Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

KORESPONDENCE

KORESPONDENCE
KORESPONDENCE

KORESPONDENCE Jiřího Voskovce a Jana Wericha je jedním z největších projektů historie audioknih. Více než třicet let 20. století v dopisech dvou kamarádů na život a na smrt.

V celkem 561 dopisech se dva legendární klauni představují tak, jak je neznáme. Prožívají přes oceán všechny své pracovní úspěchy i nezdary a osobní tragédie. Nechybí ani přesný popis boje se státní mocí na obou stranách Atlantiku. Voskovec je po příjezdu do USA zatčen a několik měsíců vězněn a vyšetřován v době amerického boje proti komunismu. Werich pro změnu bojuje s komunistickým režimem, který mu podle zakazuje dělat svou profesi. Jeho otevřené dopisy na tehdejší Ministerstva kultury či vnitra jsou součástí nahrávky.

Celou korespondencí se jako neviditelná nit táhne snaha potkat se, hrát spolu divadlo nebo točit film. Několikrát je taková situace už velmi blízko. Své plány s nimi mělo hned několik slovutných režisérů – Jasný, Kadár i Miloš Forman. Bohužel, nikdy ke vzájemné spolupráci už nedošlo.

S přibývajícím čase se v dopisech téma spolupráce mění téma nemoci a stáří. A končí téměř antickou tragédií, kdy během několika měsíců zemře Werichova žena Zdenka, dcera Jana a nakonec i sám Jan Werich.

Celá nahrávka je zakončena dojemným vyznáním Jiřího Voskovce Můj kamarád Jan Werich.

banner 1200x150

Audiokniha vznikala postupně po dobu téměř čtyř roků. Rolí Jana Wericha, Jiřího Voskovce a Zdenky Werichové se fantastickým způsobem ujali Norbert Lichý, Václav Knop a Daniela Kolářová. Hudbou na motivy skladeb Jaroslava Ježka doplnil Raven. Autorkou obalu je výtvarnice Petra Dufková, jejíž tvorbu můžete znát z vizuálů nadnárodních firem Cartier, Swarovski, Yves Rocher aj. Britské prestižní vydavatelství Laurence King Publishing ji zařadilo mezi 20 nejvýznamnějších ilustrátorů světa.

Objemem největší audiokniha všech dob. 30 let 20. století v osobních postojích a názorech dvou nerozlučných kamarádů, mezi které postavil komunistický režim železnou oponu. 561 dopisů o životě, politice, kultuře a všech osobních radostech a strastech. Životní výkony Norberta Lichého (Werich) a Václava Knopa (Voskovec) doplňuje nezaměnitelným způsobem Daniela Kolářová jako Zdenka Werichová.  

68:33 h
2023
Tebenas
Autobiografie a biografie

Další tvorba autora

Ze stejného žánru

Životopisný román o králi šumavských převaděčů snímá z Josefa Hasila (1924–2019) legendární masku fantoma pohraničníků a estébáků. Na pozadí ponurých let 1948–1951 líčí autor dozrání bednářského učně, sukničkáře a fanfaróna v nepřítele režimu, který od únorového puče pomáhal v uniformě strážmistra SNB „kopečkářům“ na Západ. Přestože byl prozrazen a komunisté mu vyměřili osud mukla, podařilo…
Nebýt nedlouhé zmínky v prastaré kronice tak řečeného Fredegara, možná bychom ani nevěděli, že francký kupec a později první známý český král vůbec existoval. Dokázal, co nikdo před ním a málokdo po něm – sjednotit naše předky, dát zemi pevné postavení mezi evropskými královstvími, získat jí respekt a celých třiatřicet let v jejím čele moudře…
Dvanáct obsažných rozhovorů Jiřího Janouška, v nichž se Jan Werich nedlouho před smrtí ohlížel za svým životem, v knižní podobě doplňují dobová svědectví a komentáře lidí, kteří mu byli nablízku, zejména Jiřího Voskovce, Miroslava Horníčka a Miloše Kopeckého, ale také lékařů, kteří ho ošetřovali nebo spoluhráčů mariáše.
Příběh nejslavnějšího švédského startupu. To, jakým způsobem dnes posloucháme hudbu se zdá samozřejmostí, vývoj současných možností avšak trval téměř dvě desetiletí. A není u konce. Hledání investorů, boj o práva, vyjednávání s Markem Zuckerbergem, vstup na akciové trhy, v této knize najdete všechno to, co se skrývá na cestě od geniálního nápadu až k dominantnímu…

Od stejného vydavatele

Velká vlaková loupež a smrt mladé dívky. Souvislosti odhaluje major Kalaš. Série C-L patří k nejúspěšnějším dílům mistra české detektivky Eduarda Fikera. V roce 1970 se stala předlohou filmu Na kolejích čeká vrah, který natočil režisér Josef Mach s Jiřím Sovákem v hlavní roli.
Legenda české detektivní tvorby Roman Cílek vydává již několik let edici detektivních povídek, ke kterým čerpá inspiraci studiem policejních spisů. Na poměrně malé ploše dokáže dramaticky popsat celý případ tak, aby si chytrý čtenář přišel na své a dokázal spolu s hlavním vyšetřovatelem nalézt cestu k pachateli.
Na podzim roku 1934 se v malém hotýlku Záhoří u Svatojánských proudů ubytuje německý inženýr Rudolf Formis a z vlastnoručně vyrobené tajné vysílačky zahájí pravidelné protinacistické rozhlasové vysílání do své někdejší vlasti. Přímo z nejvyšších kruhů zazní jednoznačný rozkaz – vypátrat a umlčet. Rozběhne se dramatický hon na osamoceného člověka, který se postavil velkému zlu.
Je to příběh tiše prožívané bolesti a smíření. Jankův děda umírá s vědomím, že páchané zlo v posledku ničí více ty, kteří jej páchají nebo kteří mu třeba jen nečinně přihlížejí, a to bez ohledu na konkrétní dobu. A je to samozřejmě i příběh vyznání, lásky vnuka ke svému dědovi. Právě v těchto ohledech je…
1 2 3 8
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Dramatik, prozaik, jeden z tvůrců avantgardního divadla, herec. Vyrůstal v rodině úředníka. Studoval na reálném gymnáziu v Křemencově ulici v Praze, kde se spřátelil se svým pozdějším uměleckým partnerem a celoživotním přítelem Jiřím Voskovcem.

Recenze této audioknihy

Vydané svazky korespondence různých literátů, vědců, herců či politiků zajímají většinou pouze odborníky z daných oborů nebo sběratele fakt a faktíček, případně bulvárních informací, které tu a tam autoři soukromých dopisů zakleli do svých řádků. V případě Korespondence Jiřího Voskovce a Jana Wericha, kterou ve třech svazcích vydalo nakladatelství Akropolis (ve spolupráci s nadací Medy…
Přejít nahoru