„Dramatizaci románu Grahama Greena Lidský faktor jsme točili v květnu 1993 v režii Jana Bergera. U mikrofonu se sešla výsostná společnost kolegů, v hlavní roli Jiří Adamíra, a já jsem se těšila na každý den, kdy jsme se scházeli ve studiu 6 Českého rozhlasu. Byla to neskutečná doba, intenzivně žitý čas, milosrdný dar osudu. Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Díly četby jsou uvedeny citací Josepha Conrada: „Vím jen to, že ten, kdo si vytvoří nějaké pouto, je ztracen. Do jeho duše už vnikl zárodek zkázy.“ Téma, které se vznášelo nad hlavními hrdiny v situacích románu i nad námi. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová
Henry Graham Greene (1904 Anglie –1991 Švýcarsko) byl jedním z nejvýznamnějších romanopisců 20. století. Psal také povídky, eseje, divadelní hry, scénáře, literární a filmové kritiky. Nějaký čas pracoval jako novinář a po určitou dobu byl dokonce zaměstnancem ministerstva zahraničí a agentem britské tajné služby. Jeho příběhy kombinují epiku s morálními a náboženskými otázkami z neortodoxně katolické perspektivy. Témata jeho děl mají společného jmenovatele v hlubokém, věčně pochybujícím, především však v osvobozujícím básnickém pohledu na člověka z hlediska spisovatelova základního atributu lidství – svědomí.
Greenovy příběhy jsou typické více rovinami. Obsahují často dobrodružná, detektivní či politická témata, dominují však filozofická a mravní či náboženská dilemata. Pro životní a spisovatelský postoj Grahama Greena je příznačné, že vždy stál na straně těch, kdo jsou v rozporu s vládnoucím establishmentem, odsoudil španělského generála Franca, stejně vehementně a jednoznačně vystupoval proti americké válce ve Vietnamu, iktátorským režimům v Latinské Americe, vojenské okupaci Československa v roce 1968 a proti porušování lidských práv kdekoli na světě.