Zpět

Frankenstein

Frankenstein
Ambiciózní doktor Frankenstein stvoří umělou bytost s nadlidskou silou. Tímto “úspěchem” je však zaskočen a svého ohavného díla se zříká. Netvor bezpečně ukryt daleko v horách se učí jazyku, zvyklostem a emocím vlastním lidem. Zpočátku je naivně otevřený a nadšený povahou lidí a jejich schopností lásky. Když se však po několika měsících rozhodne navázat první kontakt s lidským pokolením, jinak zcela dobrosrdečná rodina jej zavrhne stejně, jako to učinil i jeho tvůrce. Netvora začíná sžírat nenávist a vydává se po stezce krvavé pomsty...
Přestože se v audioknize objevuje trojice hlasů, nejedná se o inscenaci, autoři podobně jako u Solaris ponechávají Frankensteina ve své původní délce. Hereckému obsazení v roli Viktora Frankensteina vévodí hlas Petra Pochopa, stálice pražského Divadla D21. Košaté pasáže a popisy krajin, která jsou pro takto letitá díla charakteristická, získávají pod Pochopovým vedením plastickou formu a svojí atmosférou nekompromisně vtahují do děje. Do role netvora se autoři rozhodli, zjevně se špetkou ironie, dosadit podmanivý hlas Roberta Mikluše, který se do širšího povědomí dostal díky internetovému satirickému pořadu Luxus na talíři. Trojici hlasů uzavírá Jan Zadražil v roli ambiciózního kapitána Waltona, který je hnán podobnými tužbami jako nešťastný Frankenstein. Narozdíl od něj má však Walton stále možnost volby, a tím i naději na vlastní záchranu 
 

Původní verze příběhu o Frankensteinovi byla napsána během deštivého léta r. 1816, které trávila Mary Godwinová se svým nastávajícím manželem Percy Bysshe Shelleym na dovolené na Ženevském jezeře, v jehož okolí se velká část románu odehrává. Z původní hříčky se však vyklubal kultovní román, základní stavební kámen hororového žánru, který přežil přes desítky generací. 

Citace z knihy: “Byla jedna hodina po půlnoci, déšť bubnoval neutěšeně do oken a svíčka již dohořívala, když za posledního záblesku světla jsem spatřil, jak můj výtvor otevřel matně žluté oko. Jeho dech byl těžký a údy se mu křečovitě zmítaly.
Jak mám vylíčit své pocity při této úděsné události nebo jak popsat stvůru, kterou jsem s tak nesmírnými strázněmi a obtížemi vytvořil? Údy byly souměrné a rysy v obličeji jsem vybral tak, aby byly krásné. Krásné! Bože můj!”
text: Needles Audiobooks
autor
Mary W. Shelley
název
Frankenstein
režie
Alexandra Bauerová
interpret
Jan Zadražil, Petr Pochop, Robert Mikluš
délka
8:50
vydavatel
Needles Audiobooks
rok vydání
2016