Zpět

Audiokniha roku 2022: Mluvené slovo mimo kategorie

zpráva, , 05.04.2023
Z dvanácti přihlášených audioknih do kategorie Mluvené slovo mimo kategorie vybrala odborná porota pět nejlepších. Které nahrávky tedy mají šanci získat titul Audiokniha roku 2022?
Prvním titulem v abecedním pořádku je Donbas: Reportáž z ukrajinského konfliktu. Více než třináctihodinová zvuková verze knihy slovenského novináře Tomáše Forróa nás přenese na ukrajinskou frontu, kde budeme svědky obrazů toho, jak se válka promítá do života místních obyvatel. V režii Alexandry Bauerové vydal nahrávku Témbr s hlasem Pavla Baťka.
 
 

Ve finálové pětici najdeme i biografii hudebníka a zpěváka Leonarda Cohena. Rozhovor britské publicistky Sylvie Simmonsové se odehrával v době, kdy slavný umělec stál na prahu osmdesátky a jeho život byl po zpronevěře jeho manažerky v troskách. Audioknihu I'm Your Man: Život Leonarda Cohena v podání Dany Černé a Miroslava Krobota natočil pro OneHotBook režisér Hynek Pekárek.
 
 

A stejné vydavatelství stojí i za audioknižní verzí autobiografie úspěšného novináře a všestranně nadaného hudebníka Patrika Bangy Skutečná cesta ven. Jedná se o osobní výpověď o vypořádávání se s rasismem a s ním spojenými problémy ve společenských a sociálních kulisách divokých devadesátých let. Režisér Michal Bureš zvolil u nahrávky autentický přístup, opírající se jak o interpretaci samotného autora, tak o hudební doprovod. Ten totiž tvoří písně kapely Trio Romano, kde si vedle Petra Horváta zahráli i bratři Patrik a Gyulla Bangovi. 
 
 

Druhým želízkem v ohni, které má v této kategorii nakladatelství Témbr, je titul Vabank. V něm autobiografickou formou popisuje autor Michael Kocáb historické události především okolo sametové revoluce, u kterých sám byl. V režii Petra Mančala se mikrofonu ujal Lukáš Hlavica, doprovázený na menší ploše neméně zkušenými kolegy Janem Vlasákem, Janem Vondráčkem, Vasilem Fridrichem a Janou Strykovou. Spolu s nimi se můžeme podívat za oponu jednání s komunistickými funkcionáři a zástupci KGB, fungování tehdejší Sněmovny lidu Federálního shromáždění ČSFR či odsunu sovětských vojsk z našeho území.
 
 
  
Svého zástupce mezi tituly Mluvené slovo mimo kategorie má i Audiotéka, a to prostřednictvím biografického seriálu Ženy. Ten vypráví životní příběhy osmi dam, které vybočují z průměru, patří mezi průkopnické osobnosti a přesto jim není věnováno tolik prostoru v povědomí veřejnosti, kolik by si zasloužily. Setkání s například Vivienne Westwood či Toyen si můžete poslechnout díky nahrávce, režírované Belou Schenkovou, v níž uslyšíte hlasy hereček Terezy Hofové a Terezy Dočkalové.
 

Kompletní přehled nominací v jednotlivých kategoriích cen Audiokniha roku 2022, najdete na naposlech.cz/audiokniha-roku.