Zpět

Čteme Čapka

Čteme Čapka
Naposlech.cz a Studio Indies umožnili zájemcům nahrát audioknihu v profesionálních podmínkách. Projekt Čteme Čapka proběhl v rámci Dne s audioknihou, který v lednu pořádala Audiotéka.cz. Sedm povídek nyní vychází jako audiokniha, která je k dispozici ke stažení zdarma.
Povídky vybrané z obou kapes Karla Čapka načetlo sedm odvážných amatérů pod režijním vedením Jakuba Kamberského, pro nějž bylo takové natáčení rovněž první zkušeností. „Snažil jsem se vybrat povídky, které nejsou příliš známé a takové, které vůbec nebyly ve zvukové podobě vydány,“ říká autor projektu Čteme Čapka, vydavatel naposlech.cz, Jakub Horák. „Všichni zúčastnění se svého úkolu chopili s úžasným entuziasmem, ať už to byli samotní interpreti, debutující režisér Kuba Kamberský, zkušený zvukař Dušan Souček, či Petra Pechánková, která pro audioknihu udělala grafiku. A dík patří samozřejmě i Audiotéce, která nám výsledné dílo pomáhá dostat mezi posluchače.“

„Projekt Čteme Čapka Audiotéka velmi ráda podporuje, nejen proto, že nahrávka vznikala v rámci námi pořádaného Dne s audioknihou. Povídky Karla Čapka čtené fanoušky audioknih a vzniklé z čisté radosti jsou tou nejlepší reklamou pro mluvené slovo“, doplňuje Břetislav Hanzel z Audiotéky.
 
Největší díky ale pochopitelně zaslouží interpreti, kteří se do Brna sjeli z různých končin republiky. Během celého natáčecí dne se za mikrofonem vystřídali:

Vladislav Kruta (povídka Zločin v chalupě), bývalý zvukař, autor nejen filmové hudby, programátor. Jako hudebník zná Studio Indies nazpaměť, interpretem mluveného slova tam byl ovšem poprvé.

Vendula Marešová (povídka Jehla) je učitelkou angličtiny z Humpolce. O Čapkovi mluvila u maturity i u státnic, a tak si nemohla nechat ujít příležitost, aby jeho dílo promluvilo jejím hlasem.

Přemysl Hnilička (povídka Naprostý důkaz), nadšený rozhlasový publicista, archivář, sběratel, dýmkař, provozovatel Panáčka v říši mluveného slova nemohl jako brněnský rodák chybět.

Radana Kolčavová (povídka Ztracený dopis) vystudovala žurnalistiku, je členkou Společnosti bratří Čapků. Jako mluvčí VUT v Brně považovala za svou povinnost něco skutečně „namluvit".

Stanislav Rejman (povídka Ušní zpověď) je ze Vsetína, absolvent VUT, který poté už v Brně zůstal jako IT konzultant. Coby bývalý pedagog má vztah k mluvenému slovu, miluje rozhlasové hry a četby.

Jitka Kahounová (povídka Grófinka) - na nahrávání do Brna přijela až z Vrčeně v plzeňském okrese. Provozuje malý keramický ateliér a při práci poslouchá audioknihy.

Jiří Kala (povídka Muž, který nemohl spát) je doyenem projektu Čteme Čapka. Od narození žije a pracuje v Brně, je mužem mnoha zájmů a životních zážitků, kterými skvěle bavil celý tvůrčí tým.

 
 
Audiokniha Čteme Čapka, doplněná klavírními improvizacemi Luboše Krejči, je ke stažení na Audiotéka.cz zdarma. „Tím, že poskytujeme audioknihu zdarma vlastně celý projekt dostává jasný smysl – proběhl bez nároku na honoráře z čisté radosti a takový musí být i výsledný produkt,“ vysvětluje Jakub Horák.

Audioknihu můžete pořídit zcela zdarma po zadání kódu "ctemecapka" na stránkách Audiotéky. Přední i zadní stranu obalu si můžete stáhnout v tiskové kvalitě.
autor
název
Čteme Čapka
režie
Jakub Kamberský
interpret
Vladislav Kruta, Vendula Marešová, Přemysl Hnilička, Radana Kolčavová, Stanislav Rejman, Jitka Kahounová, Jiří Kala
délka
1:26
vydavatel
naposlech.cz
rok vydání
2016
hudba
Luboš Krejča
obal
Petra Pechánková
zvuk
Dušan Souček
střih
Dušan Souček
mastering
Dušan Souček
výroba
Studio Indies
produkce