Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Nebe nezná vyvolených

Nebe nezná vyvolených
Nebe nezná vyvolených

Při návštěvě přítele v malém sanatoriu ve švýcarských horách učiní stárnoucí automobilový závodník Clerfayt nezávaznou nabídku krásné a křehké Lillian. Nevyléčitelně nemocnou dívku pomalé umírání pod lékařským dozorem natolik ubíjí, že se rozhodne nepříliš vážně míněný návrh přijmout a i přes varování doktorů a přátel odjede se svým novým známým do Paříže. Díky nečekanému milostnému vzplanutí bez budoucnosti prožívá intenzivně každou zbývající vteřinu.

Ovšem, jak už to s láskou bývá, situace se postupně komplikuje..

„Remarqua mám rád již od puberty, stejně jako řada mých přátel. Ten návrat v čase do bezstarostných let, nyní již vyšlapanou cestou, je místy úsměvný. Okouzlení z dobrodružství, světáctví, a také to, co člověk tenkrát jen tušil a občas na okamžik zahlédl, schované jizvy, záblesk něčeho definitivního. David Novotný tohle všechno rozhrabuje jako řezavé uhlíky, znovu křísí a oživuje oheň vyprávění, ze kterého nemizí ,velký svět‘ evropských metropolí, plamen ale světlem obnažuje horečnatou chuť po syrovém životě, vděk za ,tlukoucí srdce‘, hluboký nádech… Tahle připomínka je cenná,“ uvedl Martin Pilař, ředitel vydavatelství OneHotBook. Audiokniha je pokračováním remarquovské řady se signifikantním vizuálním stylem s výraznou typografií a výřezem z černobílých fotografií, v níž budou následovat i tituly Tři kamarádi, Jiskra života nebo Cesta zpátky.
 

„Jak napovídá název, příběh vypráví o tom, co je mezi nebem a zemí, o pomíjivosti pozemského bytí a lidského života. Naznačuje, že když člověk zahlédne světlo na konci tunelu, uvědomí si, jak předtím vlastně žil. Je to román o setkání dvou lidí, je to dialog, a vypovídá samozřejmě i o lásce a vztazích. To mě zajímá a baví, protože za takových okolností se dají solidně vymalovat lidské charaktery: jak na sebe postavy narážejí, reagují, komunikují, jak se to mezi nimi přelévá,“ popisuje svůj pohled na klasické dílo jeho interpret David Novotný. A doplňuje: „Remarque dokáže rozehrát strohý a přesný dialog, ale vedle toho zároveň předkládá niterné vhledy a sebezpyt protagonistů, v němž se úplně rozkošatí a rozpoetičtí. Až je to s podivem, co dokáže takovými prostředky vyjádřit: kdy postavy pohlédnou pravdě do očí, kdy si něco nalhávají a kdy lžou sobě navzájem nebo spolu jen hrají obligátní komunikační hry… V tom je autor silný, kolik toho o lidech ví a jak to dokáže formulovat.“

Herec si také zavzpomínal, jaké to pro něj bylo, když prózu četl v pubertě poprvé. „Už si nepamatuji, jaký dojem ve mně román v období kolem patnácti let přesně zanechal, ale stoprocentně jsem musel brečet. A slzu jsem uronil i teď, protože je to ve finále prostě hrozně dojemné, a když si to člověk pustí moc k sobě, tak se všechno, co má uvnitř nastřádané, projeví… Ale bylo to pro mě tenkrát hutné, ačkoli si myslím si, že určité situace a témata, jimiž se text zabývá, jsem tehdy i vzhledem k nedostatku životních zkušeností úplně nedocenil. Spíš mě to uhranulo, bylo to jako rána pěstí, říkal jsem si: ,Ty lidi, TY LIDI mají tyhle osudy.‘ Teď jsem už v Remarquových dílech schopný vnímat navíc konkrétní věci, které pro mě mají přesah, paralelu,“ prozrazuje narátor. A vysvětluje, jak s city před mikrofonem pracoval: „Když je člověk dojatý, má v krku jakoby knedlík. Ze zkušenosti vím, že je nejhezčí, když tam to dojetí je, ale člověk ho úplně nepustí a pokusí se ho udržet. To je ovšem hrozně těžké. Je to vlastně nepřirozené, protože už ten knedlík v krku mám, připadám si, že budu za chvíli brečet, ale je potřeba ještě ho udržet a ,na něm‘ něco vyprávět. To je to zlato a bývá to zajímavé. Jenže to se buď přihodí, anebo ne, nelze to cvičit. Musím si to prožít a pak to tam je.“

banner 1200x150

Nahrávku v režii Michala Bureše doprovází původní hudba komponovaná pro klasické akustické nástroje. Výraznou melodickou linku obstarává osamocené volání klarinetu, k němuž se krok za krokem přidávají smyčce nebo flétna. Tempo se přelévá, graduje, občas se vytrácí a perkuse hrají spíše melodickou linku.

9:39 h
2019
OneHotBook
Michal Bureš
Pavel Krch
OneHotBook
AK237
Klasika

Další tvorba autora

Paulovi Bäumerovi a jeho spolužákům z gymnázia je osmnáct let a jejich další kroky nesměřují na univerzitu, ale do zákopů první světové války. Učí se krýt před střelbou, kterak rozpoznat granát od šrapnelu, jak postupovat při plynovém útoku, učí se pohřbívat své kamarády, učí se přežít. Nestudují, nečtou, nepíšou básně, nechodí na schůzky… zajímá je,…
Robby Lohkamp má s Ottou a Gottfriedem malou autodílnu s benzinkou. V nejistých časech Výmarské republiky je kamarádské podnikání drží nad vodou a umožňuje jim na silnicích projíždět vozy způsobem, po němž hrozí mastná pokuta. Mladík přespávající v penzionu u hřbitova by se přesto rád rozletěl daleko víc – třeba až ke světlům Ria de…
Na útěku z vyšinuté Evropy roku 1942 se potkali v úřední džungli lisabonského přístavu, kde je běžencům z Německa a dalších okupovaných zemí někdy dopřáno vmáčknout se na loď do Ameriky. Jenže vypravěč zrovna prohrál všechny peníze v zoufalé hazardní hře o lodní lístek. Kolemjdoucí s pasem na jméno Schwarz mu slíbí darovat ten svůj…

Ze stejného žánru

Fantazijní příběh Jiřího Trnky má pět dětských hrdinů, dále pět slonů, jednoho zlomyslného kocoura, jednoho trpaslíka a spoustu psů, kteří si do tajemné zahrady, kde se dějí zázraky, chodí pít psí víno..
Úvodní část trilogie Hordubal, Povětroň, Obyčejný život, tří románů spojených otázkou, do jaké míry je člověk schopen poznat pravdu o skutečnosti i sobě samém.
Ve své nejslavnější knize Joseph Heller na základě vlastních zkušeností s armádou píše o světě, v němž je vše postavené na hlavu; a protože absurdita je věčná, zamotal tento skvělý protiválečný román hlavu už několika generacím čtenářů. ​Odehrává se za druhé světové války a v sérii absurdních epizod vyprávěných z hlediska několika různých postav satiricky napadá…
Stárnoucí spisovatel Gustav von Aschenbach potkává v Benátkách apollinsky krásného chlapce Tadzia a postupně propadá jeho kouzlu. Fascinace, kterou v Aschenbachovi mladík vyvolává, dává spisovateli zapomenout na okolní svět, dosavadní život i blížící se nebezpečí v podobě morové nákazy.

Od stejného vydavatele

Martina by si tolik přála vlastního psa. Malý bílý „vlček“ ji zaujal na první pohled. To ale ještě netušila, že se Snížkem budou samé potíže. Neposlouchá, nehraje si, utíká a skoro nikdo ze vsi ho nemá rád. Když pak Martina jednoho dne najde Snížka mrtvého, je jí jasné, že neumřel náhodou. Ale opravdu ho někdo…
V rámci letošních oslav 700. výročí narození Karla IV. vychází jako audiokniha Tajný deník, první díl plánované trilogie o různých aspektech života a vlády českého krále a římského císaře, od spisovatele a muzikologa Josefa Bernarda Prokopa.
Přejít nahoru