Zpět

Lidský faktor

Lidský faktor
Strhující příběh, jehož hlavní hrdina – příslušník britské tajné služby – pracuje pro ruskou špionáž. V prostředí, kterému vládne utajení, nebezpečí a lidská nedůvěra. A kde největším rizikem je lidskost.
„Dramatizaci románu Grahama Greena Lidský faktor jsme točili v květnu 1993 v režii Jana Bergera. U mikrofonu se sešla výsostná společnost kolegů, v hlavní roli Jiří Adamíra, a já jsem se těšila na každý den, kdy jsme se scházeli ve studiu 6 Českého rozhlasu. Byla to neskutečná doba, intenzivně žitý čas, milosrdný dar osudu. Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Díly četby jsou uvedeny citací Josepha Conrada: „Vím jen to, že ten, kdo si vytvoří nějaké pouto, je ztracen. Do jeho duše už vnikl zárodek zkázy.“ Téma, které se vznášelo nad hlavními hrdiny v situacích románu i nad námi. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová
 

Henry Graham Greene (1904 Anglie –1991 Švýcarsko) byl jedním z nejvýznamnějších romanopisců 20. století. Psal také povídky, eseje, divadelní hry, scénáře, literární a filmové kritiky. Nějaký čas pracoval jako novinář a po určitou dobu byl dokonce zaměstnancem ministerstva zahraničí a agentem britské tajné služby. Jeho příběhy kombinují epiku s morálními a náboženskými otázkami z neortodoxně katolické perspektivy. Témata jeho děl mají společného jmenovatele v hlubokém, věčně pochybujícím, především však v osvobozujícím básnickém pohledu na člověka z hlediska spisovatelova základního atributu lidství – svědomí.

Greenovy příběhy jsou typické více rovinami. Obsahují často dobrodružná, detektivní či politická témata, dominují však filozofická a mravní či náboženská dilemata. Pro životní a spisovatelský postoj Grahama Greena je příznačné, že vždy stál na straně těch, kdo jsou v rozporu s vládnoucím establishmentem, odsoudil španělského generála Franca, stejně vehementně a jednoznačně vystupoval proti americké válce ve Vietnamu, iktátorským režimům v Latinské Americe, vojenské okupaci Československa v roce 1968 a proti porušování lidských práv kdekoli na světě.
 
Román Lidský faktor (1978), napínavý příběh se špionážní tématikou, se dočkal už rok po svém vzniku filmového zpracování. Pro svou dramatičnost a společenskou výpověď oslovil i redakci rozhlasových her a dokumentu Českého rozhlasu. Ve zpracování Josefa Hlavničky pod režijním vedením Jana Bergera byl natočen v roce 1993 jako osmidílný seriál a nyní vychází již podruhé na CD (poprvé v roce 2008 jako 4CD). Znovu tak můžete slyšet strhující příběh, jehož hlavní hrdina – příslušník britské tajné služby – pracuje pro ruskou špionáž. V prostředí, kterému vládne utajení, nebezpečí a lidská nedůvěra. A kde největším rizikem je lidskost. Velkou zásluhu na kvalitě rozhlasové dramatizace mají hlavní představitelé Jiří Adamíra a Hana Maciuchová.
text: Saša Vebrová, Radioservis
autor
Graham Greene
úprava
Josef Hlavnička
název
Lidský faktor
režie
Jan Berger
interpret
Hana Maciuchová, Jiří Adamíra, Vít Ondračka, Jan Novotný, Vladimír Ráž, Luděk Munzar, Ladislav Frej, Jaroslava Adamová, Miloš Hlavica, Veronika Freimanová, Pavel Rímský, Zdeněk Řehoř, Jiří Zahajský, Dana Batulková, Stella Zázvorková, Radoslav Brzobohatý, Ivan Trojan a další
délka
4:14
vydavatel
rok vydání
2018
hudba
Emil Viklický
obal
Václav Kučera, Petra Míková
zvuk
Jiří Fuhrman, Jiří Binek
mastering
ADK Prague
produkce
Bohdana Pfannová
katalogové číslo
CR0930-2