Zpět

Cizinka

Cizinka
Krátce po druhé světové válce se Claire, bývalá armádní zdravotní sestra, vydá se svým mužem do Skotska na druhé líbánky. Když se však při prohlídce starobylého kamenného kruhu Craigh na Dun dotkne jednoho z menhirů, propadne se časem téměř 200 let do minulosti – do roku 1743. Náhle je z ní Sassenach, cizinka neboli Angličanka ve Skotsku, kterým v době jakobitských povstání zmítá válka s Anglií. A do osudné bitvy u Cullodenu, jejíž výsledek Claire zná, zbývá už jen několik let. Ocitá se uprostřed intrik místních horalů a zemanů, kteří ji považují za britskou špionku. Díky svým léčitelským schopnostem se seznámí s charismatickým mladým Skotem Jamesem Fraserem, který jí nabídne ochranu – pokud se stane jeho manželkou.
„Cizinka je ,červená knihovna‘ jak vyšitá, ale kdo si někdy rád neodpočinul u milostného příběhu a nezkusil z trudné reality uniknout do jiného prostoru a doby? Autorka navíc zvládla namíchat vábivou směs emancipované vypravěčky, drsného, leč empaticky jemného mladého muže, prostého a přitom vzdělaného – považte, i se smyslem pro humor – a romantické krajiny větrem i deštěm ošlehaného Skotska… A když přidala ještě fantastickou ingredienci cestování časem, okořenila tak svůj počin aspektem nostalgie, minulých dob, historických reálií 18. století a dobrodružné vzpoury. Výsledkem je dezert sice trochu plnotučný a značně oslazený, i tak ovšem neodbytně ponouká k tomu, aby s ním člověk zhřešil,“ uvedla Šárka Jančíková, redaktorka vydavatelství OneHotBook. A doplnila: „Hlavní hrdinka supluje v historickém příběhu pohled dnešního člověka, ale na rozdíl od zhýčkaných současníků je čerstvě utužená peklem právě skončené druhé světové války a při té příležitosti příhodně vyškolená jako zdravotní sestra, což se jí na výletě do méně civilizované doby citelně hodí. K tomu má za manžela historika, který ji díky své zálibě v poučování včas vybavil některými znalostmi o tom, co se v letech, do nichž se propadla, odehrává a jak to také všechno – dost pravděpodobně – dopadne.“
 
 
„Když mi nabídka na načítání téhle audioknihy přišla, vyprávěla mi o ní máma, která má román i jeho pokračování ráda, a řekla mi, že podle něj vznikl úspěšný seriál. Já jsem předtím neznala ani knihu, ale přečetla jsem ji během pár dní a bylo to přesně to, co jsem tyhle prázdniny potřebovala – dobrodružství, odpočinek, láska. Bavila mě, jinak bych ji nezhltla tak rychle,“ prozrazuje Jitka Ježková, která dala hlas protagonistce audioknihy, jež celý příběh vypráví ze své perspektivy. A doplňuje: „Claire je klasická sufražetka, to je můj člověk. Když přijde na věc, dokáže zachovat chladnou hlavu – doufám, že bych v podobných situacích byla taky taková, ale nezažívám je. Líbí se mi na ní, že dokáže zůstat duchapřítomná, že má dostatečné sebevědomí. Přestože má jenom vzdělání zdravotní sestry, ale z poloviny 20. století, což v 18. století sebejistotě dost napomůže. Možná i díky tomu, že si jako ošetřovatelka prošla druhou světovou válkou, nemá pochybnosti o svých schopnostech, uvědomuje si, co umí a co zvládne – a tím pádem dokáže v tomhle ohledu jednat stejně jako muž.“ Při četbě rozsáhlého románu se interpretka navíc dozvěděla leccos o Skotsku v 18. století. „Autorka docela podrobně líčí, jak fungovaly klany a jejich život, jak to ve Skotsku tehdy chodilo, na což jsem samozřejmě narazila i dříve, ale tady je to v popisu běžného života, navíc viděné pohledem současnějšího člověka. Je zajímavé, na čem byla skotská společnost v době jakobitského odboje postavená, jak byla rozdělená,“ líčí narátorka, která si užila svoje i se skotským místopisem, jmény či dalšími specifickými výrazy. „Musela jsem se pořád zastavovat a znovu si připomínat správnou výslovnost – jsou to slova, která jsem slyšela poprvé v životě, takže jsem si je nebyla schopná zapamatovat. Na názvy různých jezer, na všechny ty ,brochy‘, jsem se musela třeba dvacetkrát kouknout, než jsem si je zafixovala. Ale patří to k tomu, což respektuji, a snažila jsem se vyslovovat co nejlépe,“ popisuje herečka.

Velké dobrodružné vyprávění provází původní a výrazně epická hudba, jejíž ústřední rozkročená melodie se žene přes kopce a údolí na bezeslovném ženském vokále, cválá na akordech zvonivé akustické kytary a v harmonii vše prodýchávají nezbytné skotské dudy. V rytmicky výrazných a úderných předělech se hojně uplatnil vojenský buben, naopak jemné melancholické party v crescendu rozezvučí struny mandolíny.
text: OneHotBook
autor
Diana Gabaldon
název
Cizinka
režie
Jan Horáček
interpret
Jitka Ježková
vydavatel
rok vydání
2018