Zpět

Jak zamotat dračí příběh

Jak zamotat dračí příběh
V pátém díle svých pamětí musí Škyťák Šelmovská Štika III. odvrátit výbuch sopky na ostrově Lávolumpů, která už pěkně dlouho hřímá. Pokud vulkán exploduje, vylíhnou se z vajec hrůzní hubivci. Zabránit tomu může jen ohnikam, který je třeba vrátit do jícnu kráteru. Ale jako na potvoru ho zrovna někdo ukradl. Podaří se ho Škyťákovi najít a zachránit vikinské kmeny před strašnými šavlovitými drápy sopečných nestvůr?
„Škyťák je napsaný a vyprávěný tak, že se v průběhu série stává nejlepším kamarádem posluchače, který se bez něj už nedokáže obejít. Ale jak jsou příběhy Cressidy Cowell zábavné, tak je jejich audioknižní provedení prostě neodolatelné. Kdo jednou slyšel Davida Novotného mluvit dracky, hovořit za Rybinohu nebo zpívat vikinské písně, ten s nedočkavostí vyhlíží další díly. Aktuálně si lze audio sérii zpestřit i návštěvou nové filmové adaptace, ale humor, který generuje interpretace našeho vypravěče, je podle mě jedinečný, dost možná i na mezinárodní úrovni,“ prozrazuje Šárka Jančíková, redaktorka vydavatelství OneHotBook.
 

Vypravěč David Novotný se po pěti audioknihách ve vikinském světě už zabydlel, neobešlo se to ovšem bez jistých úskalí. „Audioknížky pro děti podle mě potřebují trochu jiný ,nátisk‘ než ty dospělácké, protože malí posluchači mají rádi, když každá postavička mluví trochu jinak, aby se v tom na první poslech vyznali. Ale Škyťák je přece jenom Viking mezi samými Vikingy, jsou to hromotlucká chlapiska, nechybí jeho táta, pak děda, člověk je mluví hlubším a hlubším hlasem… A pak přijde na scénu jeden drak, druhý drak, jeho děda, jeho praděda, až se tam objeví největší příšera na celém světě, a to už sahám opravdu do nejhlubších hlubin svého hlasu – načež do příběhu vstoupí netvor, který i ,toho největšího‘ sežere. Je to každopádně výzva,“ líčí David Novotný. A dodává: „Pak používáme také různá specifika a vady řeči, ale někdy už si to musíme připomenout a znovu si nahrávku pustit, jak jsme tu figuru dělali minule. Máme už zkrátka databázi hlasů, aby se v tom vyznaly nejen děti, ale i my.“ Projevy jednotlivých protagonistů vnikají ve spolupráci. „Text si vždycky jednou pořádně přečtu, ale nedělám si do něj žádné poznámky, v interpretaci mám rád jistou čerstvost. Pak počkám, s čím přijde paní režisérka, něco napoví už sám text, nějaký nápad přinesu sám, na něčem se domluvíme, něco je mi podstrčeno a pustíme se do toho,“ shrnuje postup narátor.

Dobrodružství svérázných bojovníků doprovází v odvážném tempu původní hymnické opusy plné silných a chlapáckých melodií, korunovaných hrubě tesanými hrdinskými texty, které z plných plic a s chutí nesmírnou (a láskou vesmírnou) pějí celé chóry vousatých i ochmýřených válečníků a válečnic. Dynamické momenty střídají sametově jemné a hřejivě přítulné písně i předěly.
text: OneHotBook
autor
Cressida Cowell
název
Jak zamotat dračí příběh
série
Škyťák Šelmovská Štika III. #5
režie
interpret
délka
4:04
vydavatel
rok vydání
2019
produkce
Martin Pilař
katalogové číslo
AK242