Kakuovy vize poodhalování tajů vesmíru, kde zajisté nejsme sami, stavějí na pokroku robotiky i nanotechnologií, počítají s fúzními raketami i se zásadním zdokonalením lidské inteligence, jež se od pravěku skvěle přizpůsobovala proměnlivým podmínkám. Máme důvod. Naši hvězdnou štaci u žlutého trpaslíka typu G2V dříve či později čeká katastrofa, takže se vydejme budoucnosti vstříc. Štěstí přeje připraveným!
Základní premisou knihy je autorovo přesvědčení, že lidstvo bude jednoho dne nevyhnutelně čelit události, jež ohrozí samo jeho přežití. A že nezbytným východiskem je naši Zemi opustit a vznést se do vesmíru. Michio Kaku upozorňuje, že „život je příliš křehký, než aby byl uložen na jediné planetě, vydán napospas všem těm hrozbám, které na Zemi číhají“.
Díky nebývalému vypravěčskému talentu autora a poutavému přednesu interpreta je audiokniha přístupná široké veřejnosti a všem zájemcům o vesmírné perspektivy člověka. Ukazuje, kam by lidstvo mohlo dospět v oblasti kosmických letů, při rozvíjení své inteligence i při osidlování vesmíru. Mimo jiné se zabývá cestováním na Mars, hledáním mimozemského života, kombinováním lidské neuronové báze s robotikou a uvažuje rovněž o možných stupních vývoje vesmírných civilizací. Připomíná známá vědeckofantastická díla, jakými jsou Verneův prorocký román Ze Země na Měsíc, Asimovova trilogie Nadace, průlomové dílo Olafa Stapledona Tvůrce hvězd, dále film 2001: Vesmírná odyssea či seriál Star Trek.
Načrtává také kroky potřebné k překonání překážek, jimž budeme nevyhnutelně čelit, abychom se stali víceplanetárním druhem žijícím v prostoru mezi hvězdami. Autorův pohled zůstává optimistický, a přestože možné negativní dopady technologie nepřehlíží, zaměřuje se spíš na výsledky a přínos rapidně se rozvíjejícího lidského poznání.