Nemocnice, operační sály i malé ordinace soukromých lékařů, to všechno jsou kulisy, do nichž spisovatelé rádi zasazují svoje příběhy. Než se chirurg a anesteziolog Gordon Stanley Ostlere (1921–2017) stal profesionálním spisovatelem Richardem Gordonem, prožil v takovém prostředí velkou řádku let svého života. Potkal mnoho roztodivných lidí, kolegů v bílých pláštích i pacientů. Ze svých zážitků pak čerpal náměty pro sérii knížek, jejichž hlavní postavou byl on sám. A přízeň čtenářů si získal hned po vydání své první knihy Doktor v domě. Jako zkušený anesteziolog do ní totiž přimíchal ten nejvzácnější lék: humor.
Protože Gordon je rodem Brit a navrch Londýňan, je humor jeho doktorských knížek typicky britský. Pro někoho možná suchý, ale za to nepodbízivý, chytrý a autorem rafinovaně kořeněný i erotikou a lehkou morbiditou, která k jisté části „nemocničního provozu“ zkrátka patří.
Po úspěchu Doktora v domě (1952) Gordon lékařskou praxi natrvalo opustil a živil se pouze psaním. Ke své prvotině přidával další knihy zábavných příběhů z medicínského prostředí, až vznikla série čítající bezmála dvacet titulů. Pokračování, v němž zužitkoval své zážitky z praxe lodního lékaře, nazval Doktor na moři a mělo stejný úspěch jako první kniha, podle které se už se točil film s Dirkem Bogardem v hlavní roli. Ve filmu se mihl i sám autor předlohy a jeho role byla vskutku životní: zahrál si anesteziologa.