Jeho romány (Pět neděl v balonu, Cesta kolem světa za osmdesát dní, Vynález zkázy, Tajuplný ostrov, Patnáctiletý kapitán, Děti kapitána Granta, Dvacet tisíc mil pod mořem, Ocelové město a mnohé další) patří dodnes mezi nejčtenější díla dobrodružné literatury, mnohé se dočkaly i filmové podoby.
Na kometě (1877, Hector Servadac. Voyages et aventures á travers le monde solaire) je román z jeho cyklu Podivuhodné cesty (Les Voyages extraordinaires). V originále se román jmenuje podle svého hlavního hrdiny, francouzského kapitána Servadaka, podtitul lze volně přeložit jako dobrodružná cesta napříč sluneční soustavou. V češtině román vyšel poprvé v roce 1882 pod názvem Světem slunečním, s názvem Na kometě poprvé v roce 1896.
Příběh začíná srážkou Země s kometou, která odtrhne kus zemského povrchu i s jeho tehdejšími obyvateli různých národností. Po mnohých peripetiích se nakonec díky svému odhodlání a statečnosti téměř všichni dočkají šťastného návratu.
V roce 1970 román zfilmoval jako poslední ze série „svých“ verneovek český režisér Karel Zeman, který stejně jako u předcházejících filmů Vynález zkázy (1958) a Ukradená vzducholoď (1966) originálním způsobem zkombinoval hraný film s animovaným, založeným na původních francouzských ilustracích k Verneovým románům.