Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Dneska už se tomu směju

Dneska už se tomu směju
Dneska už se tomu směju

Četba z memoárů slavné české herečky.

Proč jsme vydali Adinu

O nedávné české historii jsme v našem nakladatelství Sixty-Eight Publishers, Toronto, vydali několik knih od vážných a vážených autorů (Václav Černý, Prokop Drtina, Ferdinand Peroutka aj.). Napadlo nás, že by bylo zajímavé, aby o tom údobí napsaly taky tři české herečky, které se tak nebo onak zapletly s německými partnery, a znaly proto věc z pohledu, kteří vážní a vážení autoři neznali, nebo se k němu nehlásili… Anny Ondra, manželka slavného boxera Maxe Schmellinga, byla už příliš stará a neodpověděla nám. Zbyla Adina Mandlová a Lída Baarová.

Za Adinou jsem se vydal na Maltu, krásný ostrov s velkou historií. Adina a její Ben tam měli dům a Adina se stýkala hlavně se zbylými místními aristokraty. Práce s ní byla příjemná a snadná. Když jsme se dostatečně sblížili, zeptal jsem se: „Adino, jak jste ale mohla spát s těmi všelijakými nacisty?“ „S nacisty? S nacisty já nikdy nespala!“ řekla mi. „Všichni mi přísahali, že do strany vstoupili jenom kvůli ženě a dětem.“

Něco mi to připomnělo, ale ne z doby nacismu. Odjel jsem z Malty s rukopisem, který potřeboval už jen normální redakci.

Josef Škvorecký
o prvním vydání knihy v roce 1977, únor 2009
2:57 h
2009
Radioservis
Jakub Vítek
CR0814-2

Další tvorba autora

Od stejného vydavatele

Nenávidí zločin, pokud ho k němu jeho ctižádost nedonutí. Audioverze úspěšných detektivních románů Patricie Highsmithové.
Audioverze posledního, posmrtně vydaného románu Jana Balabána (1961-2010). Děj osciluje kolem jedné hlavní události – umírání a smrti otce tří dospělých sourozenců, jež vyvolá tok asociací, reflexí, vzpomínek, úvah, otázek a pochybností, které jsou velice často formulovány v dialozích. Je tu všudypřítomný hovor, snaha a potřeba zeptat se, vyptat se, dobrat se hovorem podstaty –…
Miroslav Moravec exceluje v hlavní roli groteskního příběhu o ctižádostivém herci, který se snažil stihnout víc, než je v lidských silách. Autor této původní rozhlasové hry Jan Vedral za ni získal v roce 1996 cenu v autorské soutěži pořádané Českým rozhlasem.
Když se v roce 1966 objevila na knižních pultech kniha povídek dosud neznámého autora Jamese Herriota, kritika ji označila za nakladatelský zázrak. Povídky, v nichž autor líčil příhody a historky ze své veterinární praxe a zároveň vykresloval svět rázovitých obyvatel Yorkshiru, si podmanily čtenáře svým jemným humorem a životním optimismem. Herriotovi bylo v té době…
Přejít nahoru