Zpět

Dítě číslo 44

Dítě číslo 44
Píše se únor 1953. Do Stalinovy smrti zbývá zhruba měsíc. Lva Stěpanoviče Děmidova, bývalého vojáka, nyní příslušníka tajné policie, požádá jeho přítel, aby znovu otevřel případ úmrtí jeho syna. Nevěří totiž, že šlo o nehodu. Děmidov je po počátečních pochybách stále více přesvědčen, že je na stopě sériového vraha. Jenže zločinnost v zemi sovětů vlastně neexistuje, a tak se dostává do stále větších profesních i osobních potíží.
Román Dítě číslo 44, debut mladého britského autora Toma Roba Smithe, vychází ze skutečného případu sériového vraha Andreje Čikatila. Díky reálnému pozadí nabízí kromě strhujícího kriminálního příběhu i děsivý obraz diktatury. Když se u železniční trati v Moskvě najde mrtvola malého chlapce, zaskočí příslušníka MGB Lva Děmidova – válečného hrdinu, upřímně oddaného režimu – tvrzení příbuzných oběti, že šlo o vraždu. Lev splní rozkaz nadřízených a pomůže zatajit fakta, začnou v něm však hlodat pochybnosti. Brzy poté se jeho život převrátí naruby. Lva degradují a s manželkou Raisou, podezřelou ze špionáže, pošlou do zapadlého města na Urale. Ke svému překvapení Lev zjistí, že k vraždám dětí dochází i tam. Manželé si dobře uvědomují, že později je čeká mnohem tvrdší trest než pouhé vyhnanství. Snad právě proto se rozhodnou riskovat život a pátrat po vrahovi na vlastní pěst.
 
text: Martin Velíšek, Radioservis
autor
Tom Rob Smith
úprava
Šárka Kosková
název
Dítě číslo 44
režie
interpret
Jan Vlasák, David Novotný, Miroslav Táborský, Stanislav Zindulka, Jan Hartl, Martin Písařík, Martin Myšička, Michal Zelenka, Pavel Rímský, Aleš Procházka, Dana Černá, Lukáš Hlavica, Růžena Merunková, Miroslava Pleštilová, Ivan Řezáč, Jan Novotný, Jaroslav Kepka, Luba Skořepová, Helga Čočková, Stanislav Majer, Ljuba Krbová, Kamil Halbich, Marek Taclík, Jan Přeučil, Jiří Knot a další
délka
2:03
vydavatel
rok vydání
2015
hudba
Petr Mandel
obal
Marek Naglmüller, LE7
zvuk
Radek Veselý
mastering
Miroslav Mareš
výroba
Český rozhlas
produkce
Bohdana Pfannová
katalogové číslo
CR0783-2