Zpět

Duna

Duna
V lidském podvědomí je potřeba mít logický vesmír, který dává smysl. Avšak skutečný vesmír je vždy o krok za logikou.
Duna, oceňované a dvakrát zfilmované kultovní dílo sci-fi amerického spisovatele Franka Herberta vychází jako audiokniha. Vyprávění spletitého příběhu se ujal Marek Holý, jehož v úvodu každé kapitoly doprovází Jana Stryková, která pronáší citace z pamětí princezny Irulán.

„Natočit legendární Dunu, ke které jsem se dostal přes výbornou počítačovou hru, to byla výzva a závazek, protože jde bez debat o naši srdeční záležitost. Pokusili jsme se skvělý text okořenit pečlivým zpracováním, přiblížit krutou planetu, nelítostný boj a intriky způsobem, který v posluchači zanechá hlubokou stopu, bude cvičit s jeho emocemi a nakonec ho díky strhujícímu hlasovému herectví i originální hudbě svou atmosférou naprosto odzbrojí a oslní,“ vysvětluje Martin Pilař, ředitel vydavatelství OneHotBook. „Science fiction nás baví a Duna byla v tomto směru naším vysněným projektem: všichni, kteří se na audioknize podíleli, román již dříve četli a měli k němu silný vztah, takže obzvlášť usilovali o výsledek, který bude skutečně stát za to,“ dodává redaktorka vydavatelství Šárka Nováková. 

Příběh vypráví o mocenských bojích uvnitř galaktického Impéria, v nichž jde o ovládnutí planety Arrakis: zdroje vzácného koření – melanže, jež poskytuje zvláštní psychické schopnosti, které umožňují cestování vesmírem. Padišáh císař svěří správu nad Arrakisem a s ní i komplikovanou těžbu neobyčejné látky vévodovi rodu Atreidů. Celá anabáze je ale součástí spiknutí, z něhož se podaří vyváznout jen vévodovu synovi Paulovi a jeho matce, kteří uprchnou do pouště. Jejich jedinou nadějí jsou nedůvěřiví domorodí obyvatelé fremeni, schopní trvale přežít ve vyprahlé pustině. Mohl by Paul Atreides být spasitelem, na kterého tak dlouho čekají?

„Duna je sice žánrová sci-fi záležitost odehrávající se ve vesmírných galaxiích, ale zároveň je to epopej, která vypráví o osudu člověka-proroka, díky čemuž má podstatnou výpovědní hodnotu pro kohokoli. Navíc má výrazný ekologický rozměr. Oslovila mě jako velký román,“ líčí režisér audioknihy Petr Gojda, v čem je podle něj Duna výjimečná. Pro interpreta Marka Holého byl při četbě zásadní také filozofický rozměr románu: „Zapůsobil na mě příběh Paula a jeho dilema, že když bude mít obrovskou moc, může planetu osvobodit, ale také do budoucna hrozí, že síla, kterou uvolnil, jednou nastolí absolutní džihád a naprostou totalitu.“

Příběh sice zprostředkovává vševědoucí vypravěč, ale posluchač má nejblíže k protagonistovi Paulu Atreidovi, jehož vizí je celý nesen. „Narátor musel být někdo, kdo může být zároveň  Muad'Dibem, hlavní postavou – tím klukem, z kterého se stane prorok, jenž dobyde celou galaxii. Navíc když jsme se ve studiu v rámci castingu s Markem sešli poprvé, zjistil jsem, že má sci-fi rád a že má rád přímo Dunu, což bylo rozhodně ku prospěchu věci. A jakmile začal číst, ukázalo se, že je to přesně ten, jehož hlas jsem si v hlavě vysnil, aniž bych ho pořádně osobně znal,“ vzpomíná režisér. A herec dodává: „Řešili jsme spolu, jestli to číst spíš z vypravěčského pohledu, nebo nějak výrazněji hlasově odlišovat jednotlivé postavy. A nakonec jsme dospěli k tomu, že by neznělo dobře, kdybychom charaktery příliš ‘přehrávali’. Výsledný projev totiž ovlivní už samotné charakteristiky těch postav, i když jsou to spíš určité nuance v modulaci hlasu či tempu. Ale o to si pokaždé řekla daná postava sama,“ popisuje herec. 

Nahrávku v režii Petra Gojdy doplňuje osudová a syrová ústřední melodie originální hudby, která temné atmosféře vyprávění dodává sílu nevyhnutelnosti. Rozvážný, ale nekompromisní rytmus pochodového bubnu podpořený přitakávajícím bitím zrádných zvonů, dlouhé a beznadějně se nesoucí tóny trubky, výsměšné hluboké preludování elektrických varhan, výstražný zvuk gongu, nestoudně se culící valcha, svistot větru, šustění, dlouhá echa a nakonec o pomoc volající roh ‒ to všechno vytváří galakticky rozevlátý soundtrack ukotvený fremenskou zemitostí.
text: OneHotBook
autor
Frank Herbert
název
Duna
režie
Petr Gojda
interpret
délka
22:01
vydavatel
rok vydání
2016
obal
Jindřich Loučka
zvuk
Karolína Škápíková
střih
Karolína Škápíková
mastering
Pavel Krch, Jiří Havrlík
výroba
produkce
Martin Pilař
katalogové číslo
AK064