Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Čteme Čapka

Čteme Čapka
Čteme Čapka

Naposlech.cz a Studio Indies umožnili zájemcům nahrát audioknihu v profesionálních podmínkách. Projekt Čteme Čapka proběhl v rámci Dne s audioknihou, který v lednu pořádala Audiotéka.cz. Sedm povídek nyní vychází jako audiokniha, která je k dispozici ke stažení zdarma.

Povídky vybrané z obou kapes Karla Čapka načetlo sedm odvážných amatérů pod režijním vedením Jakuba Kamberského, pro nějž bylo takové natáčení rovněž první zkušeností. „Snažil jsem se vybrat povídky, které nejsou příliš známé a takové, které vůbec nebyly ve zvukové podobě vydány,“ říká autor projektu Čteme Čapka, vydavatel naposlech.cz, Jakub Horák. „Všichni zúčastnění se svého úkolu chopili s úžasným entuziasmem, ať už to byli samotní interpreti, debutující režisér Kuba Kamberský, zkušený zvukař Dušan Souček, či Petra Pechánková, která pro audioknihu udělala grafiku. A dík patří samozřejmě i Audiotéce, která nám výsledné dílo pomáhá dostat mezi posluchače.“

„Projekt Čteme Čapka Audiotéka velmi ráda podporuje, nejen proto, že nahrávka vznikala v rámci námi pořádaného Dne s audioknihou. Povídky Karla Čapka čtené fanoušky audioknih a vzniklé z čisté radosti jsou tou nejlepší reklamou pro mluvené slovo“, doplňuje Břetislav Hanzel z Audiotéky.
 

Největší díky ale pochopitelně zaslouží interpreti, kteří se do Brna sjeli z různých končin republiky. Během celého natáčecí dne se za mikrofonem vystřídali:

Vladislav Kruta (povídka Zločin v chalupě), bývalý zvukař, autor nejen filmové hudby, programátor. Jako hudebník zná Studio Indies nazpaměť, interpretem mluveného slova tam byl ovšem poprvé.

Vendula Marešová (povídka Jehla) je učitelkou angličtiny z Humpolce. O Čapkovi mluvila u maturity i u státnic, a tak si nemohla nechat ujít příležitost, aby jeho dílo promluvilo jejím hlasem.

banner 1200x150

Přemysl Hnilička (povídka Naprostý důkaz), nadšený rozhlasový publicista, archivář, sběratel, dýmkař, provozovatel Panáčka v říši mluveného slova nemohl jako brněnský rodák chybět.

Radana Kolčavová (povídka Ztracený dopis) vystudovala žurnalistiku, je členkou Společnosti bratří Čapků. Jako mluvčí VUT v Brně považovala za svou povinnost něco skutečně „namluvit“.

Stanislav Rejman (povídka Ušní zpověď) je ze Vsetína, absolvent VUT, který poté už v Brně zůstal jako IT konzultant. Coby bývalý pedagog má vztah k mluvenému slovu, miluje rozhlasové hry a četby.

Jitka Kahounová (povídka Grófinka) – na nahrávání do Brna přijela až z Vrčeně v plzeňském okrese. Provozuje malý keramický ateliér a při práci poslouchá audioknihy.

Jiří Kala (povídka Muž, který nemohl spát) je doyenem projektu Čteme Čapka. Od narození žije a pracuje v Brně, je mužem mnoha zájmů a životních zážitků, kterými skvěle bavil celý tvůrčí tým.

 

 

Audiokniha Čteme Čapka, doplněná klavírními improvizacemi Luboše Krejči, je ke stažení na Audiotéka.cz zdarma. „Tím, že poskytujeme audioknihu zdarma vlastně celý projekt dostává jasný smysl – proběhl bez nároku na honoráře z čisté radosti a takový musí být i výsledný produkt,“ vysvětluje Jakub Horák.

Audioknihu můžete pořídit zcela zdarma po zadání kódu „ctemecapka“ na stránkách Audiotéky. Přední i zadní stranu obalu si můžete stáhnout v tiskové kvalitě.

1:26 h
2016
naposlech.cz
Jakub Horák

Další tvorba autora

Karel Čapek psal pohádky jednotlivě, a trochu v jiném pořadí, než potom vyšly v knize Devatero pohádek plus jedna od Josefa Čapka jako přívažek. Jako první napsal Velkou kočičí pohádku.
Na milý a místy nostalgický výlet do prvorepublikové kavárny zvou posluchače autoři a interpreti nové audioknihy. Tvůrci vybrali povídky a fejetony od nejslavnějších českých spisovatelů meziválečného období.
Kniha Devatero pohádek plus jedna od Josefa Čapka jako přívažek vyšla poprvé v  roce 1931, v období hospodářské krize. Od té doby se dočkala mnoha reedic, a také televizních a filmových zpracování vybraných pohádek. Samozřejmě byly pohádky upraveny i pro rozhlas, neboť jsou jazykově zajímavé právě pro toto medium. Následně pak bylo vydáno i několik…
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Český prozaik, dramatik, básník, publicista a překladatel, bratr Josefa Čapka, s nímž společně publikoval řadu děl, manžel herečky Olgy Scheinpflugové. Mnohostrannou činnost vyvíjel jako novinář, zvláště v redakci Lidových novin, kde působil od roku 1921. Politicky patřil k okruhu T. G. Masaryka, s nímž ho vázalo osobní přátelství (Hovory s TGM).
Přejít nahoru