Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Bílý pramen

Bílý pramen
Bílý pramen

V německém názvu Aše se připomíná popel. Její předurčení se málem naplnilo, ale naděje žije dál…

V nejzápadnějším výběžku našeho státu, který se k českému území přidružil jako jeden z posledních cípů, odjakživa hospodařili téměř výlučně sudetští Němci. Pro Čechy z nížin byl příliš drsný.

Hedvika Wunderlich z obce Wernersreuth – dnešního Vernéřova u Aše – ho přesto miluje s vroucností dospívající dívky, jelikož přes veškeré ambice cítí, že krajinu dětství zradit nelze. Nadaná dívka si sice ve snaze dát sbohem vesnické malosti troufá jako žádná jiná žena z jejich statkářského rodu, ale právě svou zaťatostí si koleduje o potíže. A v čem ji nepřibrzdí truchlivě patriarchální poměry, odtažitý otec i nevhodný ženich, to posléze dokoná dubová palice velkých dějin mezi osudovými léty 1914 a 1945. Palice, která si obzvlášť zasedla na obyčejné lidi a roztlouká jejich naděje bez ohledu na to, nakolik se sami provinili touhou žít líp. 

Působivě syrová prvotina ašské rodačky vzdává hold rodné hroudě i lidem, kteří bývali její solí. Tak málo se tady dá získat – a tolik ztratit, ale jedině úcta k historické paměti to snad konečně změní.

text: OneHotBook
5:28 h
2022
OneHotBook
AK516
Společenská próza

Ze stejného žánru

Děda se svým malým vnukem Noahem sedávají pravidelně na lavičce a povídají si. Mluví spolu o všem a o ničem: o vesmíru, o životě, o babičce, když ještě byla mladá a když se do ní děda zamiloval. Jenže vzpomenout si je čím dál těžší.
Rákosová loďka se houpe na hladině Nilu. Jaký dar bohů v ní najdou vesetský lékař chudých Senmut a jeho žena Kipa? Nalezenec se stává jejich jediným synem a vyrůstá v nadaného hocha toužícího po vojenské kariéře. Setkání s vysloužilcem však Sinuheta přiměje vydat se v otcových šlépějích a studovat medicínu v chrámové škole.
Působivý příběh svačinářky Jarmilky z kladenské Poldovky padesátých let minulého století, kde se tehdy setkávali dělníci z povolání, dělníci z donucení i vězni.
Čtyřicátník František neboli Ef je trochu rezignovaný, leč zvídavý solitér, do práce fyzicky nechodí, závazky nemá, bydlí sám. Ideální k tomu, aby nějaký čas opatroval.. umělou ženu.

Od stejného vydavatele

Posledních deset let svého života císař usiluje o získání římského trůnu a dalších držav pro následníka Václava, jehož schopnosti ovšem poněkud přeceňuje. Královna Alžběta však naléhá, že nemůže prosazovat pouze nejstaršího, když má dva další syny. Stárnoucí a nemocný císař jen stěží odolává, začíná jej zrazovat do té doby pevné zdraví a do děje také…
Pryč s vykořisťovateli ze Země a z Marsu! Lidstvo už osídlilo celou Sluneční soustavu, ale ke hvězdám stále nedosáhne. A možná je to tak dobře, protože lidská povaha se za těch několik staletí vůbec nezměnila – zatímco jedni bojují o moc, druzí musí zápasit o holý život. Křehkou rovnováhu mezi pozemskou vládou, nenasytnými korporacemi a…
Marian Sutrová, jedna z mála přeživších agentů Velitelství zvláštních operací, čelila zatčení, brutálním výslechům i hrůzám pobytu v koncentračním táboře Ravensbrück. Na jaře roku 1945 se vrací do Anglie, kterou sotva poznává, učí se žít v poválečné realitě, jíž nerozumí, a hledá záchytný bod, s jehož pomocí by mohla začít budovat svůj nový život.
Dívka v pavoučí síti, čtvrtý díl kultovní Larssonovy série Milénium, nově v podání Davida Lagercrantze, vychází v tentýž den po celém světě nejen knižně, ale u nás také jako audiokniha. Četby pokračování příběhů Mikaela Blomkvista a Lisbeth Salanderové se opět zhostil Martin Stránský, který za svůj mimořádný přínos v oblasti audioknih letos obdržel Zvláštní cenu…
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Recenze této audioknihy

S prózami reflektujícími život v turbulentním dvacátém století se u nás v posledních letech doslova roztrhl pytel. Příběhy obyčejných lidí (a zejména žen) v období nadvlády komunismu nebo nacismu nejen přibližují nedávnou historii a osvětlují průběh, příčiny a následky tehdejších událostí široké veřejnosti, ale také čtenářsky stále táhnou jako málokteré jiné téma. K těm, kdož…
Přejít nahoru