Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Brokovnice

Brokovnice
Brokovnice

Jedna z populárních detektivek z 87. revíru smyšleného města Isola. Detektiv Steve Carella vyšetřuje tentokrát dvojitou vraždu.

Evan Hunter, známý také jako Ed McBain, rodným jménem Salvatore Lombino (15. října 1926, New York – 6. července 2005, Weston, Connecticut) byl americký spisovatel a scenárista. Svá díla psal i pod řadou dalších pseudonymů (Hunt Collins, Ezra Hannon, Richard Marsten, John Abbot a Curt Cannon).

Evan Hunter se narodil a vyrostl v New Yorku, po ukončení střední školy byl v roce 1944 odveden k námořnictvu; po návratu do civilu v roce 1946 pokračoval ve studiu na newyorské Hutton College, kterou opustil s titulem bakaláře svobodných umění. Na univerzitě se seznámil se svou budoucí ženou Anitou, se kterou se v posledním ročníku oženil. Psát zkoušel už během studií, ale po odchodu z univerzity nejprve prošel celou řadu zaměstnání: byl telefonistou u Americké automobilové společnosti; nabízel telefonicky restauracím mořské raky (kromě platu dostával tehdy i naturálie: tolik mořských raků, kolik jich dokázal sníst). Poté se stal učitelem na odborně vzdělávací střední škole – znalost tohoto prostředí pak využil v románu Džungle před tabulí. U kantořiny však nezůstal a odešel pracovat do literární agentury. Do té doby byly jeho tvůrčí pokusy značně roztříštěné, vedle psaní se pokoušel i malovat (získal dokonce v soutěži stipendium Art Student’s League) a nějaký čas i hrál na piano v jazzovém orchestru. Teprve v literární agentuře se podle svých slov „naučil psát povídky, které měly hlavu a patu“ a jeho šéf je začal pravidelně uveřejňovat. Když pak nakladatelé projevili téměř současně zájem o jeho detektivní román a románovou science-fiction pro dospívající mládež, rozhodl se Hunter na doporučení svého šéfa věnovat se jen psaní.
 

Jeho román Džungle před tabulí se stal bestsellerem roku 1954 a svým pranýřováním poměrů v americkém školství vyvolal bouřlivou společenskou reakci. Od té doby vydával jednu knihu za druhou. Žil na Long Islandu s manželkou Anitou a třemi syny Tedem a dvojčaty Markem a Richardem. Zemřel 6. července 2005 ve městě Weston ve státě Connecticut. Pod jménem McBain napsal desítky románů s detektivem Stevem Carellou ze smyšleného 87. revíru ve městě Isola (později byly uvedeny jako televizní seriál a některé zfilmovány) i další kriminální příběhy. Sestavil i několik antologií detektivních povídek jiných autorů, do každého svazku přidal vždy i jednu vlastní povídku. Evan Hunter je také autorem scénáře k Hitchcockově filmu Ptáci (podle povídky Daphne du Maurier) nebo příběhů, které posloužily jako předlohy k televiznímu seriálu Columbo.

text: Radioservis
0:55 h
2013
Radioservis
CR0650-2
Detektivky a Dramatizace

Další tvorba autora

Detektivy z 87. revíru chce někdo přelstít. Jsou přivoláni k případu mrtvého překupníka drog. I když vše nasvědčuje tomu, že se muž oběsil sám, něco na tomto případu nesedí. Oběť totiž ve skutečnosti zemřela na předávkování heroinem.
Detektiv Steve Carella z 87. revíru se společně se svými kolegy vydává do ulic pátrat po vrahovi jednoho ze svých spolupracovníků. Neuspěje a vrah vystřelí znovu. Opět na detektiva z okrsku.
Detektivové z 87. revíru pracují na dalším případu. Mají za úkol chytit podvodníka, který láká peníze ze zkušených obchodníků i osamělých žen bez výjimky. Zdá se, že i ženská srdce dobývá tento zločinec s lehkostí jeho vlastní.
Čekává na ně v temných zákoutích velkoměsta, a když je s nimi hotov, skloní se a řekne: Clifford vám děkuje, madam. Zanechá je ležet v krvi, pohmožděné, trvale postižené psychicky, někdy i tělesně, ale živé.

Ze stejného žánru

Sanfranciský detektiv Frost Easton nevěří v náhody. Sebevražda dvou žen v šíleném záchvatu, jedné skokem z mostu, druhé kulkou na svatbě přítelkyně, musí mít něco společného. Stopy ho zavedou k Frankie Steinové, psychiatričce, která oběma zemřelým vymazala z paměti události, jež v nich vyvolávaly panické stavy.
Cesta do pravěku filmového kouzelníka Karla Zemana se stala průlomovým filmem a dobrodružnou legendou české i světové kinematografie. Celé generace dětí se díky tomuto příběhu seznámily s minulostí naší planety, s rostlinami a živočichy, které zásluhou kreativity a trikového umění Karla Zemana poprvé spatřily v pohybu. Nyní dobrodružný příběh ožívá i ve zvukové adaptaci.
V prvním detektivním příběhu Dicka Francise z roku 1962 pátrá amatérský jezdec Alan York po vrazích svého blízkého přítele, nejlepšího žokeje sezony. Policie sice tragický – a absolutně nelogický – pád favorita dostihu uzavřela jako nešťastnou náhodu, Alan je však přesvědčen o opaku. Žádné důkazy, kterými by mohl svoje tvrzení podložit, však nemá.

Od stejného vydavatele

Kdo stojí za vraždou šéfredaktora svérázného literárního časopisu? Detektivka Josefa Škvoreckého a Jana Zábrany Vražda pro štěstí nás zavede do světa pražské prvorepublikové smetánky i mezi hospodské povaleče a zlodějíčky. „Vymýšlení fabule u detektivky se dost podobá vědeckým experimentům. Stanovíte si pracovní tezi, jdete úspěšně podle ní, a najednou Bum! Dál to nejde.
Krakatit patří mezi nejznámější Čapkova díla. Zasloužila se o to především filmová adaptace z roku 1948 v režii Otakara Vávry. Vedle známé dějové linky, která se věnuje třaskavému vynálezu inženýra Prokopa (pojmenovanému podle sopky Krakatoa ležící na ostrově Anak Krakatau v Sundském průlivu mezi ostrovy Sumatra a Jáva) a která nabádá k opatrnosti při využití…
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Recenze této audioknihy

Stojím před ani ne tak nelehkou, jako spíše nevděčnou výzvou: odrecenzovat jeden z kriminálních případů klasika drsné americké školy Eda McBaina (pravým jménem Evan Hunter a rodným jménem Salvatore Lombino). Jde o případ s názvem Brokovnice z proslulé řady 87. revír, který poprvé vyšel roku 1969, česky 1973 v kongeniálním překladu Jana Zábrany, v březnu…
Přejít nahoru