divadla Drak v Hradci Králové, redaktorka odborného časopisu Tvořivá dramatika a učitelka na KVD DAMU.
Radim Kopáč – literární a výtvarný kritik, publicista. „Čtu knihy, recenzuju knihy, píšu knihy – a taky poslouchám knihy.“
Tomáš Králíček – PR manažer, blogger, recenzent, mediální poradce, bývalý novinář a tiskový mluvčí. Nadšenec pro literaturu v písemné, audioknižní i divadelní podobě.
Přemysl Krejčík – Studoval literaturu, doktorát získal v oboru historie. Napsal několik knih (poezii, prózu, odbornou monografii), za román Malej NY (Host, 2019) byl nominován na Cenu Jiřího Ortena.
Obdržel několik zahraničních i domácích tvůrčích rezidencí. V letech 2015–2021 byl šéfredaktorem literárního časopisu Partonyma. Kromě audioknižních recenzí pro naposlech.cz píše také recenze knižní, nejčastěji pro iLiteratura.cz, pro časopis Tvar, příležitostně i pro další periodika.
Michal Mašek– recenzent na řadě českých audioknižních portálů, od roku 1995 je čtenářem slepecké Knihovny a tiskárny Karla Emanuela Macana v Praze.
Zoja Mikotová – divadelní režisérka, profesorka, kostýmní návrhářka, učitelka, režisérka a výtvarnice
Štěpán Pácl – kmenový režisér Činohry NdB, je pedagogem herectví na DAMU, kde učí již od roku 2009, s krátkým přerušením, během něhož působil na ostravské konzervatoři.
Jaroslav Provazník – někdejší proděkan DAMU, pedagog katedry výchovné dramatiky, od konce 70. let se věnuje práci s dětskými divadelními a loutkářskými soubory, vedení dramatických kroužků dětí s lehkou mozkovou dysfunkcí.
Jiří G. Růžička – publicista, knihovník a včelař. Redaktor A2 kulturního čtrnáctideníku a přispěvatel do Knižního servisu na Radiu 1. Vedle pravidelného recenzování audioknih se věnuje komiksům, beletrii i odborné literatuře, ale také divadelním představením nebo hudbě.
Klára Smolíková – spisovatelka knih určených převážně dětem, recenzentka audioknižního průvodce naposlech.cz. Lektoruje čtenářské workshopy a semináře zaměřené na rozvoj čtenářské gramotnosti, ve kterých propaguje poslech audioknih.
Marek Tarnovský – od dětství se pohyboval v divadelním prostředí, kde byli zaměstnání jeho rodiče. Zahrál si několik dětských i dospělých rolí v divadle ABC, zkušenosti má i z rozhlasové práce. Studoval moderní dějiny, filozofii a český jazyk, nicméně se živí jako komerční grafik, webdesigner a copywriter na volné noze.
Lukáš Trpišovský – divadelní režisér, vystudoval pražskou DAMU a spolu s Martinem Kukučkou režíruje pod značkou SKUTR. Vytváří vlastní autorské projekty od pohybového divadla a nového cirkusu přes opery, balet až po činohru.
Lukáš Vavrečka – spisovatel a audioknižní bloger, zakladatel FB skupiny Posloucháme knihy. Jako vydavatelský redaktor a vyučující působí na Univerzitě Pardubice.
Emilie Zámečníková – pedagožka, lektorka, režisérka, autorka scénářů a odborných publikací, herečka. V současné době se teoreticky a metodicky věnuje mladému divadlu, divadlu pro děti, dětskému divadlu, scénickému čtení, tvorbě scénářů (i pro audioknihy) a zejména přednesu.