I když se za první historickou detektivku často považuje kniha Agathy Christie Nakonec přijde smrt vydaná v roce 1944, u nás již v roce 1941 vyšel detektivní příběh Zločin na Zlenicích hradě L.P. 1318 Radovana Šimáčka (nedávno natočený jako audiokniha péčí Radioservisu), odehrávající se za vlády Jana Lucemburského. V české literatuře šlo však na dlouhou dobu o dílo osamocené, a tak zájem o historickou detektivku byl později povzbuzován překlady z literatury zahraniční. Zvláštní místo má mezi nimi bezpochyby román Umberta Eca Jméno růže; bestseller, přitom však mnohovrstevnaté dílo, které se dá číst jako detektivka, historický román, či dokonce svého druhu sémantická studie podle zálib a nároků čtenáře.
U nás v poslední době opanoval žánr historické detektivky Vlastimil Vondruška. Vystudovaný historik svou první knihu vydal ještě vlastním nákladem, ale o nemnoho let později se náklady jeho děl šplhají na desetitisíce. Vondruška vyplnil příslovečnou „díru na trhu“ a nabídl čtenáři detektivní příběhy z české historie, odehrávající se v kulisách, jež každý alespoň trochu zná z hodin dějepisu.
Bratrstvo křišťálu je první ze série, v níž úlohu detektivů sehrávají tři přátelé ve věku teenagerů. Děj se odehrává v rudolfinské Praze, kam se svým otcem alchymistou přijíždí dívka Fiorella. Při pátrání po uloupeném městském stříbře se s novými přáteli Lukášem a Martinem pohybuje po místech dobře známých i z dnešního historického centra Prahy. Jen ulice Caletná pojmenovaná po caletnících pekoucích placky calty se průběhem věků pozměnila na Celetnou.