Zpět

Brokovnice

Brokovnice
Jedna z populárních detektivek z 87. revíru smyšleného města Isola. Detektiv Steve Carella vyšetřuje tentokrát dvojitou vraždu.
Evan Hunter, známý také jako Ed McBain, rodným jménem Salvatore Lombino (15. října 1926, New York – 6. července 2005, Weston, Connecticut) byl americký spisovatel a scenárista. Svá díla psal i pod řadou dalších pseudonymů (Hunt Collins, Ezra Hannon, Richard Marsten, John Abbot a Curt Cannon).

Evan Hunter se narodil a vyrostl v New Yorku, po ukončení střední školy byl v roce 1944 odveden k námořnictvu; po návratu do civilu v roce 1946 pokračoval ve studiu na newyorské Hutton College, kterou opustil s titulem bakaláře svobodných umění. Na univerzitě se seznámil se svou budoucí ženou Anitou, se kterou se v posledním ročníku oženil. Psát zkoušel už během studií, ale po odchodu z univerzity nejprve prošel celou řadu zaměstnání: byl telefonistou u Americké automobilové společnosti; nabízel telefonicky restauracím mořské raky (kromě platu dostával tehdy i naturálie: tolik mořských raků, kolik jich dokázal sníst). Poté se stal učitelem na odborně vzdělávací střední škole – znalost tohoto prostředí pak využil v románu Džungle před tabulí. U kantořiny však nezůstal a odešel pracovat do literární agentury. Do té doby byly jeho tvůrčí pokusy značně roztříštěné, vedle psaní se pokoušel i malovat (získal dokonce v soutěži stipendium Art Student’s League) a nějaký čas i hrál na piano v jazzovém orchestru. Teprve v literární agentuře se podle svých slov „naučil psát povídky, které měly hlavu a patu“ a jeho šéf je začal pravidelně uveřejňovat. Když pak nakladatelé projevili téměř současně zájem o jeho detektivní román a románovou science-fiction pro dospívající mládež, rozhodl se Hunter na doporučení svého šéfa věnovat se jen psaní.
 

Jeho román Džungle před tabulí se stal bestsellerem roku 1954 a svým pranýřováním poměrů v americkém školství vyvolal bouřlivou společenskou reakci. Od té doby vydával jednu knihu za druhou. Žil na Long Islandu s manželkou Anitou a třemi syny Tedem a dvojčaty Markem a Richardem. Zemřel 6. července 2005 ve městě Weston ve státě Connecticut. Pod jménem McBain napsal desítky románů s detektivem Stevem Carellou ze smyšleného 87. revíru ve městě Isola (později byly uvedeny jako televizní seriál a některé zfilmovány) i další kriminální příběhy. Sestavil i několik antologií detektivních povídek jiných autorů, do každého svazku přidal vždy i jednu vlastní povídku. Evan Hunter je také autorem scénáře k Hitchcockově filmu Ptáci (podle povídky Daphne du Maurier) nebo příběhů, které posloužily jako předlohy k televiznímu seriálu Columbo.
text: Radioservis
autor
Ed McBain
název
Brokovnice
režie
Miroslav Buriánek
interpret
Pavel Soukup, Martin Zahálka, Pavel Pavlovský, Eva Wimmerová, Martina Samková, Milan Vlachovský, Josef Nechutný, Milan Rybák, Tomáš Šolc, Ilona Vaňková, Jan Jánský, Jarmila Balašová, Jiří Samek
délka
0:55
vydavatel
rok vydání
2013
hudba
Jiří Žižka
obal
Marek Naglmüller LE5
zvuk
Jiří Žižka
mastering
Miroslav Mareš
výroba
Československý rozhlas
produkce
Bohdana Pfannová
katalogové číslo
CR0650-2