Vyhledat

1984

1984
1984

Byl jasný, studený dubnový den a hodiny odbíjely třináctou. Winston Smith, s bradou přitisknutou k hrudi, aby unikl protivnému větru, rychle proklouzl skleněnými dveřmi věžáku na Sídlišti vítězství. Ne však dost rychle, aby zabránil zvířenému písku a prachu vniknout dovnitř… Těmito větami začíná slavný antiutopický román anglického spisovatele George Orwella – jeden z pilířů literatury 20. století.

Autor na rozdíl od mnoha jiných ve své době nepodlehl euforii poválečného optimismu vyhlídek na věčný mír. Toto dílo je sugestivním obrazem politické perverze, kterou končí v dějinách každé revoluční hnutí. Winston Smith je obyčejný, ne příliš statečný člověk, který si přeje poznat skutečnou, nezmanipulovanou podobu minulosti. Je opravdu jediný kdo neztratil paměť? Nebo je jen polámané kolečko v soukolí, které je třeba napravit?
 

Román 1984 popisuje svět, v němž si veškerou moc uzurpuje STRANA. Absolutní totalitu živí permanentní válka mezi třemi kontinentálními mocnostmi. Cokoli proti kolektivnímu myšlení STRANY je krutě trestáno. Lidská individualita se stává zločinem.

text: AudioStory

Délka:

11:51 h

Autor: 

Překladatel: 

Úprava: 

Rok vydání:

2021

Série:

Pořadí v sérii:

Vydavatel: 

Režisér: 

Hudba: 

Obal: 

Mastering: 

Výroba: 

Katalogové číslo:

Další tvorba autora

Britská společnost žije v roce 1984 pod nadvládou všemocné Strany. Hlavní hrdina Winston Smith, zaměstnanec Ministerstva pravdy, roboticky přežívá pod stálým dohledem Velkého bratra. Nepřetržité války a nedostatek základních potravin ještě přispívají k všeobecné duševní prázdnotě a mizérii. Winston Smith se zmůže na jedinou formu odporu: vede si tajný dení
Ve zbídačelém Londýně na území superstátu Oceánie se v dubnu 1984 úředník Ministerstva pravdy Winston Smith přiměje vzepřít. Už se mu zajídají pěstěná stádnost i technika normopsychu, využívané coby hráz proti občanskému vzdoru. Pochyby začne potají svěřovat deníku i přesto, že každý pohyb v téhle chmurné zemi monitorují telestěny Velkého bratra.

Ze stejného žánru

Dvanáctiletá Bára si na prahu puberty připadá osamělá, jenže ne tak jako její dospívající vrstevníci běžně čelící nepochopení. Ona vážně sama je. Matka ji ustavičně srovnává se starší sestrou, která dělá „všechno líp“, otec své chování k ní mění podle toho, jestli se ženský zbytek rodiny zrovna dívá, a Bářinu výtvarnému nadání doma nikdo nevěnuje…
Po událostech, jež Medvědínem otřásly na sklonku zimy, tráví nejlepší kamarádky Maya a Ana léto na odlehlém ostrově a snaží se nechat všechno za sebou. Jenže řevnivost mezi jejich a sousedním městem přerůstá v zuřivý boj o peníze a moc, který vypukne naplno při střetu obou hokejových klubů. Když pak vyjde najevo tajemství jistého mladého…
Mechanický pomeranč je kultovním, značně neobvyklým dílem. Týnština, jazyk, který autor používá, je naprosto unikátní a dává knize nový rozměr. Dílo je zpovědí násilnického Alexe o jeho brutálních činech a jeho „napravení“ v obludném experimentu. Kritika společnosti na příkladu antiutopie zasazené do Londýna roku 1982. Neveselá budoucnost s duchovně vyprázdněnou společností, kde na jedné straně řádí…
Světoznámý román je literární poctou spisovatelce Virginii Woolfové, popisuje jeden běžný den tří ženských postav (Virginie Woolfová, Paní Dallowayová a Paní Brownová), podobně jako Virginie Woolfová v Paní Dallowayové popisuje jediný den Paní Dallowayové.

Od stejného vydavatele

Annu, přítelkyni Ludmily z Vartemberka, trápí podivné sny. V pitoreskním reji se jí zjevuje dílna obklopená skálami a démon, který se necudně zmocňuje jejího těla. Její otec povolá exorcistu, jenže Ludmila ví, že Anna není blázen. Začne se vyptávat v okolí Bezdězu a záhy narazí na znepokojující fakt, že něco podobného zažily i jiné urozené…
Humoristický román Jeroma Klapky Jeroma Tři muži na toulkách je volným pokračováním velmi slavného a oblíbeného románu Tři muži ve člunu (o psu nemluvě).
Výběr povídek Františka Nepila s vánoční tematikou (od Adventu až po Silvestr) z knih Dobré a ještě lepší jitro, Dobrou a ještě lepší neděli, Dobrá a ještě lepší jitra a Hledání radosti.
Přejít nahoru