Zpět

Blade Runner

Blade Runner
Ve světě nepříliš vzdálené budoucnosti vyhubila jaderná válka většinu živočišných druhů a část lidstva se přestěhovala na Mars. V pozemských městech život přetrval, ale bez zvířat. Jen málokdo si může dovolit opravdového domácího mazlíčka. Přítulné stvoření však může simulovat umělá náhražka, která je téměř k nerozeznání od skutečnosti.
Jejich výrobci konstruují rovněž umělé lidi ‒ sluhy a otroky ‒ kteří jsou člověku až nebezpečně podobní. Dokonce je jim vlastní touha po svobodě. A dovedou pro ni zabíjet. Proto existuje speciální policie, která má za úkol je replikanty zpacifikovat. Jedním z nejlepších lovců androidů je Rick Deckard. Pak se ale setká se zvláštní dívkou a jeho obvykle jednoznačný úsudek ho nechá na holičkách...

Sci-fi román amerického spisovatele Philipa K. Dicka nazvaný původně Sní androidi o elektrických ovečkách?, který získal celosvětovou proslulost také díky filmové adaptaci Blade Runner režiséra Ridleyho Scotta (1982), vychází jako audiokniha v podání herce Martina Myšičky. „Román Blade Runner je jiný než slavný film. Nechybí ’dobrodružná‘ až akční rovina příběhu, který jde však více pod povrch, k podstatě člověka. Zkoumá jeho možnosti, osahává jeho pole působnosti a výlučnost v přítomnosti stejně inteligentních a výkonnějších androidů.  Autor knihou předběhl svoji dobu a možná dnes chápeme jeho vizi naléhavěji, nežli v době vydání. Přibližuje těžko uchopitelné rozlišení mezi ničím nezatíženou a 100% racionální, super výkonnou ’myslí‘ replikantů a živým mozkem neustále procházejícím všemi možnými způsoby zpochybňování obvykle nahlížené skutečnosti, jehož hledání mimo jednoznačně vymezené linie a horizonty je ale svěží a nadějné,“ uvedl Martin Pilař, ředitel vydavatelství OneHotBook. A dodává: „Poslech audioknihy umožňuje toto poselství vnímat ještě intenzivněji. Věty zabarvené emocemi pomáhají se lépe soustředit na celý příběh a jeho naléhavost, nechají vás vyprávěním plout a nechat se unášet. My jsme se Dickem nechali unést natolik, že příští rok plánujeme vydat také audioknihu Muž z vysokého zámku.“
 
 
„Zaujala mne autorem vytvořená konkrétní vize postkatastrofického světa. Prolínání přirozeného a umělého. Svět, kdy jsou  androidi prakticky téměř nerozeznatelní od člověka, z čehož  vyplývá hledání hranice toho, co ještě je a co už není člověk,“ líčí Martin Myšička, který se ujal četby audioknihy a sám je velkým příznivcem sci-fi žánru, čím jej příběh nejvíc upoutal. Blízký muž byl i jeho hlavní hrdina Rick Deckard, jehož charakterizuje: „Je to muž, který se o něco snaží, ale zároveň je plný různých rozporuplných pocitů. Má v sobě touhu žít  normální hezký život, ale i pochybnosti, jestli to dokáže a jestli to má vůbec smysl. Zkoumá hranice zažívané reality i za cenu, že se ocitne mimo ’přikázaný směr‘.“ A co je pro něj při četbě nejdůležitější? „U každé audioknihy je nejtěžší zvládnout celé penzum knihy, jaksi nasát ji do sebe. Naladit se na centrální nerv příběhu. A pak se připravit na každou frekvenci ‒ to znamená, mít jasno o tom kdo, co mluví. Vyznačit si klíčová slova nesoucí hlavní význam, ujasnit si, jak jsou vyklenuta dlouhá souvětí apod. Potom se ve studiu tak akorát vybudit a rozmluvit, abych mohl několik hodin pracovat a přitom nebýt v křeči,“ vysvětluje herec.

Nahrávku doprovází původní hudba, jež působí, jako by nervovou soustavou příběhu pulzovala zneklidňující kakofonie elektronických zvuků. Ta se místy nenápadně rozrůstá v příjemnou, harmonickou a konejšivou melodii, vzápětí se však nejistě rozpadá do digitálního šumu, bzukotu filigránské mechaniky, arytmického tepání, nehudebního projevu, zoufalého výkřiku a pocitu absolutního osamění, z něhož vede cesta jen přes otupělou, strojově přesnou řežbu industriálního soundtracku.

Ačkoli vizuální ladění audioknihy připomíná kultovní film, její titulní fotografie pochází z dílny Bet Orten a z focení kolekce šatů nazvané právě Blade Runner od české značky Lazy Eye. Modelkou představující na obálce Rachel Rosenovou se stala herečka Jana Pidrmanová, jejíž hlas však zazní v jiné připravované audioknize vydavatelství OneHotBook.
text: OneHotBook
autor
Philip K. Dick
název
Blade Runner
režie
Petr Gojda
interpret
délka
7:07
vydavatel
rok vydání
2016
obal
Jindřich Loučka, Bet Orten
zvuk
Tomáš Gsöllhofer
střih
Tomáš Gsöllhofer
výroba
produkce
Martin Pilař
katalogové číslo
AK116