Zpět

Jack Reacher: Nevracej se

Jack Reacher: Nevracej se
Jack Reacher, bývalý vojenský policista vycvičený rychle myslet a ještě rychleji jednat, se vrací do hlavního stanu své staré jednotky. Chce se tu setkat s novým velícím důstojníkem, majorem Susan Turnerovou, kterou zná jenom po hlase. Tu ale v kanceláři hlavního vedení nenajde. Aby očistil své i její jméno, musí ji co nejdříve najít, zatímco mu je v patách armáda, FBI, washingtonská policie a čtyři brutální hrdlořezové.
„Jack Reacher je legenda. Postava, jejíž mantra zní ,proveď nejdřív odvetné opatření‘, sype se stejnou samozřejmostí pravý i levý hák nebo vtipné, ironické hlášky. Právě řádně suchý humor, který ale může bolet, posluchače potěší stejně jako mnohá záměrně a zdárně použitá klišé akčních thrillerů. Nikdo se netají s tím, že je to především velká, oddychová a zábavná jízda, která ovšem pod povrchem tepe v chytrém a chytlavém rytmu. To vše je ještě zdůrazněno díky ostré a svižné kadenci pečlivě vybraného interpreta a právě sarkastický přednes Vasila Fridricha vykřesává z ,papírových‘ Reacherových patálií mnohdy skvělý audioknižní nářez.  A tak si v redakci rozhodně říkáme: ,Vracej se, Jacku, budou to Jatka‘, zatímco chystáme další díl s tímto příhodným podtitulem,“ uvedl Martin Pilař, ředitel vydavatelství OneHotBook. V roce 2012 byl na filmová plátna převeden devátý román o Jacku Reacherovi nazvaný Jack Reacher: Poslední výstřel s Tomem Cruisem v hlavní roli. Roku 2016 na snímek navázala další adaptace s podtitulem Nevracej se, která zpracovává události, jež se k posluchačům právě dostávají v audio podobě. 
 

„Bylo to nesmírně dobrodružné a celou dobu jsem Jackovi držel palce, protože je evidentní, že tenhle chlápek rozhodně stojí na té správné straně zákona. Text má v sobě velkou dávku vnitřní dynamiky a mým úkolem bylo, aby se na cestě z knihy na cédéčko nijak neztratila a posluchač si pak mohl užít příběh v adekvátním tempu,“ líčil herec Vasil Fridrich, který se stal hlasem celé série, jíž aktuální audiokniha zahajuje. Interpret, který si postavu vojáka v mluveném slově vyzkoušel už díky titulu Všemi dary obdarovaná (a vojenskou tematiku posluchačům zprostředkoval i v nahrávce Totální rauš), také přiznal, že dosud neviděl filmové adaptace protagonistových příběhů. „Šlo o mé první setkání s hlavní postavou a musím přiznat, že bylo příjemné. Ono je vždycky fajn, když za vás něco hrdinského vykoná někdo, kdo svému řemeslu rozumí. Takže jsem si prožil všechna úskalí tohoto napínavého příběhu, ale pěkně v klidu a pohodlí nahrávacího studia,“ prozradil narátor. A dodal: „Zřejmě každý muž, pokud bude upřímný, přizná, že by si alespoň na chvíli chtěl užít pocit neohroženého hrdiny. Je to přirozená klukovská touha. Být v pravý čas na pravém místě a zjednávat spravedlnost tam, kde se jí právě nedostává. Komu by se to nelíbilo? Jack si získal mé sympatie svou vytrvalostí, šarmem, schopností rychle se rozhodovat a maximální efektivitou každého svého kroku.“ 

Nahrávku doprovází dusající elektronická palba, která kombinuje mnohé z klasických rejstříků moderních syntezátorů, neschází v ní ovšem ani lehce posmutnělý melodický prvek, otevřené horizonty, jednoduché svižné perkuse a prostor. Říznější basové akordy se pošťuchují s mollovou malbou lyričtějšího nápěvu a i v této elektronické podobě odkazují ke klasickému road movie soundtracku. Takhle to má rád Jack!
autor
Lee Child
název
Jack Reacher: Nevracej se
série
Jack Reacher #18
režie
interpret
Vasil Fridrich
délka
12:07
vydavatel
rok vydání
2017
výroba
produkce
Martin Pilař
katalogové číslo
AK124