První zkouškou odvahy pro bojovné mladíky je totiž obtížný úkol: chytit a ochočit si draka. Škyťák se však v dětství coby potenciální následník příliš nepředvedl; byl hochem nemotorným, nevysokým a nešikovným, více než svaly se snažil používat důvtip. Nicméně jeho chabý úlovek – mrňavý a bezzubý dráček – ukáže, že se v něm (stejně jako v jeho „krotiteli“) možná skrývá víc, než je na první pohled patrné. Začíná báječné dobrodružství plné strašlivých netvorů, zbrusu nových metod výcviku draků a spousty legrace…
První díl dětské série Škyťák Šelmovská Štika III. od anglické spisovatelky Cressidy Cowell, který se stal také předlohou stejnojmenného úspěšného animovaného filmu z roku 2010 i jeho pokračování Jak vycvičit draka 2 (2014), na něž by měl navazovat třetí film, vychází jako audiokniha Jak vycvičit draka, v podání Davida Novotného. Ostřílený interpret je rovněž hlasem audioknižní řady s Doktorem Proktorem, jejíž třetí díl čerstvě obdržel cenu Audiokniha roku 2016: Nejlepší audiokniha pro děti a mládež. „Nahrát ‘Škyťáka’ a jeho partu, zaznamenat dobrodružství malých Vikingů z kmene Chlupatých chuligánů, to je pro nás pro kluky vlastně povinnost – a že tohle dobrodružství baví i holky dokládá přítomnost režisérky, zvukařky i nadšení redaktorek. Můžeme samozřejmě tvrdit, že tak činíme pro naše děti, ale zcela upřímně, někde v nás zkrátka vykukuje rošťák, kterého takové věci stále baví. A kdo jiný by měl za všechny ty malé zrzavé chytrolíny, drsné a vousaté válečníky a ‘hrůzu’ nahánějící draky promlouvat, než stejně zapálený Viking z Dejvic a Smíchova David Novotný?“ uvedl Martin Pilař, ředitel vydavatelství OneHotBook. A dodal: „Proč si nakonec tak okouzlující vyprávění nedopřát při společném poslechu se svou mladou krví, nástupcem, dalším malým rozumbradou či neohroženou bojovnicí, kteří opravdu nutně potřebují vědět, jak to s tím ochočením Bezzubky vlastně bylo. Stmelující zážitek je na tom to nejlepší, takže se samozřejmě chystáme pokračovat v celé řadě, která čítá až deset knih.“
„Je to příběh z prostředí drsných Vikingů, takže jsem se vždycky těšil, až bude mluvit hlavní hrdina Škyťák, který se trochu vymyká. Všichni ostatní jsou mužní, chlupatí, zarostlí, uřvaní, samé vousy a přilbice. Jeden mluví hlubokým hlasem, další ještě hlubším a pak nastoupí stvoření, které mluví ještě hlouběji… To pak není úplně jednoduché, sáhnout do takových hlasových hlubin. Ale jinak je to pěkná přehlídka vtipných postav,“ líčí interpret audioknihy David Novotný. A doplňuje: „Občas nám v charakterizaci napomáhaly i ilustrace. Třeba protagonistova soka Šušnibora jsme ztvárnili jako hodně nafoukaného a protože má na obrázku obrovské nosní dírky, tak při hovoru pofrkává. Navíc mluví i draci, trochu dodýchávají, jakoby syčí. Postupně mě zkrátka napadalo, jak by která postava mohla mluvit a pak jsme si v konzultaci s režisérkou i zvukařkou říkali, jak to uděláme. Dráček Bezzubka mi nakonec maličko připomínal jednoho skřítka z filmu Ronja, dcera loupežníka. Je to takový rozmazlený tvoreček, často se různě ofrňuje. Navíc jsem si i zazpíval.“ A jak vnímá oblíbený narátor rozdíly mezi četbou pro dospělé a pro děti? „Po třech hodinách vyprávění pro děti jsem vyčerpaný stejně jako po třech hodinách četby pro dospělé, ale jinak. Pro děti mě vysílí to, jak měním jednotlivé hlasy, přemýšlím o nich. U audioknihy pro dospělé mě unaví samotné množství textu, že už dlouho hraju a mluvím. Když čtu pro dospělé, tak vlastně čtu ženě a svým blízkým, a když pro děti, tak vyprávím svým dětem – takže obojí dělám s láskou,“ prozrazuje herec.
Malé Vikingy při jejich dobrodružství doprovází veselá a výrazně rytmizovaná pochodová melodie, hravý „hymnus“, který není problém si zapamatovat a broukat spolu s vousatými válečníky a ochmýřeními bojovníky. Tempo udává rozvážný tympán, jejž nedočkavě popohánějí údery do pochodových bubínků, popichují švitořivé píšťalky, které si skočně prozpěvují a spolu s houslemi malují hlavní melodickou linku skladeb.