Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Jarmilka

Jarmilka
Jarmilka

Působivý příběh svačinářky Jarmilky z kladenské Poldovky padesátých let minulého století, kde se tehdy setkávali dělníci z povolání, dělníci z donucení i vězni.

..a závodní rozhlas shůry nám svítí na cestu: ..a tak jsme nastoupili cestu ke šťastné budoucnosti, jen musíme všichni dělat, je to naše.. Jarmilka stáčí hlavu tím směrem a křičí do nebe: Jděte do prdele, kecálisti.. to já jdu ke šťastný budoucnosti!.. šla jsem si koupit kočárek, ale čtyři tisíce a kde vzít a nekrást?.. A kde vezmu prádýlko kecálisti.. Ale hlas shůry neslyšel Jarmilčin hlas a pokračoval: ..máme nejlepší platy, nejlepší pojištění na světě a proto už z vděčnosti musíme více vyrábět.. Ale Jarmilka opět křičí vzhůru: ..Cože? Co to tam blafáš? ..já mám dvanáct korun na hodinu a ještě jste mne teď okradli o lístky, a na co sáhnu stojí samý tácy.. Avšak tentýž hlas, ale už z jiného ampliónu, nám kráčí vstříc: ..musíme státi v jednom šiku pod praporečníkem míru.. A Jarmilka se tak pěkně na mne podívala a řekla: Von tomu hlasu člověk nemůže utýct..“ Sebrané spisy BH, svazek 3, str. 96
 

Psal se rok 1949 a do národního podniku Obchodní domy dorazila budovatelská kampaň „70 000 do výroby“. Pětatřicetiletý svobodný právník JUDr. Bohumil Hrabal měl zrovna svého kancelářského života tak akorát a rozhodl se změnit sám sebe tím, že změní svoji životní pozici. Nastupuje tedy k tavicím pecím oceláren SONP Kladno. Za půl roku také definitivně mění svůj podnájem v Jáchymově ulici na Praze 1 za bývalou kovářskou dílnu v Praze-Libni, v ulici Na Hrázi čp. 326.

Novelu Jarmilka natloukl Hrabal do psacího stroje bez háčků a čárek v roce 1952. Každý den vstával v půl čtvrté ráno a jezdil do hutí na Kladno, odpoledne se vracel zpátky, aby pak spolu s přáteli vedl řeči o umění, o literatuře, aby na dvorku před svým bytem psal oslněný sluncem, chodil se koupat do Vltavy nebo v zimě topil dřevem v kamnech a pak do noci pil pivo za pivem. Z právníka, básníka, ovlivněného surrealismem, se stal dělník, spisovatel nové poetiky. Posluchač a zapisovatel hovorů lidí, reportér fabriky. Ale zbytečně přesný, zbytečně syrový. Novela ze skutečně dělnického prostředí nebyla raději puštěna do prvního vydaného souboru Hrabalových povídek Hovory lidí v roce 1956. Cenzura Jarmilku v plné síle a beze změn nepustila ani později. Poprvé se tak v původní verzi objevila až v roce 1992 jako součást vydávaných Sebraných spisů Bohumila Hrabala v nakladatelství Pražská imaginace.

text: Radoservis, Tomáš Weiss
1:52 h
2013
Radioservis
Aleš Vrzák
CR0666-2

Další tvorba autora

Tragikomický příběh mladého železničáře Miloše Hrmy na pozadí událostí druhé světové války je obecně známý hlavně díky filmové verzi režiséra Jiřího Menzela z roku 1966 ověnčené Oscarem. Nyní máte možnost poslechnout si rozhlasovou nahrávku z roku 2015 v režii Aleše Vrzáka.
Jedna z nejznámějších novel Bohumila Hrabala vypráví ústy půvabné manželky správce pivovaru o svérázném strýci Pepinovi i o životě v Nymburku v době, kdy docházelo k velkým průmyslovým objevům.
Devítidílná povídka v podání Oldřicha Kaisera nás zavede do roku 1947, doby, kdy narůstá strach z likvidace drobných živností a tak je tak snadné nalákat malé obchodníky a řemeslníky na pojištění „Opory ve stáří“. Groteskní příběhy party falešných pojišťováků, kteří nakonec sami naletí..
Bohumil Hrabal (28.3.1914 – 3.2.1997) – génius české krátké prózy, který by se letos dožil 100 let. Enfant terrible – zbožňovaný i nenáviděný, často nepochopený.

Ze stejného žánru

Todd Bowden zjistí, že v sousedství žije Kurt Dussander, který se skrývá pod cizím jménem. Chlapec zločince pozná a nabídne mu dohodu za mlčenlivost. Odměnou mu bude vyprávění o tom, co se opravdu dělo v koncentračních táborech za druhé světové války.
Dominik opatrně sbírá sníh do sáčku, aby v mrazáku uchoval jeho přítomnost. Jenže ta je stejně prchavá jako život špinavého kluka, kterého Dominik vídá jako zjevení každou noc u postele. Pokoj, v němž si ve 20.

Od stejného vydavatele

Popelka opatrně slezl z autobusu a šel k bedně. Byla to velká, šedě natřená, bedna, jedna z těch, co stojí tu a tam na rozcestích, aby metaři měli odkud brát písek. V pozadí se zvedal velký třípatrový dům, úplně tmavý. Popelka došel k bedně, zvedl víko a hmátl po paměti dovnitř. Jeho roztažená ruka se…
Další záhada z pera královny detektivek. Kam zmizel vzácný rubín, kdo je nesprávný ženich, co je divného na vánočním pudingu a kam zmizela mrtvola – po tom všem bude pátrat Hercule Poirot.
Český rozhlas vrátil po šedesáti letech na rozhlasové jeviště jednu z nejslavnějších her všech dob Cyrano de Bergerac. Titulní roli hrdého gaskoňského bouřliváka, který svůj širák v souboji odhazuje v dál, ale před ženami se skrývá pod balkónem, převzal po Karlu Högerovi vynikající Jiří Langmajer.
Audioverze unikátní knížky, která vychází při příležitosti padesáti let Divadla Járy Cimrmana, přibližuje neznámou tvář nejslavnějšího českého divadelního souboru.
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Vystudoval práva, ale po řadu let vykonával nejrůznější manuální zaměstnání: byl sladovníkem v pivovaru, dělníkem na železnici, pojišťovacím agentem, pracoval u vysokých pecí, ve sběrných surovinách i jako kulisák v libeňském divadle, nedaleko něhož bydlel.

Recenze této audioknihy

Český rozhlas v rámci celoročního projektu Rozhlasový rok a v rámci cyklu Česká próza, vysílaného v pravidelné četbě na pokračování, nastudoval řádku současných titulů, ale i takových, které vycházely v letech šedesátých či na počátku let sedmdesátých a nebyly dosud zvukově nastudovány. Jednou z realizací je i čtení z novely Jarmilka Bohumila Hrabala. Premiéra se…
Přejít nahoru