Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Černý mnich

Černý mnich
Černý mnich

Předností Čechovova stylu je konkrétnost, lakoničnost, lehká ironie, ale také empatie, s níž své hrdiny líčí… Všechny tyto kvality nám Viktor Preiss svým podmanivým hlasem dokáže citlivě zprostředkovat.

Nejrozsáhlejší část díla Antona Pavloviče Čechova tvoří povídky. Napsal jich na pět set. Ne všechny jsou stejně slavné jako jeho šest dramat, velká část z nich je však dodnes po celém světě znovu a znovu překládána a v nejrůznějších souborech vydávána a čtena. Patří k nim i Černý mnich. Autor jej napsal roku 1893, tedy nedlouho poté, kdy pro sebe a svou rodinu koupil v Melichově venkovský statek s polnostmi, rybníky, sadem a lesy. Podle vzpomínek jeho bratra Michaila zde spolu jednou pozorovali západ slunce, přemýšleli, jak vzniká fata morgana, a fantazírovali, zda by se některá nemohla zrcadlit věčně a bloudit vesmírem…

Prvotní nápad povídky byl na světě. A prostředí venkovské usedlosti Pesockých s rozlehlým ovocným sadem a záhony květin, kam přijíždí její hrdina Kovrin dát odpočinout svým předrážděným nervům, v lecčems odráží prostředí Melichova, kde Čechov doufal najít klid ke své literární práci. Na idylu ovšem brzy dopadá stín. Příznaky tuberkulózy dokáže doktor Čechov na sobě rozpoznat stejně jako jeho magistr Kovrin své šílenství ve fatě morganě černého mnicha. V Kovrinově závěrečném chrlení krve pak Čechov bezděčně předjal podobu své smrti.
 

Zpronevěřili bychom se ovšem víceznačnosti povídky, kdybychom ji považovali pouze za projekci Čechovových obav z vlastní smrtelné nemoci. Podobných „černých stínů“ lze v tehdejším evropském umění najít víc. Za všechny připomeňme třeba Maupassantovu Horlu. A když se Kovrinovi černý mnich poprvé zjeví nad žitným polem, jak si nevzpomenout na sluncem a černými ptáky rozvibrovaná obilná pole, jež tři léta před vznikem Čechovovy povídky maluje v posledním roce svého života duševně nemocný Vincent van Gogh.

banner 1200x150

V megalomanských vizích skvělé budoucnosti lidstva, které mnich v Kovrinově mysli probouzí, se ale odrážejí i rodící se projevy ruského mesianismu – všechna ta „bohohledačství“ a „bohostrůjcovství“, jež připravují žírnou půdu apokalypse a hekatombám ruské revoluce. A je fascinující, v jaké zkratce je střízlivý Čechov dokáže propojit s otázkami protikladů mezi nemocí a zdravím, genialitou a prostředností, tedy otázkami, jež tehdy pulzují společenským diskurzem hlavně díky Nietzschemu a dlouze přežívají ještě v tvorbě Thomase Manna.

Četba Černého mnicha se plasticitou, témbrovým odstíněním jednotlivých postav i vystižením autorova pohledu na ně přibližuje dramatizaci. Postavy jako by před námi ožívaly ve svých charakterech a gestech. Viktor Preiss pod vedením režisérky Hany Kofránkové znovu potvrzuje, že patří k našim nejlepším rozhlasovým interpretům a že jeho častá ocenění v každoroční soutěži o titul Neviditelný herec nejsou náhodná.

Při výběru této nahrávky z roku 2005 k připomenutí sedmdesátin Viktora Preisse měl Radioservis šťastnou ruku.

text: Bronislav Pražan, Radioservis
1:19 h
Viktor Preiss
2017
Radioservis
CR0919-2
Klasika a Novely a povídky

Ze stejného žánru

Český rozhlas vrátil po šedesáti letech na rozhlasové jeviště jednu z nejslavnějších her všech dob Cyrano de Bergerac. Titulní roli hrdého gaskoňského bouřliváka, který svůj širák v souboji odhazuje v dál, ale před ženami se skrývá pod balkónem, převzal po Karlu Högerovi vynikající Jiří Langmajer.
V Londýně se objevil podivný člověk, ze kterého čiší hrůza a v každém vzbuzuje neklidné pocity a nechuť. Nový překlad slavné novely Podivný případ doktora Jekylla a pana Hyda (1886). Klasický viktoriánský horor o dvou protikladných tvářích lidského charakteru ztělesněných dobrým doktorem Jekyllem a zlým panem Hydem zpracovává motivy jako: rozpolcenost a kolísavost lidské duše,…
„Mluvte s každou ženou, jakoby kdybyste ji miloval, a s každým mužem, jako kdybyste se nudil. Až skončí vaše první sezona, budete mít pověst člověka s dokonalým společenským taktem.“
Odpověď se stejně jako ďábel vždycky skrývá v detailech. Mej Jüan a strýc I-fuo Jeho vzorem je očividně nikdy nedopadený londýnský sériový vrah Jack Rozparovač. Podle Li Jena, velitele pekingského policejního oddělení závažných trestných činů, není jen šílený, ale bohužel také velmi inteligentní. Všechny ty mladé dívky, které doposud uškrtil a rozřezal, měly inzeráty v…

Od stejného vydavatele

Detektivku Záhadné bodnutí napsal pro Český rozhlas kriminalista Josef Mareš, jeden ze scenáristů televizních Případů 1. oddělení. Hra začíná voláním zoufalé ženy, která na policii oznamuje pobodání manžela blíže neurčeným násilníkem. Do bytu na Vinohradské ulici přijíždějí kpt. Šulc s kpt. Zavázalem, přičemž hned po prvním ohledání místa činu jim některé detaily nesedí. Pátrání po…
V detektivním příběhu, kde se všechno podstatné odehrává v kulisách zašlé slávy jednoho starého pražského secesního domu, je sice všechno na dosah ruky, vrah však uniká až do poslední chvíle.
Róza, sto pět let stará dáma, vlastní v Marseille vyhlášenou restauraci „Malá Provence“, kde hostům předkládá velice originální pokrmy inspirované vším, čím si kdy prošla, všemi lidmi, které kdy potkala. Nakonec se rozhodne sepsat paměti, neboť její život byl vskutku pohnutý...
Stejně jako nejslavnější detektiv všech dob Sherlock Holmes udivoval čtenáře šíří svých znalostí z různých oborů, i jeho duchovní otec Arthur Conan Doyle byl mužem mnoha zájmů. Byl lékařem i literátem zároveň. Psal povídky, romány a publikoval i desítky odborných článků.
Přejít nahoru