Vyhledat

Bambini di Praga 1947

Bambini di Praga 1947
Bambini di Praga 1947

Devítidílná povídka v podání Oldřicha Kaisera nás zavede do roku 1947, doby, kdy narůstá strach z likvidace drobných živností a tak je tak snadné nalákat malé obchodníky a řemeslníky na pojištění „Opory ve stáří“. Groteskní příběhy party falešných pojišťováků, kteří nakonec sami naletí…

„Slečno Uršulko, my nabízíme lidem iluzi. Penzi. Živnostníci dostanou papír a dají nám za to prachy. A když věří, že to, co jsme jim řekli, je pravda, tak mají šťastnou budoucnost,“ řekl pan Viktor a stříkal očima rovnou do očí dívky s lekníny. „Vy prodáváte naději?“ optala se. „Ano,“ řekl pan Viktor…“

Když v roce 1946 ukončil Bohumil Hrabal základní vojenskou službu u dělostřelců v Soběslavi, nastoupil v září do Živnostenského fondu starobního a invalidního. Pro básníka, silně ovlivněného surrealistickou metodou, pro milovníka filmové grotesky, amerických kovbojek, pro vyznavače míchání vysokého s nízkým, znamenaly výpravy do živnostenských domácností ohňostroje neuvěřitelných situací. Rozsáhlá povídka Bambini di Praga 1947 je textovou koláží „grotesek“ pojišťovacích agentů Opory ve stáří. Je to vlastně spíš osmdesátistránková novela v devíti obrazech. Plná gagů a heců, plná živočišnosti, ale také, jak tomu u Hrabala je pravidelně, prosáklá soucitem, vrcholnou empatií k lidským slabostem. A také nostalgií ke světu, který s rokem 1948 zmizel a už ho nepůjde, bez porušení podstaty látky, vrátit zpátky.

Občas se mluví a píše o tom, že Hrabal už české čtenáře nezajímá, že se snad nějak Hrabalem nasytili a že jim stačí tu a tam zhlédnout v televizi některou z filmových adaptací jeho povídek a románů (Bambini di Praga 1947 zfilmoval pod názvem Andělské oči v roce 1993 režisér Dušan Klein, pátou kapitolu novely o amatérském výtvarníkovi – kůžičkáři zpracoval Evald Schorm jako Dům radosti do cyklu filmových povídek Perličky na dně, 1964). Kdykoliv vezme čtenář do ruky jakoukoliv Hrabalovu knihu, nechce se věřit, že by mohl takový autor zevšednět. Stačí jen kdekoliv otevřít:
 

banner 1200x150

„Neznáte nějakýho řemenáře Landu?“ „Znám, a co mu chcete?“ „Psal nám skrz penzi.“ „Tak už žádnou penzi nebude dělat… Kartářka mu věštila, že nad živnostníkama se stahujou mračna, tak všecko prodává a prachy hned probendí… to je ten, jak tancuje s půllitrem na hlavě.“ Rozjařený chlap v bílé košili vyšel před hospodu a křičel na měsíc, který se vyhoupnul nad střechy: „Kdo máte hlad! Mám doma pečenou husu a kachnu a bažanta. Stačí říct a já pro to hopsnu. U nás blije už i pes!“

text: Radioservis, Tomáš Weiss

Délka:

4:11 h

Autor: 

Překladatel: 

Úprava: 

Interpret: 

Rok vydání:

2014

Série:

Pořadí v sérii:

Vydavatel: 

Režisér: 

Střih: 

Produkce: 

Mastering: 

Výroba: 

Katalogové číslo:

CR0692-2

Další tvorba autora

Jedna z nejznámějších novel Bohumila Hrabala vypráví ústy půvabné manželky správce pivovaru o svérázném strýci Pepinovi i o životě v Nymburku v době, kdy docházelo k velkým průmyslovým objevům.
Tragikomický příběh mladého železničáře Miloše Hrmy na pozadí událostí druhé světové války je obecně známý hlavně díky filmové verzi režiséra Jiřího Menzela z roku 1966 ověnčené Oscarem. Nyní máte možnost poslechnout si rozhlasovou nahrávku z roku 2015 v režii Aleše Vrzáka.
Bohumil Hrabal (28.3.1914 – 3.2.1997) – génius české krátké prózy, který by se letos dožil 100 let. Enfant terrible – zbožňovaný i nenáviděný, často nepochopený.
Působivý příběh svačinářky Jarmilky z kladenské Poldovky padesátých let minulého století, kde se tehdy setkávali dělníci z povolání, dělníci z donucení i vězni.

Ze stejného žánru

Ve městě, kde auta mají volant v kufru, lidé bruslí pozpátku a klavír míchá koktejly, žije idealistický a vynalézavý Colin. Jednoho dne potká svou osudovou lásku Chloé, která mu připomíná jeho milované blues od Dukea Ellingtona. Dívka však onemocní záhadnou nemocí: v plicích jí vykvete leknín...
Strhující příběh, jehož hlavní hrdina – příslušník britské tajné služby – pracuje pro ruskou špionáž. V prostředí, kterému vládne utajení, nebezpečí a lidská nedůvěra. A kde největším rizikem je lidskost.
Nejnovější kniha Zdeňka Svěráka Po strništi bos sklízí zasloužený čtenářský obdiv. Její zvuková podoba, která vychází nyní u Supraphonu, je tedy přirozeným souputníkem literární podoby - zvláště, čte-li ji autor sám.
Autor tvrdí, že si téma svých povídek vybral z pohnutek „víceméně osobních“. Většina těch příběhů se ale mohla stát komukoli z nás. Byli jsme zamilovaní až po uši, někdy po tom však přišla kocovina, občas jsme si byli nevěrní a litovali jsme toho, jindy to přece stálo za trochu těch výčitek svědomí.  Měli jsme pocit, že…

Od stejného vydavatele

Detektivní horor Příběh kriminálního rady může být podobenstvím o těžkostech dospívání a touze vymanit se z rodičovského vlivu, ale zároveň je mrazivým a napínavým pátráním po pravém původci zločinu. V metaforické rovině je úvahou o příčinách viny a důsledcích trestu.
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští…
Jen málo českých spisovatelů dokázalo dát svým příběhům tak hutnou a působivou atmosféru jako Jaroslav Havlíček, nejvýznamnější představitel tuzemského psychologického románu 20. století. Právě pro znepokojivý spodní proud, kterým autor podemílá životy postav, se dodnes od jejich osudů nedovedeme odtrhnout. Platí to bezezbytku i pro román Neviditelný, v němž Jaroslav Havlíček rozehrál velmi osobitou variaci…
V detektivním příběhu, kde se všechno podstatné odehrává v kulisách zašlé slávy jednoho starého pražského secesního domu, je sice všechno na dosah ruky, vrah však uniká až do poslední chvíle.
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Vystudoval práva, ale po řadu let vykonával nejrůznější manuální zaměstnání: byl sladovníkem v pivovaru, dělníkem na železnici, pojišťovacím agentem, pracoval u vysokých pecí, ve sběrných surovinách i jako kulisák v libeňském divadle, nedaleko něhož bydlel.

Recenze této audioknihy

Zatímco loňský rok se díky dvojímu výročí nesl v haškovském duchu, letošní rok patří Bohumilu Hrabalovi. Oslavy jsou snad ještě opulentnější – není divu, sto let od narození geniálního spisovatele, to přebije i devadesát let od úmrtí či sto třicet let od narození. Podle mého osobního dohadu je Hrabal letos tolik připomínán i proto, že jeho…
Přejít nahoru