Zpět

Byli vyhlášeni vítězové cen Audiokniha roku 2021

zpráva, , 12.05.2022
Asociace vydavatelů audioknih slavnostně vyhlásila nejlepší interprety a audioknihy loňského roku. Titul Absolutní vítěz Audiokniha roku 2021 získala audio rekonstrukce vraždy Alexandra Litviněnka Agent s Jaroslavem Pleslem v hlavní roli. V interpretačních kategoriích vyhráli Lukáš Hlavica a Zuzana Slavíková, zvláštní cenu AVA získal letošní jubilant Viktor Preiss.
Po dvou ročnících, kdy se vzhledem ke covidové situaci a vládním nařízením nemohlo vyhlášení cen Audiokniha roku konat v uzavřených prostorách, se slavnostní ceremoniál vrátil do pražského Kina Atlas. Ve čtvrtek 12. května tam prestižní audioknižní ceny převzali tvůrci, interpreti a zástupci vydavatelů.

Do soutěže o titul Audiokniha roku bylo přihlášeno celkem 106 loni vydaných titulů, z nichž odborná porota vybrala 5 nejlepších v každé kategorii. Nejvíce nominací proměnila ve vítězství Audiotéka, která získala prvenství hned ve 4 soutěžních kategoriích včetně té hlavní – Absolutní vítěz. Po dvou vítězstvích mají vydavatelství OneHotBook a Témbr, jedno pak Tympanum za Nejlepší audioknihu pro děti a mládež a Publixing, kterému se podařilo získat nejvíce hlasů v Ceně posluchačů.
 

Vítězové cen Audiokniha roku 2021

Audiokniha roku 2021 – Absolutní vítěz

 1. Agent (Audiotéka)
 2. Anima (Audiotéka)
 3. Winterbergova poslední cesta (OneHotBook)

Nejlepší jednohlasá četba

 1. Winterbergova poslední cesta (OneHotBook)
 2. Hodiny (AudioStory)
 3. Sňatky z rozumu (OneHotBook)

Nejlepší vícehlasá četba

 1. Mistr a Markétka (Audiotéka)
 2. Les oběšených lišek (OneHotBook)
 3. Hostující profesoři (OneHotBook)

Nejlepší dramatizace

 1. Agent (Audiotéka)
 2. Anima (Audiotéka)
 3. Velký Gatsby (Radioservis)

Nejlepší audiokniha pro děti a mládež

 1. Warren XIII. a Vševidoucí oko (Tympanum)
 2. 1918 aneb Jak jsem dal gól přes celé Československo (Témbr)
 3. Vzpoura strašidel / Kristýna se (ne)v(z)dává! (OneHotBook)

Nejlepší mluvené slovo mimo kategorie

 1. Svědectví o životě v KLDR (OneHotBook)                 
 2. Audioskop (Audiotéka)
 3. Rozpojené státy (Radioservis)

Nejlepší interpret

 1. Lukáš Hlavica (za audioknihu Spasitel, Témbr)
 2. Jan Vlasák (za audioknihu Tahle země není pro starý, Tympanum)
 3. Jaroslav Plesl (za audioknihu Piranesi, OneHotBook)

Nejlepší interpretka

 1. Zuzana Slavíková (za audioknihu Peníze od Hitlera, Témbr)
 2. Dana Černá (za audioknihu Hlas kukačky, Audiotéka, Moba)
 3. Simona Postlerová (za audioknihu Hodiny, AudioStory)

Nejlepší zvukový design

 1. Agent (Audiotéka)              
 2. Mistr a Markétka (Audiotéka)
 3. Hodiny (AudioStory)

Audiotéka bodovala se svou superprodukcí, v níž dává vzniknout audioknihám s početným obsazením a s výrazným zvukovým designem. Znásobila tak svůj loňský úspěch s audiopodobou hry Jiřího Havelky Vlastníci. Havelka je rovněž autorem a režisérem zvukové rekonstrukce vraždy Alexandra Litviněnka Agent, která vyhrála kategorii dramatizací, zvukového designu a stala se absolutním vítězem letošního ročníku. V kategorii vícehlasé četby zvítězila audiokniha Mistr a Markétka v režii Natálie Deákové.

Vydavatelství OneHotBook zopakovalo po třech letech úspěch s audioknihou Jaroslava Rudiše – za rok 2018 získala prvenství v kategorii jednohlasých četeb s Českým rájem, tentokrát porota přidělila nejvíce hlasů audioknize Winterbergova poslední cesta v režii Michala Bureše a v podání Pavla Baťka. Úspěšné bylo OneHotBook také v kategorii Mluvené slovo mimo kategorie s audioknihou Niny Špitálníkové Svědectví o životě v KLDR.

Obě interpretační kategorie opanovalo vydavatelství Témbr patřící do skupiny Euromedia Group. Spasitel Andyho Weyra vyneslo prvenství ostřílenému Lukáši Hlavicovi a Peníze od Hitlera Radky Denemarkové zase poprvé herečce Zuzaně Slavíkové. V kategorii audioknih pro děti a mládež zvítězil příběh Warren XIII. a Vševidoucí oko, který si malí posluchači a jejich rodiče mohou poslechnout v podání otce a syna Otakara a Ondřeje Brouskových.

Cenu za celoživotní přínos mluvenému slovu získal od Asociace vydavatelů audioknih ještě před slavnostnm vyhlášením Viktor Preiss, kterému jsme u příležitosti jeho letošních 75. narozenin věnovali samostatný článek. A svého favorita vybrala z přihlášených titulů také laická veřejnost v každoročně udělované Ceně posluchačů: nejvíce z vás dalo v internetovém hlasování svůj hlas audioknize Odovzdávanie ohňa vydavatelství Publixing.
 

Výsledky ceny Audiokniha roku 2020