Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Čtvrtá oběť

Čtvrtá oběť
Čtvrtá oběť

Cesty čínského komisaře Li a americké patoložky Margaret se vlivem okolností rozdělily, ale vyšetřování série rituálních poprav v Pekingu je opět svede ke spolupráci, ať už se jim to líbí, nebo ne. První tři oběti kdosi omámil drogami, svázal, označil číslovaným plakátem s přezdívkou a nakonec zručně sťal. Čtvrtý zavražděný dopadl stejně, jenže provedení se v detailech lišilo, a navíc šlo o amerického diplomata čínského původu. Co skrýval a proč zemřel stejně bizarním způsobem jako další tři Číňané?

„V čínské sérii Peter May ukazuje, že umí zaujmout i prostředím velmi odlišným od toho, jaké znají třeba posluchači trilogie Lewis. Nevyužívá však Peking pouze jako atraktivní exotickou kulisu, ale zabývá se historií i režimem a tím, jak ovlivňuje a poznamenává životy lidí. Jako příjemné odlehčení pak funguje napětí mezi ústřední dvojicí, kterou k sobě poutají silné city, jež ale nesmí být naplněny a tudíž vybublávají v malých rozmíškách, neutuchajícím jiskření, ale i rýpaní, a občasném pořádném výbuchu emocí. Herci se tedy mohli důkladně vyřádit,“ uvedla Šárka Nováková, redaktorka vydavatelství OneHotBook. 

Autor navíc reálie důkladně nastudoval a při psaní spolupracoval přímo s čínskou policií. „První díl jsem začal připravovat v roce 1997. Tou dobou byla čínská policie úplně odtržená, na webu ani v literatuře se o ní nedalo nic najít. Na internetu jsem naštěstí objevil kontakt na amerického kriminalistu Dr. Richarda Warda, který v 90. letech školil v Šanghaji pět set nejlepších policistů z celé země v západních metodách a technikách. Pro čínskou policii byl něco jako Bůh. Požádal jsem ho o pomoc a on souhlasil se schůzkou v  Paříži, kde byl tehdy na konferenci o  mezinárodním terorismu. Zřejmě jsem u něj ‘prošel’, protože pak už kontaktoval policejní velitelství v Pekingu, a když jsem potřeboval informace, dveře se mi zázračně otevřely. Vzali mě pod křídlo – ať už jsem chtěl jít kamkoli a dělat cokoli, prostě to zařídili,“ prozradil Peter May. 

 

banner 1200x150
A jak prožívali další díl v kůži svých hrdinů sami interpreti? „Dozvíme se, že Li dostal od nadřízených nůž na krk, aby ukončil svůj nevhodný vztah s Američankou. Bude moci pokračovat ve svém povolání, ale musí se jí vzdát,“ vysvětluje výchozí situaci Martin Myšička. A Jana Plodková navazuje: „Ale neřekl jí to… Margaret je z toho úplně vyřízená, protože celou dobu čeká, že se jí ozve. Pořád ho má ráda, ale zároveň na něj chce přestat myslet, protože v takové nejistotě nemůže žít. Takže zažívá neustálé emocionální výkyvy a skoky.“ Oba herci si tedy emocionální bože svých postav náležitě užili. „Zejména mě bavilo hlasem vystihovat různé nuance Margaretiných stavů. Užívala jsem si scény, kdy na sebe ti dva třeba i křičí. Hodně mě bavilo, když do sebe jen tak lehce rýpali, spíše v hravém tónu než ve zlém úmyslu,“ líčí Jana Plodková. A Martin Myšička k tomu dodává: „Bavily mě momenty, kdy vyloženě vedeme dialog. Tam už jde ve smyslu dramatického útvaru o téměř stejnou práci jako na rozhlasové hře. Když jsme na sebe mohli navazovat a být v kontaktu, pracovalo se mi lépe, než když jsme si jen četli každý svoji kapitolu. Přímé řeči se se čtou lépe než vyprávěcí mód i proto, že člověk může mluvit více hovorově včetně zámlk nebo přeřeků a není to technická nedokonalost, projev naopak působí o to přirozeněji.“ Oba vypravěči také přiznali, že na čínských thrillerech Petera Maye se jim líbí i další kontext související se zemí, kde se odehrávají. „Člověk se dozví zajímavé věci, ve Čtvrté oběti se hodně vypráví například o terakotové armádě,“ doporučuje Jana Plodková. „Pro mě byly zajímavé situace z doby čínské kulturní revoluce. Je tam velká scéna, co se dělo ve školách – kdy bývalí studenti v podstatě šikanovali své bývalé učitele. A kam až to zašlo. I ti mladí, kteří byli naočkovaní režimem, dělali hrozné zlo, ačkoli byli třeba skoro děti. A je poutavé, jak je autor ukazuje po třiceti letech, kde kdo skončil a jak to nesou… a není to černobílé, ukazuje obě strany, viníky i agresory, jejichž role se třeba po letech obrací,“ upozorňuje Martin Myšička.

Nahrávku v režii Michala Bureše doprovází původní hudební doprovod, místy temný a zádumčivý, jinde hravý, pomrkávající, pokaždé však atmosféricky komponovaný a okořeněný orientálními strunnými nástroji i rytmy.

 
text: OneHotBook
11:01 h
2016
2
OneHotBook
Michal Bureš
OneHotBook
AK104
Detektivky

Ze stejné série

Čínský detektiv Li Jen pátrá spolu s americkou soudní lékařkou Margaret Campbellovou po vrahovi vysoce postaveného vědce, jehož ohořelá mrtvola byla nalezena v pekingském parku. Té noci, kdy muž zemřel, došlo k dalším dvěma vraždám, které jsou s jeho smrtí záhadně spojené. Detektiv Li cítí, že musí hrát o čas a že mu tentokrát jeho…
V hromadném hrobě v Šanghaji je nalezeno osmnáct znetvořených a rozřezaných ženských těl. Na místo činu je vyslán Li Jen, protože objevené mrtvoly mohou souviset s nevyřešenou vraždou v Pekingu. Když vyšetřovatelé při pitvách odhalí strašlivé okolnosti, uvědomí si, že mají co do činění s nelidským monstrem. Margaret zatím čelí pochybnostem ohledně vztahu s Lim,…
Americká patoložka Margaret Campbellová se vrací do Spojených států. Když je v jižním Texasu nalezen kamion plný mrtvých Číňanů, je případu přizvána nejen ona, ale z politických důvodů také pekingský detektiv Li Jen, který momentálně působí na čínském velvyslanectví ve Washingtonu. Li je odhodlaný zjistit, proč se jeho krajané udusili v uzavřeném chladicím voze kdesi…
Odpověď se stejně jako ďábel vždycky skrývá v detailech. Mej Jüan a strýc I-fuo Jeho vzorem je očividně nikdy nedopadený londýnský sériový vrah Jack Rozparovač. Podle Li Jena, velitele pekingského policejního oddělení závažných trestných činů, není jen šílený, ale bohužel také velmi inteligentní. Všechny ty mladé dívky, které doposud uškrtil a rozřezal, měly inzeráty v…

Další tvorba autora

Během degustačního turné po nepříliš známém vinařském regionu Gaillac zmizí nejlepší světový kritik vín Gil Petty. O rok později je nalezen ve vinici na jihozápadě Francie, oblečený do karmínového roucha Řádu božské láhve - společnosti, která se věnuje propagaci gaillackých vín. Jeho mrtvola, která byla celou dobu předtím zjevně uchovávána v červeném víně, stojí jako…
Americká patoložka Margaret Campbellová se vrací do Spojených států. Když je v jižním Texasu nalezen kamion plný mrtvých Číňanů, je případu přizvána nejen ona, ale z politických důvodů také pekingský detektiv Li Jen, který momentálně působí na čínském velvyslanectví ve Washingtonu. Li je odhodlaný zjistit, proč se jeho krajané udusili v uzavřeném chladicím voze kdesi…
Druhá část trilogie Lewis britského autora Petera Maye vychází jako audiokniha Muž z ostrova Lewis, opět ve výtečném podání Jiřího Dvořáka! Dějově navazuje na předchozí Skálu, která rovněž získala zvukovou podobu s týmž vypravěčem.
Bývalý policejní detektiv Fin Macleod se po rozvodu definitivně usadil na rodném ostrově, kde si našel i práci jako šéf ostrahy pro místního majitele rozsáhlých pozemků, které pravidelně plení pytláci. Největší zálusk má jeho nový zaměstnavatel na vychytralého Piskoře Macaskilla, shodou okolností také Finova bývalého spolužáka.
1 2 3 5

Ze stejného žánru

Vynikající kombinace série skutečně strašidelných zločinů, mrazivé atmosféry a houževnatého policisty dělá z této knihy napínavé čtení, během kterého budete až do konce hádat, kdo je vrah.
Na konci 16. storočia zúri v kresťanskom pohraničí vojna s Osmanskou ríšou. Turci sa pokúšajú preniknúť k bohatým banským mestám v hornom Uhorsku. Vojnového veterána Steina vyšlú do Štiavnice odhaliť zradcu, ktorý sa chystá nepriateľom ukázať tajnú cestu do dobre opevneného mesta.
Píše se počátek roku 1846 a Timothy Wilde je posilou nově vzniklého newyorského policejního sboru, kde se specializuje na řešení zdánlivě nevysvětlitelných případů. Jednoho dne k němu vtrhne půvabná míšenka Lucy a prosí o pomoc. Lovci uprchlých otroků si podle ní přivydělávají únosem svobodných občanů, kteří jsou poté odvlečeni na Jih a tam znovu zotročeni.…
Inspektor Libor Lavabo řeší zdánlivě snadný případ dvanácti upálených nosorožic. Do pátrání se však postupně zaplétá tajný deník J. W. Goetha, boj spikleneckých společností Neptunia versus Plutonia o vládu nad světem i šílená nadpraporčice Marhanová. Poselství skryté v sérii obrazů černého jezera od Jana Preislera přivede Lavaba až do nitra vyhaslé sopky Komorní hůrka. A…

Od stejného vydavatele

Jack Reacher, bývalý vojenský policista vycvičený rychle myslet a ještě rychleji jednat, se vrací do hlavního stanu své staré jednotky. Chce se tu setkat s novým velícím důstojníkem, majorem Susan Turnerovou, kterou zná jenom po hlase. Tu ale v kanceláři hlavního vedení nenajde. Aby očistil své i její jméno, musí ji co nejdříve najít, zatímco…
Od pobytu v malém francouzském letovisku Les Sables d’Olonne si komisař Maigret slibuje především odpočinek. Pak je ale konfrontován se snad nejtragičtějším případem své kariéry, který začne podivným vzkazem: Pro smilování boží, požádejte o návštěvu u pacientky na čísle 15. Najde ho v kapse po návratu z nemocnice, kde museli kvůli zánětu slepého střeva nečekaně…
Oblíbené příhody Petra Bajzy i jeho kamarádů Čeňka Jirsáka, Tondy Bejvala, Edy Kemlinka a Pepka Zilvara ve zbrusu nové, vpravdě rošťácké audioknize!
Už jsou to dva roky, co se Agnes vrátila ze Zakázané hory. Od té doby život ve vesnici Magrejů na ostrově Baulu pokojně plyne. Jednoho večera se však stane něco, co bylo až dosud vyloučené. Agnes se srazí se Stínem! S každým dalším dnem přibývají nové případy útoků těchto poloprůhledných bytostí na vesničany, se kterými…
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Pochází z Glasgow, ale žije ve Francii. Původně se živil jako novinář a byl úspěšným televizním scénáristou, v současné době se věnuje psaní.

Recenze této audioknihy

Čínského detektiva Li Jena a americkou patoložku Margaret Campbellovou před časem svedl osud dohromady při vyšetřování vraždy čínského vědce. Poté, co spolu prožili románek, kterému okolnosti příliš nepřály, si oba mysleli, že se jejich cesty nadobro rozešly. Proto je zaskočilo, když museli opět spojit síly při vyšetřování něčeho velmi neobvyklého – v Pekingu totiž došlo…
Přejít nahoru