Zpět

Audiokniha roku 2022: Nejlepší interpret

zpráva, , 13.04.2023
Známe nominace na titul Audiokniha roku 2022 - Nejlepší interpret. Chcete je vědět taky? Pak se podívejte, kterých pět interpretů nejvíce zaujalo odbornou porotu z celkem 28 přihlášených. Kdo z nich vyhraje se dozvíme již 27. dubna.
V abecedním pořadí začínáme titulem Slavná Nemesis, za jehož interpretaci je nominován herec Karel Dobrý. Jeho tvář je televizním i filmovým divákům dobře známá, s audioknižním světem  se doposud ale příliš často nepotkával. Kromě účinkování v několika rozhlasových hrách a dramatizacích se na současném audioknižním trhu nachází jen dvě četby, Chantal - Život na laně, a právě loňský titul Ladislava Klímy. Slavnou Nemesis vydalo Tympanum v režii Petra Gojdy.
 
 

Zato Lukáš Hlavica je nejen zkušeným interpretem, ale i režisérem. V loňském roce získal za četbu sci-fi Andyho Weyra Spasitel v této kategorii ocenění Audiokniha roku 2021, povede se mu triumf zopakovat i tentokrát? Nominován je za svůj výkon v rozhlasové četbě na pokračování ze slavného románu Jamese Joyce Odysseus, vydané Radioservisem. V režii Petra Mančala v něm vypráví jeden z nejznámějších příběhů moderní literatury, moderní parafrázi na antický mýtus.
 
 

Oldřich Kaiser si vysloužil svou nominaci za herecky výrazně pojatou četbu románu Maria Puza Kmotr. V režii Michala Bureše příběh vydal OneHotBook, přičemž odbornou porotu zaujal způsob, jakým Kaiser zvukovou verzi světové klasiky pojal. Interpretem pečlivě sestavená škála hlasů oživuje kroniku mafiánského rodu, v jěhož čele stojí don Vito Corleone, známý především z filmového plátna, kde jej ztvárnil Marlon Brando, oceněný za tuto úlohu Oscarem. Odnese si cenu i Oldřich Kaiser?
 
 

A jedním z pětice nominovaných je i Martin Preiss, který se pod režijním dohledem Heleny Rytířové pro Audiotéku zhostil četby románu Borise Pasternaka Doktor Živago. Více než třiadvacetihodonová audiokniha zdaleka není prvním setkáním tohoto herce s audioknihami, na svém kontě má už několik úspěšných titulů (Vražda pro štěstíVálka světů, Velká vlaková loupež), v anketě Audiokniha roku se ale doposud na medailových příčkách neumístil. Podaří se mu to letos?
 
 

A posledním z letošní pětice interpretů je Ivan Trojan, u nějž porota nominací ocenila výkon v novém rozhlasovém nastudování komedie Lakomec. Nesmrtelnou Molièrovu klasiku v loňském roce natočil režisér Lukáš Hlavica, který do hlavní role chamtivce Harpagona obsadil právě Ivana Trojana, pro nějž znamenala úloha lakomého vdovce, hromadícího bohatství a snažícího se vydělat na zamýšleném sňatku, velkou komediální příležitost. Rozhlasovou nahrávku vydal jako již tradičně Radioservis.
 
 

Kompletní přehled nominací v jednotlivých kategoriích cen Audiokniha roku 2022, najdete na naposlech.cz/audiokniha-roku.