Příběh je volným pokračováním předchozích titulů Jak správně mluvit dracky, Jak se stát pirátem a Jak vycvičit draka, který se stal předlohou úspěšného animovaného filmu z roku 2010 i jeho pokračování Jak vycvičit draka 2 (2014), na něž v únoru 2019 naváže třetí snímek.
„Mám dojem, že se mi Škyťák líbí díl po dílu víc a víc. První díl byl trochu zatížený posláním, že slabý, úplně obyčejný a v kolektivu neoblíbený hoch se může státi hrdinou. Když autorka postupem psaní přestala mít potřebu tezi naplňovat, vybylo jí víc času, aby si hrála. A tak na toboganu fantazie čím dál víc fičíme vikingským světem a užíváme si ho,“ líčí vývoj svého vztahu k látce Jitka Škápíková, „kmenová“ režisérka vydavatelství OneHotBook. A dodává: „David si rochní v poloze, ve které se ubydlel už při Doktoru Proktorovi, a daří se mu v ní skvěle. A je s podivem, že do mozaiky hlasů, které v obou opusech vystřídal, je stále možné přidávat další – zdá se, že šíře jeho interpretačních možností je snad nekonečná. Aby se nám to všechno nepletlo, máme databázi hlasů postaviček, které se zatím ve škyťákovské sérii vyskytly, a při hledání dalších se k nim vracíme.“
Vypravěč David Novotný už je po četbě čtyř dílů série prakticky rodilý Viking. „Škyťák se mi líbí jako figurka, i když je to trošku Mirek Dušín. On je ten, o kterém všichni vědí, posluchači i já, že to musí celé přežít a spojit od první knížky po poslední, čili je prostě nedotknutelný a my víme, že ze všeho, co se mu děje, se dostane. Je to netypický hrdina, možná i trochu proti své vůli. Mezi všemi těmi neurvalými hromotluky, kteří jsou hlavně svalnatí a umějí hodně řvát, má on fištróna. Navíc si k sobě charitativně přidružil kamaráda Rybinohu, který je takový dýchavičný nemotora. Škyťák má taky nejmenšího dráčka ze všech, takže má na čele napsáno ,jsem lúzr‘, ale přesto díky svému způsobu uvažování dokáže všechno vyřešit. To je dycinky zábavné,“ popisuje herec. A dodává: „Objevují se nové výrazné postavy, ale některé se nám i vracejí. To ale nemůžu prozradit, protože se znovu objevuje jedna velice zajímavá a podlá figura. Oživením je Kamikazi, která vystupovala už v předchozím díle – je výjimečná tím, že je tam jediná holčička. Je tam ještě pár saní, pár ženských draků, ovšem jinak jsou všechny audioknihy se Škyťákem ryze chlapská věc – žijí na ostrově, je to dobrodružné, jsou tam hlavně mužští, ale píše to ženská. Je zajímavé, až obdivuhodné, jak fantazie autorky umí klukovské myšlení. Když se do toho nořím, tak přemýšlím, kde to Cressida Cowell bere. Ty klukovské duše dokázala pěkně vystihnout, v tom je šikovná…, i když taky znám holky, co lezly po stromech a hrály s námi fočus.“
Dobrodružství malých válečníků doprovází v nebojácném tempu původní hymnické opusy plné silných a chlapáckých melodií, dynamických momentů gradovaných perkusemi, hrdinských popěvků a vítězných fanfár, které doplňují sametově jemné a hřejivě přítulné písně i předěly.