Vyhledat

Byli vyhlášeni vítězové cen Audiokniha roku 2021

Audiokniha roku je výroční ocenění udělované Asociací vydavatelů audioknih (AVA) audioknihám a jejich tvůrcům. Odborné poroty hlasují pro nejlepší audioknihy a interprety vydané v konkrétním kalendářním roce. Spolu s Audioknihou roku bývá udělována Zvláštní cena osobnosti, která se výraznou měrou zasloužila o přínos v oblasti mluveného slova. V kategorii Cena posluchačů rozhoduje v otevřeném hlasování také posluchačská veřejnost.

O Audioknize roku

Asociace vydavatelů audioknih slavnostně vyhlásila nejlepší interprety a audioknihy loňského roku. Titul Absolutní vítěz Audiokniha roku 2021 získala audio rekonstrukce vraždy Alexandra Litviněnka Agent s Jaroslavem Pleslem v hlavní roli. V interpretačních kategoriích vyhráli Lukáš Hlavica a Zuzana Slavíková, zvláštní cenu AVA získal letošní jubilant Viktor Preiss.

Po dvou ročnících, kdy se vzhledem ke covidové situaci a vládním nařízením nemohlo vyhlášení cen Audiokniha roku konat v uzavřených prostorách, se slavnostní ceremoniál vrátil do pražského Kina Atlas. Ve čtvrtek 12. května tam prestižní audioknižní ceny převzali tvůrci, interpreti a zástupci vydavatelů.

Do soutěže o titul Audiokniha roku bylo přihlášeno celkem 106 loni vydaných titulů, z nichž odborná porota vybrala 5 nejlepších v každé kategorii. Nejvíce nominací proměnila ve vítězství Audiotéka, která získala prvenství hned ve 4 soutěžních kategoriích včetně té hlavní – Absolutní vítěz. Po dvou vítězstvích mají vydavatelství OneHotBook a Témbr, jedno pak Tympanum za Nejlepší audioknihu pro děti a mládež a Publixing, kterému se podařilo získat nejvíce hlasů v Ceně posluchačů.

Vítězové cen Audiokniha roku 2021

Audiokniha roku 2021 – Absolutní vítěz

  1. Agent (Audiotéka)
  2. Anima (Audiotéka)
  3. Winterbergova poslední cesta (OneHotBook)

Nejlepší jednohlasá četba

  1. Winterbergova poslední cesta (OneHotBook)
  2. Hodiny (AudioStory)
  3. Sňatky z rozumu (OneHotBook)

Nejlepší vícehlasá četba

  1. Mistr a Markétka (Audiotéka)
  2. Les oběšených lišek (OneHotBook)
  3. Hostující profesoři (OneHotBook)

Nejlepší dramatizace

  1. Agent (Audiotéka)
  2. Anima (Audiotéka)
  3. Velký Gatsby (Radioservis)

Nejlepší audiokniha pro děti a mládež

  1. Warren XIII. a Vševidoucí oko (Tympanum)
  2. 1918 aneb Jak jsem dal gól přes celé Československo (Témbr)
  3. Vzpoura strašidel / Kristýna se (ne)v(z)dává! (OneHotBook)

Nejlepší mluvené slovo mimo kategorie

  1. Svědectví o životě v KLDR (OneHotBook)                 
  2. Audioskop (Audiotéka)
  3. Rozpojené státy (Radioservis)

Nejlepší interpret

  1. Lukáš Hlavica (za audioknihu Spasitel, Témbr)
  2. Jan Vlasák (za audioknihu Tahle země není pro starý, Tympanum)
  3. Jaroslav Plesl (za audioknihu Piranesi, OneHotBook)

Nejlepší interpretka

  1. Zuzana Slavíková (za audioknihu Peníze od Hitlera, Témbr)
  2. Dana Černá (za audioknihu Hlas kukačky, Audiotéka, Moba)
  3. Simona Postlerová (za audioknihu Hodiny, AudioStory)

Nejlepší zvukový design

  1. Agent (Audiotéka)              
  2. Mistr a Markétka (Audiotéka)
  3. Hodiny (AudioStory)


Audiotéka bodovala se svou superprodukcí, v níž dává vzniknout audioknihám s početným obsazením a s výrazným zvukovým designem. Znásobila tak svůj loňský úspěch s audiopodobou hry Jiřího Havelky Vlastníci. Havelka je rovněž autorem a režisérem zvukové rekonstrukce vraždy Alexandra Litviněnka Agent, která vyhrála kategorii dramatizací, zvukového designu a stala se absolutním vítězem letošního ročníku. V kategorii vícehlasé četby zvítězila audiokniha Mistr a Markétka v režii Natálie Deákové.

Vydavatelství OneHotBook zopakovalo po třech letech úspěch s audioknihou Jaroslava Rudiše – za rok 2018 získala prvenství v kategorii jednohlasých četeb s Českým rájem, tentokrát porota přidělila nejvíce hlasů audioknize Winterbergova poslední cesta v režii Michala Bureše a v podání Pavla Baťka. Úspěšné bylo OneHotBook také v kategorii Mluvené slovo mimo kategorie s audioknihou Niny Špitálníkové Svědectví o životě v KLDR.

Obě interpretační kategorie opanovalo vydavatelství Témbr patřící do skupiny Euromedia Group. Spasitel Andyho Weyra vyneslo prvenství ostřílenému Lukáši Hlavicovi a Peníze od Hitlera Radky Denemarkové zase poprvé herečce Zuzaně Slavíkové. V kategorii audioknih pro děti a mládež zvítězil příběh Warren XIII. a Vševidoucí oko, který si malí posluchači a jejich rodiče mohou poslechnout v podání otce a syna Otakara a Ondřeje Brouskových.

Cenu za celoživotní přínos mluvenému slovu získal od Asociace vydavatelů audioknih ještě před slavnostnm vyhlášením Viktor Preiss, kterému jsme u příležitosti jeho letošních 75. narozenin věnovali samostatný článek. A svého favorita vybrala z přihlášených titulů také laická veřejnost v každoročně udělované Ceně posluchačů: nejvíce z vás dalo v internetovém hlasování svůj hlas audioknize Odovzdávanie ohňa vydavatelství Publixing.

Porota 2023

Tomáš Macháček (předseda poroty) – dlouholetý posluchač a recenzent  mluveného slova, šéfredaktor audioknižního online magazínu naposlech.cz.

Tomáš Kaplan Fojtík – knižní bloger, literární kritik a zakladatel skupiny Literární s(n)obi na Facebooku.

Jan Frič – režisér Národní divadla. Pochází z Košíř, je spícím členem Společnosti doktora Krásy.

Lukáš Gregor – vedoucí Ateliéru Animovaná tvorba UTB Zlín, audioknižní recenzent.

Andrea Hanáčková  – vyučující na Katedře divadelních a filmových studií Univerzity Palackého, specializace Televizní a rozhlasová studia. Teoretička rozhlasové tvorby, lektorka kurzů rozhlasové kritiky, autorka odborného blogu na stránce Dokrevue.cz.

Přemysl Hnilička – rozhlasový publicista, tvůrce webu Panáček v říši mluveného slova.

Anna Hrnečková – lektorka Divadla Drak v Hradci Králové, redaktorka odborného časopisu Tvořivá dramatika a učitelka na KVD DAMU.

Radim Kopáč – literární a výtvarný kritik, publicista. „Čtu knihy, recenzuju knihy, píšu knihy – a taky poslouchám knihy.“

Tomáš Králíček  – PR manažer, blogger, recenzent, mediální poradce, bývalý novinář a tiskový mluvčí. Nadšenec pro literaturu v písemné, audioknižní i divadelní podobě.

Přemysl Krejčík – Studoval literaturu, doktorát získal v oboru historie. Napsal několik knih (poezii, prózu, odbornou monografii), za román Malej NY (Host, 2019) byl nominován na Cenu Jiřího Ortena. 
Obdržel několik zahraničních i domácích tvůrčích rezidencí. V letech 2015–2021 byl šéfredaktorem literárního časopisu Partonyma. Kromě audioknižních recenzí pro naposlech.cz píše také recenze knižní, nejčastěji pro iLiteratura.cz, pro časopis Tvar, příležitostně i pro další periodika.

Michal Mašek– recenzent na řadě českých audioknižních portálů, od roku 1995 je čtenářem slepecké Knihovny a tiskárny Karla Emanuela Macana v Praze.

Zoja Mikotová – divadelní režisérka, profesorka, kostýmní návrhářka, učitelka, režisérka a výtvarnice 

Iveta Novotná – absolventka Ateliéru rozhlasové a televizní dramaturgie a scenáristky na brněnské JAMU, na stejné škole absolvovala doktorské studiu disertační prací o rozhlasových hrách s dramaticko-publicistickou strukturou, recenzentka audioknižního průvodce naposlech.cz. Spolupracuje s Českým rozhlasem, pro který autorsky připravuje četby na pokračování a nejrůznější publicistické pořady. Má pedagogické zkušenosti s praktickou výukou auditivní tvorby. 
 

Štěpán Pácl – kmenový režisér Činohry NdB, je pedagogem herectví na DAMU, kde učí již od roku 2009, s krátkým přerušením, během něhož působil na ostravské konzervatoři.

Jaroslav Provazník – někdejší proděkan DAMU, pedagog katedry výchovné dramatiky, od konce 70. let se věnuje práci s dětskými divadelními a loutkářskými soubory, vedení dramatických kroužků dětí s lehkou mozkovou dysfunkcí.

Jiří G. Růžička – publicista, knihovník a včelař. Redaktor A2 kulturního čtrnáctideníku a přispěvatel do Knižního servisu na Radiu 1. Vedle pravidelného recenzování audioknih se věnuje komiksům, beletrii i odborné literatuře, ale také divadelním představením nebo hudbě.

Klára Smolíková – spisovatelka knih určených převážně dětem, recenzentka audioknižního průvodce naposlech.cz. Lektoruje čtenářské workshopy a semináře zaměřené na rozvoj čtenářské gramotnosti, ve kterých propaguje poslech audioknih.

Marek Tarnovský –  od dětství se pohyboval v divadelním prostředí, kde byli zaměstnání jeho rodiče. Zahrál si několik dětských i dospělých rolí v divadle ABC, zkušenosti má i z rozhlasové práce. Studoval moderní dějiny, filozofii a český jazyk, nicméně se živí jako komerční grafik, webdesigner a copywriter na volné noze. 

Lukáš Trpišovský – divadelní režisér, vystudoval pražskou DAMU a spolu s Martinem Kukučkou režíruje pod značkou SKUTR. Vytváří vlastní autorské projekty od pohybového divadla a nového cirkusu přes opery, balet až po činohru.

Lukáš Vavrečka – spisovatel a audioknižní bloger, zakladatel FB skupiny Posloucháme knihy. Jako vydavatelský redaktor a vyučující působí na Univerzitě Pardubice.

Emilie Zámečníková – pedagožka, lektorka, režisérka, autorka scénářů a odborných publikací, herečka. V současné době se teoreticky a metodicky věnuje mladému divadlu, divadlu pro děti, dětskému divadlu, scénickému čtení, tvorbě scénářů (i pro audioknihy) a zejména  přednesu.

Přejít nahoru