Letošní trilogie k 700. výročí narození Karla IV. je završena třetí audioknihou Císař a synové od spisovatele a muzikologa Josefa Bernarda Prokopa. K četbě nahrávky po prvních dvou úspěšných dílech Tajný deník i Císař a císařovna vydavatelství OneHotBook opět přizvalo herce Jiřího Dvořáka.
„Snažím se psychologicky obsáhnout přemýšlení lidí dané doby – o čem uvažují, jak jednají. O čem přemýšlel Karel IV., proč dělal, co dělal. Nechtěl jsem vyprávět o tom, že si sedl a něco podepsal… ale proč k tomu došlo, jaké měl důvody, z čeho to vycházelo, co mu pomohlo a co mu naopak bránilo některé záměry uskutečnit,“ prohlásil autor Josef Bernard Prokop. „Trilogie o Karlovi IV., kterou zároveň s třetím dílem vydáváme také jako komplet ve výpravné sběratelské edici, jež obsahuje přes 31 hodin vyprávění, je tímto sice u konce, ale celá Lucemburská pentalogie bude pokračovat příští rok životními příběhy Václava i Zikmunda,“ uvedl Martin Pilař, ředitel vydavatelství OneHotBook.
Jaká byla četba tří audioknih odehrávající se v historickém období pro interpreta Jiřího Dvořáka? „Já se vždycky rád nechávám překvapovat a vést i strhnout samotným příběhem. Dikce by ovšem měla být vždy velmi dobrá, ne-li perfektní. Jiná otázka je samozřejmě výraz. Četba historického románu je odlišná snad jen v pochopení doby, ve schopnosti představit si kontext, ve vytvoření si vlastního světa po boku těch, o kterých čtete. O odvaze být s nimi na místech, která popisují,“ přibližuje herec, jehož vypravěčský výkon překvapil i samotného autora knih. „Jiří Dvořák má krásný hlas a dokáže s ním zázraky, ale nejprve jsem si ho jako Karla IV. neuměl představit, měl jsem ho zafixovaného v rošťáčtější poloze, třeba jako dabéra Castla v seriálu Castle na zabití, než jako vážného panovníka. Ale zvládl to na jedničku s hvězdičkou ‒ aby ze mě promluvil kantor,“ prozrazuje spisovatel Josef Bernard Prokop, který celou trilogii doporučuje i jako vánoční dárek (sám audioknihy věnoval své mamince).
„První díl začíná v roce 1363, kdy se Karel počtvrté a naposledy ženil, s Alžbětou Pomořanskou, a kdy ho navštívil Guillaume de Machaut, což je skutečná historická postava a opravdu v té době v Praze byl. Ten mu vypráví o starých časech, takže se vracíme dozadu a dozvídáme se o době před Karlovým narozením, přes jeho dětství až do jeho nástupu na český královský a římský císařský trůn v roce 1346. A zaznamenává i jeho svatbu. Druhý díl mapuje zhruba období od roku 1363 do roku 1369 – tedy čas, kdy královna Alžběta byla korunována v Římě císařovnou a došlo ke spoustě událostí, třeba k narození Zikmunda, v říši se odehrávaly i nejrůznější boje. Třetí díl vyměřuje od roku 1369 poslední dekádu Karlova života: jeho poslední cestu do Paříže a jeho boj o zvolení Václava na římský trůn. Je nutno říci, že prvorozeného Václava protěžoval, ale Zikmunda moc ne. O Zikmundovi sice samozřejmě mluvil a také s ním počítal, ale… a i to se snažím reflektovat: Kdyby Václava trochu méně ’vodil za ručičku‘ a tolik mu neumetal cestičku, nebo kdyby naopak více stál za Zikmundem, mohlo to všechno dopadnout jinak. Jak to dál bylo s oběma syny, to pak líčím v dalších dvou vydaných knihách, na které se příští rok těším i audioknižně,“ nastínil autor stručné shrnutí pro potenciální posluchače audioknih i čtenáře knih.
Nahrávku v režii Michala Bureše doprovází hudba skupiny Řemdih z eponymního alba. Kapela se zabývá středověkou muzikou ve všech jejích polohách od dvorských tanců přes pijácké a milostné písně až po duchovní vícehlasé zpěvy, čímž živě dobarvuje atmosféru Karlova dvora a jeho doby.