Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Listopád

Listopád
Listopád

„Socialismus neskončil, socialismus trvá,“ mohlo by se v Československu roku 2019 zpívat u příležitosti oslav třicetiletého výročí potlačení prodemokratické kontrarevoluce. Alternativní historii uplynulých tří dekád prožívají hrdinové nového románu Aleny Mornštajnové, jejichž svět se od dob takzvané normalizace příliš nezměnil – a jestli přece, tak jenom k horšímu. Marii účast na listopadových demonstracích vynesla patnáct let v kriminálu, která strávila dohady o dalších osudech svého manžela, syna a dcery.

Magdalena vyrostla v ústavu pro děti, jichž se rodiče označení za nepřátele režimu údajně zřekli a které se mají stát novými komunistickými kádry. Přesto se ty dvě jednoho dne setkají – a ten okamžik ovlivní zbytek jejich života.

Listopád je v pořadí pátou knihou (a audioknihou) jedné z nejoblíbenějších a nepochybně nejčtenějších českých spisovatelek současnosti Aleny Mornštajnové. Čtenáři a kritici na jejích knihách oceňují především silné příběhy i poutavě vykreslené střety velkých dějin s intimním životem postav. Nejinak je tomu v její románové novince – s tím rozdílem že autorka hranice svého psaní posouvá o něco dál tím, že stvořila alternativní verzi toho, jak by vypadala dnešní realita, kdyby se situace v listopadu 1989 vyvinula jinak.
 
Zvukovou verzi Listopádu režírovala stejně jako předchozí autorčiny audioknihy režisérka Jitka Škápíková. Jak sama říká, „je zajímavé sledovat vývoj způsobu psaní Aleny Mornštajnové. Je to pokus o dystopický román a rozhodně zajímavý nápad. Vzhledem k tomu, že jsme vcelku nedávno točili Příběh služebnice a Svědectví Margaret Atwoodové, člověku nedá, aby nesrovnával. Listopád je literární dílo, ze kterého mrazí.“ A pochvaluje si též spolupráci s interpretkami. „Zajímavá byla práce s Evou Elsnerovou, s níž jsem se poprvé potkala před čtvrtstoletím, kdy hrála hlavní roli v mé první rozhlasové hře Světlo na pavlači vedle Jiřiny Jiráskové. Dlouho jsem si přála spolupráci zopakovat, ale podařilo se to až teď. A Veronika a Vilma jsou třešničkami na dortu, které audioknihu korunují.“
 

Jak se tato spolupráce vydařila, shrnuje i prozaička Alena Mornštajnová: „Ten příběh dobře znám – samozřejmě, vždyť jsem ho sama napsala –, a přesto od prvních slov v podání Vilmy Cibulkové poslouchám se zatajeným dechem. Věřím jí každou emoci, kterou do svých slov vkládá. Hlas Evy Elsnerové, jež se ujala role vševědoucí vypravěčky, je sametový a důvěrný, místy konejšivý, jinde varující. A Veronika Khek Kubařová jako kdyby se převtělila v naivní dívčinu smýkanou událostmi a spolu s ní dospívala a zjišťovala, že svět není takový, jaký se zprvu zdál být. Režisérka měla při výběru interpretek skvělou ruku tak jako u všech mých předchozích knih převáděných do zvukové podoby.“

text: OneHotBook
9:32 h
2021
OneHotBook
Pavel Krch
OneHotBook
AK367
Společenská próza

Další tvorba autora

Mládí je někdy k nepřežití… Dětská hrdinka nového románu Aleny Mornštajnové se zdá být všem na obtíž. Otec se vypařil během povodní, matka raději tráví čas se svými amanty a dědeček s babičkou, kterým zůstala viset na krku, pro ni nemají jediné vlídné slovo. Mlčenlivá cácora, jak jí nedůtklivá babička přezdívá, tak vede hodně osamělou…
Audiokniha Ve škole i za školou obsahuje deset povídek známých českých autorů. Čte Jan Maxián, Libor Hruška, Jitka Ježková a další. Richard místo do školy chodí do hospody, Jindřiška shání omluvenku na venerologii, Veronika zase místo školy na gynekologii zjišťuje, jestli není náhodou těhotná s Honzou.
Devítiletá Mira zlobila a za trest nedostala na rodinné oslavě zákusek. Řízením osudu je právě tohle zlomový moment, který spoutá její budoucnost se životem podivínské a nemluvné tety Hany a odhalí pohnutou rodinnou historii. Co se vlastně stalo Haně, dříve vyhlášené rázné krasavici? Je možné nést si v sobě celoživotní pocit viny za něco, k…

Ze stejného žánru

Pan Stevens byl celý život loajálním, oddaným, uctivým a pečlivým majordomem na Darlingtonském panství. Jeho pojetí svědomité služby má však za následek hradbu upjatosti, přes kterou si nikdy nedovolil projevit ani ty nejzákladnější city. Když jeho letitý zaměstnavatel prodá své sídlo bohatým Američanům, pokusí se Stevens zrekapitulovat svůj život, který hrdě položil na oltář abstraktního…
Vox
Neurolingvistka Jean McClellanová tráví dny ve vynuceném tichu — omezuje ji denní kvóta sta slov. Pokud řekne jen jediné slovo navíc, projede jí tělem elektrický šok. K moci se totiž dostala nová vláda a najednou je všechno jinak. Ale jen pokud jste žena.
Výjimečná psychologická próza Valji Stýblové je zasvěcenou výpovědí o etických otázkách medicínské praxe a smyslu lékařského poslání. Skalpel, prosím vypráví o lékaři, který je hluboce oddán medicíně. Tento známý neurochirurg má provést riskantní operaci.

Od stejného vydavatele

Víte, kam se kočce Terezce zatoulalo zelené klubíčko, co se stalo, když se myšky pustily do sýra, a kdo bydlí ve škvíře pod vaší postelí? To a mnohé další se dozvíte z rozverných vyprávění, která jsou právě tak dlouhá, aby se po nich dobře usínalo.
Obětí přibývá jako na běžícím pásu, ale policie je stále bezradná. Mistr by na něho byl hrdý!  Tým švédských kriminalistů vedený Torkelem Höglundem se snaží vypátrat zabijáka žen, který se podle všeho zhlédl v proslulém sériovém vrahovi z 90. let.
Jak prožil 20. století národ nám ze všech nejbližší?  S rokem 2022 se pojí jedno trochu smutné výročí – 30 let uplynuvších od zániku společného státu Čechů a Slováků. O důvod víc, abychom se pokusili našim sousedům lépe porozumět a připomněli si, jakými cestami se ubíraly moderní dějiny obou našich národů.
Oddělení Q odhalí v případech údajných sebevražd a tragických nehod významných osobností skrytý vzorec, na jehož rozluštění bude potřeba celého týmu. Času ovšem není nazbyt, protože další oběť je podle všeho na spadnutí. A tak se Carl, Asad, Rose a Gordon pouští navzdory proticovidovým opatřením do zběsilého pátrání po vrahovi. Jenže proslulého vyšetřovatele Mørcka trápí…
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Recenze této audioknihy

Žánrová literatura a žánroví autoři jsou vnímáni v jakési opozici k vysoké literatuře, ke které spisovatelka Alena Mornštajnová bezesporu patří. Byť škarohlídové namítnou, že na „velkou literaturu“ je přece jen moc oblíbená a čtená. Naštěstí audiovydavatelé takové hry nehrají.
Šedivé ulice, lidé žijící ve strachu a nesvobodě. Zatýkání, vyhazovy a zákazy za vyjádření jakéhokoliv protestu. V takovém světě žijí Marie a Magdalena, jejichž osudy se mají protnout, aniž by na to byly připraveny. Jak dopadne setkání ženy, která strávila značnou část svého života za mřížemi komunistického vězení a dívky, odebrané rodičům, vychované v režimním ústavu pro…
Přejít nahoru