Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Gramotingltangl 1966 – 1967

Gramotingltangl 1966 – 1967
Gramotingltangl 1966 – 1967

Gramotingltangl byl pořad Jiřího Suchého, vysílaný od pondělí 4. října 1965 v podvečer Československým rozhlasem na tehdy novém vlnovém rozsahu velmi krátkých vln. Stále více oblíbená půlhodinka se vysílala až do léta 1968 a jejich celkový počet přesáhl šest stovek.

Vedle Suchého, v tomto pořadu chytrých úvah doplňovaných hudbou z gramofonových desek, k posluchačům promlouval Miroslav Horníček, Ivan Vyskočil a Jiří Šlitr. Několik dílů GTT uváděla i dvojice Šimek + Grossmann. Od října roku 1966 se nepravidelně do léta roku 1967 před rozhlasovým mikrofonem objevoval i Jan Werich, který svým nezaměnitelným způsobem rozvíjel úvahy na nejrůznější témata.

Podvečerních půlhodinek, ve kterých JW vystupoval, bylo více než třicet. Na rozdíl od GTT Jiřího Suchého, kde uváděná hudba byla nedílnou součástí pořadu, ve Werichových předem připravených textech byla jen určitou (i když tehdy – před padesáti lety – ne nezajímavou) výplní. V našem souboru je velká část výplňové hudby odstraněna a důraz je kladen na Werichovo vyprávění. Jeho vystoupení zpravidla končilo uvedením hudby Jaroslava Ježka, resp. skladeb V+W+J. Tyto předěly mezi jednotlivými Gramotingltangly zůstaly proto zachovány.

V archivu Českého rozhlasu se nalezlo 11 půlhodin původních záznamů. Většina ztracených částí je doplněna pro tento komplet amatérskými nahrávkami rozhlasových pořadů z archivu Karla Koliše. Na osmi CD se tak díky Českému rozhlasu a Supraphonu k posluchačům dostává Werichovo vidění světa, jeho vyprávěných myšlenek s charakteristickým vtipem, postřehem, citem a inteligencí tvořivého génia.
 

Kromě pořadů Táto, povídej! jde v těchto Gramotingltanglech o jednu z nejdůležitějších spoluprací Jana Wericha s Československým rozhlasem.

banner 1200x150
text: Supraphon
8:50 h
Jan Werich
2014
Supraphon
Ivan Mikota
SU 6198-2

Další tvorba autora

KORESPONDENCE Jiřího Voskovce a Jana Wericha je jedním z největších projektů historie audioknih. Více než třicet let 20. století v dopisech dvou kamarádů na život a na smrt.
Jan Werich opět jak ho neznáte na novém CD Velké maličkosti. Rozhlasový archiv odhalil další na CD dosud nevydané záznamy s Janem Werichem.
Koncem padesátých let jezdíval Jan Werich na „besedy s pracujícími“ po klubech ROH, vysokoškolských posluchárnách či sanatoriích. Jan Borovička, jenž byl manažerem orchestru Karla Vlacha a zároveň se v Divadle ABC staral o propagaci, pořizoval z těchto besed zvukové záznamy.

Ze stejného žánru

Nápad Milana Waldsteina převést oblíbenou „záchodovou“ knížku Tak to bylo, tak to je do audioknižní podoby se mi líbil, avšak opatrně jsem zvažoval rizika, především pokusy o autorské čtení. Nemám o svém projevu valné mínění a naštěstí režisérka díla, Gabriela Osvaldová mi dala za pravdu, když slyšela krátký úryvek. Volba Davida Matáska pak není výsledkem…
Z několika desítek rozhovorů, jež pořídila s uprchlíky ze Severní Koreje, vybrala česká koreanistka sedm, které nejvýmluvněji zachycují různé aspekty každodenního života v nejuzavřenější zemi světa. A role tazatelky se Nina Špitálníková zhostila také při nahrávání audioknižní verze svého díla. Mezi vybranými respondenty, ztvárněnými sedmičlenným hereckým ansámblem, najdeme vysokoškolskou studentku i důchodkyni, šmelináře i feministku…
Na mimořádnou událost českého kulturního života aspiruje nečekaný objev v archivu Divadla Na zábradlí. Jde o autentický záznam představení hry Milana Kundery Ptákovina, ze 14. ledna 1970, těsně před cenzurním zákazem hry.
Životopis nejsledovanějšího politika dneška. V populárním seriálu ztvárnil roli učitele dějepisu, který se bizarní shodou okolností stal prezidentem Ukrajiny. V reálném životě se jím skutečně stal – a když přišla ruská invaze, dokázal sjednotit vlastní národ i desítky dalších států.

Od stejného vydavatele

Výběr toho nejlepšího z nahrávek pro malé posluchače, který zaujme celou rodinu. Sedm rozmanitých příběhů se známými hrdiny dětských knížek českých autorů. Čtyřlístek, Maxipes Fík, Mach a Šebestová, Spejbl a Hurvínek, Broučci a s nimi postavičky z Krkonošských pohádek a Pohádek o mašinkách.
Deset původních českých detektivních příběhů pro děti s hádankou. Hlavními hrdiny povídek jsou osmiletý Petr a dvanáctiletá Pavla, sourozenci, kteří si říkají "Pátrači". Stávají se svědky nebo přímo účastníky vyšetřování různých kriminálních případů a často napomůžou odhalení pachatele.
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Dramatik, prozaik, jeden z tvůrců avantgardního divadla, herec. Vyrůstal v rodině úředníka. Studoval na reálném gymnáziu v Křemencově ulici v Praze, kde se spřátelil se svým pozdějším uměleckým partnerem a celoživotním přítelem Jiřím Voskovcem.

Recenze této audioknihy

Vždy když se na pulty obchodů dostane nové CD s dosud nevydanými nahrávkami Jana Wericha, mnohý fanoušek zajásá, ale zároveň znejistí: jde skutečně o záznamy dosud nevydané a neslyšené? A pokud ano, do jaké míry je titul dramaturgicky zvládnut? Jestliže se ale objeví rovnou celý komplet, jde doslova o událost.
Přejít nahoru