Zpět

Hvězdy nám nepřály

Hvězdy nám nepřály
Celosvětově úspěšný bestseller amerického spisovatele Johna Greena Hvězdy nám nepřály, jehož filmová adaptace byla v loňském roce uvedena do kin, vychází jako audiokniha v podání Veroniky Kubařové a Matouše Rumla.
„Veronika s Matoušem jsou úžasně sehraní, dobře na sebe reagují a na audioknize je to znát. Navíc si spolu role tragických mladých milenců už vyzkoušeli na jevišti, když ztvárnili ústřední pár v inscenaci Romea a Julie Divadla v Celetné. Takže se ideálně hodili k tomu, aby si zahráli v audio verzi love story, která na Shakespeara evidentně navazuje, ale jejíž osudovost v jedenadvacátém století vyvažuje všudypřítomná ironie,“ uvedla Šárka Nováková, redaktorka vydavatelství OneHotBook.

Šestnáctiletá Hazel Grace (Veronika Kubařová) žije už tři roky s diagnózou rakoviny štítné žlázy, a i když není jisté, jak se bude její stav dál vyvíjet, k vyléčení zrovna nesměřuje. Za tu doby už se na svou nemoc začala dívat s humorem a nejvíc ji mrzí, že se asi nedozví, jak dopadla její oblíbená knížka Císařský neduh, která má otevřený konec. Pak ale na setkání podpůrné skupiny potká okouzlujícího mladíka Augusta Waterse (Matouš Ruml), jemuž se podařilo chorobu překonat a který sdílí její sarkastický pohled na život. Má vůbec smysl se zamilovat, když jste se už smířili s tím, že vaše existence je časovanou bombou, která v dohledné době nevyhnutelně vybuchne? „Je to neskutečné téma ‒ přijmout smrt a přitom vědět, že jsem zatím nestačil nic prožít, protože je mi šestnáct. A hlavně, že láska má na tak krátkou dobu místo v jakémkoli životě; to je síla, která přežije všechno. Od Romea a Julie jsem nic tak silného nečetl. Augustus se zamiloval, dal Hazel vše, co měl: svůj malý okamžik bytí. Je to smutné, ale krásné. Takhle by měl žít každý,“ předkládá svůj pohled Matouš Ruml. Veronika Kubařová, která se chopila role vypravěčky, doplňuje: „Já jsem při čtení tak brečela, že jsem nemohla pokračovat dál. Je to silný příběh, při němž si uvědomíte spoustu věcí. Jsem ráda, že jsem Hazel mohla půjčit svůj hlas. Líbil se mi její způsob uvažování a nadhled nad životem, který má opravdu blízko ke smrti.“
 

Oba herci se v nahrávacím studiu potkali už v loňském roce, kdy spolu natočili dětskou audioknihu Petry Soukupové Bertík a čmuchadlo, nicméně vzhledem k jinému žánru byla odlišná i jejich nová zkušenost. „Byla to změna ve stylu vyprávění. V mém vnitřním pocitu. Bylo to hlubší, snažila jsem se vyprávět jakoby do ucha jedinému posluchači. Citlivě, pomaleji, niterněji,“ vysvětluje Veronika Kubařová. Matouš Ruml, který měl v Bertíkovi na starosti celé vyprávění, zatímco Veronika si užila jen part čmuchadla, si se svou kolegyní tentokrát vyměnil pozice. „Pro mě osobně byl ten rozdíl nejvíc v tom, že jsem četl jen přímé řeči a jen jednu postavu, takže jsem nemusel skákat z vypravěčského tónu do ‘reálu‘. Ale asi nejtěžší pro mě bylo nepřeťápnout ten lehký tón. Ze začátku jsem se dokonce hodně bál ‒ nechtěl jsem, aby to vypadalo, že si z toho dělám srandu,“ prozrazuje herec.
text: OneHotBook
autor
John Green
název
Hvězdy nám nepřály
režie
interpret
délka
7:43
vydavatel
rok vydání
2015
obal
Jindřich Loučka
zvuk
Tomáš Gsöllhofer
střih
Tomáš Gsöllhofer
mastering
Pavel Krch
výroba
produkce
Martin Pilař
katalogové číslo
AK060